fa-IR
شامد، به خیریه‌های آنلاین رسید

شامد، به خیریه‌های آنلاین رسید

روز گذشته یادداشت تفاهمی بین مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران برای ساماندهی خیریه‌های آنلاین به امضا رسید

این تفاهم‌نامه به امضای رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران رسید.

بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه نماد شامد شامل شفاف بودن اقدامات موسسات خیریه در فضای مجازی از سوی مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد و با نامه اداره اوقاف استان تهران اعطا می‌شود.

موسسات خیریه بر اساس این تفاهم‌نامه می‌توانند بعد از معرفی صورت گرفته از سوی اداره اوقاف و امور خیریه استان تهران و تأییدیه مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدامات خود را در فضای مجازی انجام دهند.

بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه مؤسسات خیریه‌ای که دارای نماد «شامد» می‌شوند بر بستری امن می‌توانند اقدامات خیر خود را تسری داده و خیرین و ناذرین بر همین اساس و با امنیت و خیالی آسوده اقدامات خیرخواهانه خود را انجام دهند.

همچنین در این جلسه از سامانه ویکی‌نیکی رونمایی شد. مدیرکل اوقاف استان تهران در این جلسه با بیان این‌که باید افرادی که از اوقاف خدمات می‌گیرند شناسایی شوند، گفت: ویکی‌نیکی دائره‌المعارفی است که فعالیت‌های خیرخواهانه و ناظرین را ساماندهی کرده و بانک اطلاعاتی خوبی را به وجود می‌آورد. غلامرضا محمدزاده گفت: هیچ زمانی مانند امروز سازمان اوقاف و امور خیریه اقداماتش به‌روز نبوده است چراکه شفافیت مالی، درآمدها و هزینه‌های آن دقیقه به دقیقه توسط حسابرسان بررسی می‌شود.

او افزود: سامانه جامع بقاع متبرکه همه اقدامات مرتبط با سازمان اوقاف و امور خیریه را شفاف کرده و کنترل‌ها در این سامانه بسیار دقیق است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران تصریح کرد: شناسایی افرادی که باید از اوقاف خدمات بگیرند بسیار مهم است ضمن اینکه باید مشخص شود این خدمات بر اساس چه نیتی ارایه می‌شود. همچنین کمک به افراد مختلف باید فقط به‌منظور رفع نیازمندی صورت گیرد.

محمدزاده گفت: سامانه مددجویی ویکی‌نیکی دائره‌المعارف افرادی است که فعالیت‌های خیرخواهانه داشته و از ناظرین هستند ضمن اینکه موسسات فعال در این سامانه هم با هر عنوان و اسمی حضور دارند.

او گفت: افرادی که می‌خواهند کمک خیر دریافت کنند باید در بانک اطلاعاتی این سامانه مشخص باشند همچنین موسسات خیریه می‌توانند بر اساس اطلاعات سامانه ویکی‌نیکی از اطلاعات یکدیگر استفاده کنند. این در حالی است که پیشینه اقدامات خیرخواهانه در جامعه ما وجود ندارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران ادامه داد: باید رویکرد خود را نسبت به سالیان و دهه‌های آینده مشخص کنیم هرچند که باید رفتارهای امینانه را در قالب موضوعات مختلف نسبت به یکدیگر داشته باشیم.

رییس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: رونمایی و اقدامات سامانه «ویکی‌نیکی» منجر به آن می‌شود که دستگاه‌های تصمیم گیر، حمایت‌ها، هدایت‌ها و تولی گری خود را در فضای دوم وب انجام دهند.

مرتضی موسویان افزود: رونمایی از سامانه مددجویی ویکی‌نیکی منجر به آن می‌شود که دستگاه‌های تصمیم گیر، حمایت‌ها، هدایت‌ها و تولی گری‌های خود را در فضای دوم وب انجام دهند. او ادامه داد: احراز هویت امری پذیرفته شده در دنیاست و هر موجودیتی در فضای دوم وب می‌تواند یک آدرس مستقل و منحصربه‌فرد داشته باشد.