کارگاه «مدیریت نوآوری» در کردستان برگزار شد

کارگاه «مدیریت نوآوری» در کردستان برگزار شد

کارگاه «مدیریت نوآوری» از سری کارگاه‌های تخصصی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در استان کردستان با حضور نمایندگان برخی از واحدهای فناور مستقر و سایر علاقه‌مندان به حوزه نوآوری، چهارشنبه ۱۳ دی‌ماه، به مدت ۸ ساعت در پارک علم و فناوری کردستان برگزار شد.

به گفته سید کامران باقری، مدرس کارگاه و از صاحب‌نظران حوزه مدیریت نوآوری و مالکیت فکری در کشور، هدف از برگزاری این کارگاه، آشنا کردن افراد اصلی و صاحبان استارت‌آپ‌ها با چهار پدیده‌ای است که به‌زودی باعث فروریزی اغلب کسب‌وکارهای سنتی ایران و تغییر بنیادین شرایط صنعت خواهند شد.

او در بخش نخست از کارگاه، با انتقاد از سیاست‌های نفتی که باعث ایجاد رکود در کشور شده است، گفت: اگرچه بیشتر مدیران و مردم ایران به دلیل سیاست‌های غلط، نفتی شده‌اند اما از این فرصت می‌توان برای ترویج فرهنگ نوآوری استفاده کرد و لازمه این کار نگاه رو به آینده است.

او در تحلیل مفهوم نوآوری و استفاده از نوآوری برای بقا و پیوستگی در بازار تجارت گفت: نوآوری رشته فعالیت‌های پیوسته، قابل تکرار و مستند است که پایه تولید و تجاری‌سازی محصولات است. این ﻋﻀﻮ ﮔﺮﻭﻩ ﻓﻨﺎﻭﺭی ﻭ ﻧﻮﺁﻭﺭی ﭘﮋﻭﻫﺸﮕﺎﻩ ﺻﻨﻌﺖ ﻧﻔﺖ، مفهوم نوآوری نظام‌یافته و مدیریت‌شده را به‌عنوان تنها راه بقا و رقابت در فضای جدید معرفی و الزامات آن را تشریح کرد.

باقری در ادامه تصریح کرد: شرکت‌کنندگان پس‌ازاین کارگاه، نگاهی کاملاً متفاوت به تحولات بازار و تأثیرات عمیق آن خواهند داشت و به اهمیت حیاتی پیاده‌سازی مدیریت نوآوری در کسب‌وکار خود پی خواهند برد، نگاهی که پیش‌نیاز ارتقای نظام‌مند توان نوآوری خواهد بود.

به گفته افضلی، مدیر مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری کردستان، این کارگاه با توجه به الزامات و عوامل مؤثر بر مدیریت نوآوری در محیط فرهنگی و تجاری ایران طراحی‌شده است. بخش عمده یادگیری در این کارگاه از طریق مشارکت در کار گروهی متناسب با مسائل ویژه شرکت‌کنندگان محقق می‌شود.

او در تشریح سرفصل‌های کارگاه گفت: روش‌های تولید محصولات و خدمات نوین برای حضور در بازارهای جدید، چگونگی بهبود محصولات و خدمات برای پیشی گرفتن از رقبا، مکانیزم‌های بهبود فرایندهای داخلی و خارجی برای تقویت استارت‌آپ و کاهش هزینه‌ها، توسعه‌ روش‌های جدید کسب‌وکار به‌منظور درآمدزایی از مسیرهای جدید، ضرورت نوآوری برای بقای استارت‌آپ‌ها و فرصت‌های نوین در فضای جدید کسب‌وکارهای حوزه فاوا سرفصل‌هایی هستند که موردبررسی و تحلیل قرار گرفتند.

پارک علم و فناوری کردستان به‌عنوان مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در استان کردستان، در راستای رسالت خود، کارگاه‌های تخصصی متعددی را به‌منظور توانمند‌سازی دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و علاقه‌مندان به این حوزه، به‌منظور ایجاد کسب‌وکارهای نوپا برگزار کرده است.