fa-IR
بانک مرکزی درباره ارزهای دیجیتال اعلام موضع می‌کند
معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی

بانک مرکزی درباره ارزهای دیجیتال اعلام موضع می‌کند

در حالی که موج ارزهای دیجیتال، اقتصاد دنیا را درنوردیده است، یک مقام مسئول گفت که بانک مرکزی ایران در تلاش است در چند ماه آینده موضع رسمی خود را درباره ارزهای دیجیتال اعلام کند.

غلامعلی کامیاب، معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی گفته است: بانک مرکزی ایران در تلاش است که ظرف چند ماه آینده موضع رسمی خود را درباره ارزهای دیجیتال اعلام کند.

کامیاب درباره ارزهای دیجیتال و رشد آن در سال‌های اخیر اظهار کرد: پول‌های رمزنگاری شده که یکی از معروف‌ترین و مقبول‌ترین آن‌ها «بیت‌کوین» است، در یک سال اخیر رشد قابل توجهی داشته‌اند و حتی گردش مالی آن در یک روز گاهی به میلیاردها دلار نیز می‌رسد.

او ابعاد ارزهای دیجیتال را «ناشناخته» توصیف کرد و گفت: مشکل اینجاست که معلوم نیست پشت سر آن‌ چه نهاد یا سازمانی قرار دارد. این ابهام بزرگ مورد توجه سازمان‌های بزرگ بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول نیز قرار گرفته است و به بانک‌های مرکزی کشورها توصیه کرده که مراقبت و پایش لازم را درباره ارزهای رمزنگاری شده داشته باشند.

این عضو هیات عامل بانک مرکزی تاکید کرد: با وجود توسعه ارزهای دیجیتال در دنیا، هنوز هیچ اجماع خاصی درباره آن‌ها به وجود نیامده است؛ اغلب کشورها یا آن را رد کرده‌اند یا در حال بررسی آن هستند.

کامیاب با بیان این‌که در برخی کشورها مقرراتی برای معامله با ارزهای دیجیتال وضع شده است، گفت: ارزهای رمزنگاری شده دارای ابهامات و نوسان‌های بسیار است؛ یعنی در عین حال که رشد بالایی را در سال‌های اخیر داشته اما افت ارزش آن نیز قابل توجه بوده است.

ریسک سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین را بپذیرید

او با بیان این‌که بانک مرکزی تحولات ارزهای رمزینه را رصد می‌کند، تاکید کرد: نکته اصلی این است که اگر اتفاقی در این عرصه بیفتد و ارزش آن از دست برود، هیچ‌کس پاسخگو نیست. اگر ما در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری می‌کنیم باید ریسک آن را هم بپذیریم زیرا اگر سرمایه از بین رفت، مرجعی پاسخگوی ما نخواهد بود.

معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه ارزهای رمزنگاری شده در بانک مرکزی در دست مطالعه قرار دارد، درباره جذابیت این عرصه برای سرمایه‌گذاری گفت: ریسک و بازدهی در هر نوع سرمایه‌گذاری با هم هستند؛ هرچه بازدهی سرمایه‌گذاری بالاتر باشد، ریسک آن‌هم بالاتر است یعنی فرد ریسک بیشتری را برای کسب سود بالاتر می‌پذیرد. او گفت: ارزهای دیجیتال به همان سرعتی که رشد کرده‌اند، می‌توانند بازدهی منفی داشته باشند؛ اشکال کار این است که مرجعی وجود ندارد که در برابر مال‌باختگان پاسخگو باشد.

کامیاب با بیان اینکه پشت‌صحنه گردانندگان ارزهای دیجیتال مشخص نیست و کسی نمی‌داند چه نهاد یا افرادی آن را مدیریت می‌کنند، به مردم توصیه کرد: آیا مردم حاضرند سرمایه خود را کسی بدهند که اصلا نمی‌شناسند؟ این‌ها پرسش‌هایی است که باید به آن‌ها جواب دهیم.

عضو هیات عامل بانک مرکزی گفت: مشکل دیگر این است که در معاملات با ارزهای دیجیتال پول از طریق سیستم بانکی خارج نمی‌شود که بتوان آن را کنترل کرد بلکه از بازار آزاد و از طریق صرافی‌ها بخصوص صرافی‌های غیرمجاز انجام می‌شود و به همین دلیل از نظر خروج ارز از کشور نیز به منافع ملی ضربه می‌زند.