سیاست‌های مقررات‌گذاری مرتبط با اقتصاد دیجیتال تدوین می‌شود
در برنامه‌های آینده شورای عالی فضای مجازی

سیاست‌های مقررات‌گذاری مرتبط با اقتصاد دیجیتال تدوین می‌شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی از برنامه‌ریزی برای تدوین سیاست‌های تنظیم مقررات مرتبط با اقتصاد دیجیتالی و نظامات پولی و مالی کشور در حوزه فضای مجازی خبر داد.

سید ابوالحسن فیروزآبادی در بازدید از یک شرکت دانش بنیان زیرمجموعه بانک مرکزی که در زمینه سیستم جامع اتوماسیون بانکی کشور فعال است، با بیان اینکه رییس جمهوری نگاه ویژه‌ای به ایجاد اشتغال از طریق فضای مجازی دارد، تصریح کرد: اشتغال در فضای مجازی با سرمایه‌گذاری کمتری ایجاد می‌شود و به همین دلیل مرکز توجه دولت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه مطالعات گسترده‌ای انجام گرفته تا در ساختار شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی هم به اقتصاد دیجیتال به‌طور ویژه پرداخته شود، گفت: امروز شاهد بودیم خدمات پایه‌ای در حوزه نرم‌افزار و سخت‌افزار بانک‌های کشور و سامانه‌های نظام حاکمیتی پولی کشور در این شرکت براساس نظام رگولاتوری بانک مرکزی ارایه می‌شود و نشانه‌ای از کارآمدی نظام بانکی و اداری کشور است.

رییس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه بانک مرکزی و شرکت خدمات انفورماتیک می‌توانند در تسریع در تنظیم سیاست‌ها و مصوبات حوزه اقتصاد دیجیتال و جمع‌بندی مباحث مربوطه در کنار مرکز ملی فضای مجازی قرار گیرند، به ظهور فین‌تک‌ها و برخی مباحث جدید پولی و مالی در دنیا همچون پول‌های رمزی اشاره کرد و بیان کرد: مرکز ملی فضای مجازی و بانک مرکزی می‌توانند در زمینه مطالعه و رصد تحولات ملی و بین‌المللی، نحوه تعامل با فین‌تک‌ها، سیاست‌گذاری‌ها، مباحث حقوقی، بهره‌برداری از فرصت‌های فضای مجازی و پیشبرد پروژه‌های کلان کشور در کنار یکدیگر قرار گیرند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه نظام تنظیم مقررات از مباحثی است که شورای عالی فضای مجازی در سال‌های آینده به‌طور گسترده به آن خواهد پرداخت، گفت: ضروری است نظامی پیاده شود که تمام نظامات یادشده از مدل‌های مشابهی برخوردار شوند و کمیسیون‌ها و سازمان‌های آن‌ها نیز از مدل همسانی پیروی کرده و قدرت مقررات آنها مشخص و همسان باشد.

فیروزآبادی تاکید کرد: به دلیل تجربه بانک مرکزی در تنظیم نظامات پولی و مالی کشور، امیدواریم بانک مرکزی در این رابطه به شورای عالی فضای مجازی کمک کند.

در این بازدید، ناصر حکیمی، معاون فناوری بانک مرکزی نیز به ارایه توضیحاتی در خصوص سامانه‌های حاکمیتی بانک مرکزی و نقشه راه این بانک پرداخت.