رشد ۵۲ برابری استارت‌آپ‌ها در برابر واحدهای بزرگ تولیدی
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در بازدید از شرکت ساناگستر سبز

رشد ۵۲ برابری استارت‌آپ‌ها در برابر واحدهای بزرگ تولیدی

سورنا ستاری در بازدید از دو استارت‌آپ‌ شرکت دانش‌بنیان ساناگستر سبز، به پررنگ‌تر شدن استقبال جامعه از استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای دانش‌بنیان با ترویج فرهنگ استارت‌آپی اشاره کرد و گفت: با نقش‌آفرینی کسب‌وکارهای خلاق و استارت‌آپ‌های خدماتی، جامعه با ماهیت این جنس کسب‌وکارها آشنا شده‌ است. با ترویج فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان و پیوند جامعه با فناوری اطلاعات و ارتباطات، استقبال از این استارت‌آپ‌ها  که یکی از نیازهای جامعه را با ارایه شکل تازه‌ای از حل می‌کند، هرروز پررنگ‌تر می‌شود. 

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان کشور ادامه داد: اکنون زمان آن فرارسیده است که اثرات و نقش استارت‌آپ‌ها را در اقتصاد دانش‌بنیان به‌خصوص در حوزه اشتغال و کارآفرینی شاهد باشیم؛ اینکه یک اپلیکیشین می‌تواند بیش از ۵۰۰۰ نفر را مشغول به کار کند، ویژگی منحصربه‌فرد استارت‌آپ‌های خدماتی است.

رشد نمایی استارت‌آپ‌های خدماتی

 ستاری با بیان اینکه هریک از این استارت‌آپ‌ها ظرفیت بالای رشد تا ۵۰ برابر در سال در کنار ایجاد اشتغال درخور توجه دارند، ادامه داد: هرکدام از این شرکت‌ها می‌توانند رشد ۱۰درصدی هفتگی را که رشد معمول یک استارت‌آپ است رقم بزند. این در حالی است که یک واحد بزرگ تولیدی در بهترین شرایط می‌تواند در طول یک سال چنین رشدی را تجربه کند.

 رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: این استارت‌آپ‌ها به‌تازگی در حوزه حمل‌ونقل بین شهری وارد شده‌اند و ورود کسب‌وکارهای خلاق به این حوزه‌ها موجب می‌شود ایجاد ظرفیت اشتغال این استارت‌آپ‌ها با فعالیت در حوزه‌هایی چون ایده پردازی و برنامه‌نویسی به دست خود دانشگاهیان محقق شود.

نگاهی نو در خدمات حمل‌ونقل بین شهری

«اوبار»، به‌عنوان نخستین سامانه‌ای که توانسته سیستم هوشمند قیمت‌دهی را در حوزه حمل کالای بین شهری پیاده‌سازی کرده است، میزبان عنوان معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بود.

 این استارت‌آپ با راه‌اندازی یک شبکه ترابری، سعی کرده تا جدیدترین فناوری‌های پردازش داده و اطلاعات را در بازار قدیمی حمل‌ونقل بین شهری به کار گیرد.

 «اوبار» برای نخستین بار در کشور، با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی و پیاده‌سازی سیستم Machine learning ، قیمت‌دهی هوشمند را وارد حوزه حمل کالا کرده است.

 این شرکت توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر کشور و جهان در حوزه فنی مهندسی و کسب‌وکار راه‌اندازی شده و با ایجاد بستری نرم‌افزای، ضمن ایجاد اشتغال برای فعالان حوزه حمل‌ونقل بار و حذف واسطه‌های سنتی، به مشتریانش کمک می‌کند محموله‌های مورد نظر خود را با قیمتی پایین‌تر و کیفیت و سرعتی بالاتر نسبت به شیوه‌های پیشین سنتی ارسال کند.

 در حال حاضر ۳۰ هزار راننده ماشین سنگین و ۴۰۰۰ مشتری شامل شرکت‌ها، کارخانه‌ها و تولیدی‌ها در شبکه «اوبار» عضو هستند.

بستری تازه برای رفع دغدغه‌های مربوط به خدمات منزل

 آچاره، عنوان استارت‌آپ دیگری از شرکت دانش‌بنیان ساناگستر سبز است که معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری از ویژگی‌های آن دیدن کرد.

 هدف این کسب‌وکار نوآور، رفع دغدغه‌های مربوط به خدمات منزل برای مشتریان و ایجاد تحول در زمینه خدمات منزل است. بر پایه این زیرساخت، بسیاری از کسانی که توانایی انجام کار فنی دارند، ولی به دلیل نبود سرمایه قادر به معرفی خود و ارتباط با مشتری نهایی نیستند می‌توانند مشغول فعالیت شوند.

همچنین مشتریان خدمات می‌توانند خدمات مورد نیازشان را از طریق این استارت‌آپ و باکیفیت بالاتری نسبت به میانگین کیفیت خدمات سنتی دریافت کنند.

این استارت‌آپ بستری را برای پیوند نیروهای نظافتی، تعمیرات، بازسازی و تمامی افرادی که توانایی ارایه خدمتی را دارند و مشتریان این خدمات در هر زمان و مکان ایجاد کرده است. این کسب‌وکار نوآور در حوزه خدمات، ایجاد ۱۰۰ هزار موقعیت شغلی تا پایان سال ۹۷ را در برنامه خود پیش‌بینی کرده است.

آچاره در حال حاضر علاوه بر شهر تهران، در شهرهای مشهد، اصفهان، شیراز و به‌زودی در قزوین و کرج خدمات خود را ارایه می‌دهد.

 ستاری با اشاره به افزایش مقیاس فعالیت استارت‌آپ‌های خدماتی به سطح کشور گفت: در حال حاضر ابعاد فعالیت این استارت‌آپ‌ها محدود به پایتخت نیست و در حال گسترش به دیگر استان‌ها است. در حوزه حمل‌ونقل داخل شهر، اکنون استارت‌آپ‌هایی وجود دارند که بیش از ۲۵ شهر کشور فعال هستند.

در این بازدید همچنین اسماعیل قادری‌فر، رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و مهدی فقیهی، دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، ستاری را همراهی کردند.