fa-IR
هدف ما امیدآفرینی در فضای کسب‌وکار کشور است
رییس اتاق تهران در نشست خبری دومین همایش اهدای جایزه امین‌الضرب

هدف ما امیدآفرینی در فضای کسب‌وکار کشور است

نشست خبری دومین همایش اهدای جایزه امین‌الضرب با حضور مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران و خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد. به گفته رییس اتاق تهران، این همایش قرار است ۱۸ دی‌ماه در تالار وحدت برگزار شود.

در ابتدای این نشست، مسعود خوانساری با اشاره به اینکه نخستین همایش امین‌الضرب در بهمن‌ماه سال ۹۵ و به مناسبت ۱۳۳ سالگی تاسیس اتاق تهران برگزار شد، گفت: دومین همایش اهدای تندیس و نشان امین‌الضرب به کارآفرینان بخش خصوصی کشور قرار است ۱۸ دی‌ماه با هدف ایجاد امید و کارآفرینی با کمک نسل جوان، توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شود.

رییس اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر این‌که لزوم امیدآفرینی در جامعه و اجتناب از دامن زدن به ناامید گفت: هدف ما از برگزاری مراسم امین‌الضرب، ترویج امید در میان کارآفرینان و جامعه است. معتقدیم در عین حال که برخی مشکلات وجود دارد، اگر بتوانیم روحیه کارآفرینی را در جامعه تقویت کنیم، فضای کسب‌وکار از نظر روانی بهتر می‌شود و به فعالان اقتصادی روحیه‌ای مضاعف داده می‌شود.

او با اشاره به دلایل نام‌گذاری این همایش به نام امین‌الضرب توضیح داد و گفت: بیش از یک قرن پیش، یعنی حدود ۱۳۴ سال قبل، تاجری به نام امین‌الضرب، انجمن وکلای تجار را برای دفاع از حقوق فعالان بخش خصوصی و مطالبه گری از نهاد دولت راه‌اندازی کرد. او واردکننده و پایه‌گذار برخی از مهم‌ترین صنایع به ایران است و ایجاد بانک و ضرب سکه نیز از اقدامات بدیع این تاجر بود. بخش خصوصی باید به وجود چنین فردی ببالد که بیش از یک قرن پیش، تجارت و صنعت را به‌صورت سیستماتیک در ایران پایه‌گذاری کرده است.

خوانساری سپس به فرآیند انتخاب برگزیدگان اشاره کرد و گفت: شیوه انتخاب به نحوی بوده است که هیچ‌گونه اعمال سلیقه یا سفارش صورت نگرفته است. همانند سال گذشته که برگزیدگان از بهترین‌ها بودند و هیچ‌گونه شکایتی از نوع انتخاب‌ها صورت نگرفت.

او ادامه داد: ابتدا طی فراخوانی از طریق سایت اتاق تهران و اطلاع‌رسانی به تشکل‌ها، از کارآفرینان و فعالان اقتصادی دعوت کردیم که در این رویداد رقابتی شرکت کنند. ضمن آنکه شاخص‌های انتخاب برگزیدگان را نیز برشمردیم؛ شاخص‌هایی که برگرفته از استانداردهای جهانی است و مواردی نظیر میزان کارآفرینی و میزان تجارت و صادرات را مورد توجه قرار ‌می‌دهد. بر این اساس، حدود ۳۰۰ داوطلب و پیشنهاد به اتاق تهران منعکس شد.

رییس اتاق تهران با اشاره به اینکه ۱۵ داور از بخش خصوصی، امر داوری را برعهده داشتند، افزود: جلسات داوری به‌صورت غیرمتمرکز و برای هر داور به‌صورت جداگانه برگزار شده و طی دو تا سه مرحله پایش به‌طور کلی حدود ۱۰ نفر به‌عنوان کارآفرین برتر، شایستگان تقدیر و پیشکسوتان برگزیده شدند.

خوانساری سپس از رونمایی تمبر ۱۳۴ سالگی تاسیس اتاق تهران در همایش امین‌الضرب خبر داد و گفت: بخشی از دومین همایش امین‌الضرب به یادواره کسانی که سال گذشته نشان دریافت کرده و اکنون در میان ما نیستند اختصاص خواهد داشت. ضمن آنکه اتاق تهران زندگینامه کارآفرینانی که موفق به دریافت نشان شده‌اند را نیز به شکل مکتوب درآورده است.

او گفت: اتاق تهران در عین حال اقدام به برگزاری جشنواره رسانه امین‌الضرب نیز خواهد کرد و احتمالا موعد برگزاری این جشنواره برای انتخاب برترین‌های حوزه رسانه، خردادماه سال آینده باشد.

رییس اتاق تهران با بیان اینکه در دومین مراسم سالانه جایزه امین‌الضرب، علاوه بر هیات نمایندگان فعلی و ادوار اتاق بازرگانی و مدیران بنگاه‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی، نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای اسلامی شهر تهران و تعدادی از وزرای دولت حضور دارند.

خوانساری افزود: در فهرست منتخبان جایزه امین‌الضرب سال ۹۶، علاوه بر پیشکسوتان و فعالانی که سال‌هاست در حوزه اقتصاد کار می‌کنند، نوآفرینان جوانی که در حوزه استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوین حضور موفقی داشته‌اند نیز حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه از سال گذشته و به دنبال برگزاری اولین دوره نشان امین‌الضرب، تشکیل باشگاه امین‌الضرب در دستور کار اتاق تهران قرار گرفت، افزود: اساسنامه این باشگاه اقتصادی در حال تدوین است و مراحل نهایی را سپری می‌کند و اتاق تهران به دنبال آن است تا خواسته‌های برندگان و منتخبان جایزه امین‌الضرب از طریق این باشگاه مورد رسیدگی و پیگیری قرار گیرد.

رییس اتاق تهران با تاکید بر اینکه نمی‌توان به مقابله با فضای مجازی رفت بلکه باید ضعف‌های این بخش را به حداقل رساند، گفت: توسعه کسب‌و‌کارهای نوین در کشور را باید جزو راهبردهای آینده قلمداد کرد و مسیر ورود کارآفرینان جوان به این عرصه را باز گذاشت، از این رو از امسال و به دنبال برپایی مراسم نشان امین‌الضرب، این بخش از بنگاه‌های اقتصادی مورد توجه جدی قرار گرفته است.

دومین مراسم اهدای نشان و تندیس امین‌الضرب به مناسبت ۱۳۴ سالگی تاسیس اتاق بازرگانی تهران، روز دوشنبه هفته جاری، ۱۸ دی‌ماه با حضور فعالان بخش خصوصی و نمایندگانی از دولت و مجلس در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود.