fa-IR
جامعه از استارت‌آپ‌های جدید استقبال کرده است
ستاری در بازدید از دو استارت‌آپ «اوبار و آچاره»

جامعه از استارت‌آپ‌های جدید استقبال کرده است

به گفته معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با نقش‌آفرینی مطلوب استارت‌آپ‌ها در زیست‌بوم کارآفرینی و ترویج فرهنگ این جنس کسب‌وکارها، استقبال جامعه از حضور استارت‌آپ‌های جدید با شکل‌های تازه خدمات پررنگ‌تر شده است. سورنا ستاری 

سورنا ستاری در بازدید از دو استارت‌آپ شرکت دانش‌بنیان ساناگستر سبز، به پررنگ‌تر شدن استقبال جامعه از استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای دانش‌بنیان با ترویج فرهنگ استارت‌آپی اشاره کرد و گفت: با نقش‌آفرینی کسب‌وکارهای خلاق و استارت‌آپ‌های خدماتی، جامعه با ماهیت این جنس کسب‌وکارها آشنا شده‌ است. با ترویج فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان و پیوند جامعه با فناوری اطلاعات و ارتباطات، استقبال از این استارت‌آپ‌ها که هرروزه یکی از نیازهای جامعه را با ارائه شکل تازه‌ای از حل می‌کند، پررنگ‌تر شده است.

وی با بیان این‌که اکنون اثرات مثبت حضور این استارت‌آپ‌ها برای حل مشکلات خرد و کلان جامعه عینی و قابل لمس شده است، اظهار کرد: این استارت‌آپ‌ها می‌توانند در تمامی موضوعات و نیازهای جامعه گسترش پیدا کنند و ضمن ایجاد ارزش افزوده و اشتغال، چالش‌های جامعه را با طرحی نو حل کنند.

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان کشور ادامه داد: اکنون زمان آن فرارسیده است که اثرات و نقش استارت‌آپ‌ها را در اقتصاد دانش‌بنیان به‌خصوص در حوزه اشتغال و کارآفرینی شاهد باشیم؛ این‌که یک اپلیکیشین می‌تواند بیش از ۵۰۰۰ نفر را مشغول به کار کند، ویژگی منحصر به‌فرد استارت‌آپ‌های خدماتی است.رشد نمایی استارت‌آپ‌های خدماتی

ستاری با بیان این‌که هریک از این استارت‌آپ‌ها ظرفیت بالای رشد تا ۵۰ برابر در سال در کنار ایجاد اشتغال درخور توجه دارند، ادامه داد: هرکدام از این شرکت‌ها می‌توانند رشد ۱۰ درصدی هفتگی را که رشد معمول یک استارت‌آپ است رقم بزند؛ این در حالی است که یک واحد بزرگ تولیدی در بهترین شرایط می‌تواند در طول یک سال چنین رشدی را تجربه کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: این استارت‌آپ‌ها به تازگی در حوزه حمل‌ونقل بین‌شهری وارد شده‌اند و ورود کسب‌وکارهای خلاق به این حوزه‌ها موجب می‌شود ایجاد ظرفیت اشتغال این استارت‌آپ‌ها با فعالیت در حوزه‌هایی چون ایده‌پردازی و برنامه‌نویسی به دست خود دانشگاهیان محقق شود.

ستاری با اشاره به افزایش مقیاس فعالیت استارت‌آپ‌های خدماتی به سطح کشور گفت: در حال حاضر ابعاد فعالیت این استارت‌آپ‌ها محدود به پایتخت نیست و در حال گسترش به دیگر استان‌ها است. در حوزه حمل‌ونقل داخل شهر، اکنون استارت‌آپ‌هایی وجود دارند که بیش از ۲۵ شهر کشور فعال هستند.استارت‌آپ‌های فناوری‌های پیشرفته و توسعه سخت‌افزارهای هوشمند

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با بیان این‌که استارت‌آپ‌های حوزه فناوری‌های پیشرفته نیز با شتاب مطلوبی به جلو می‌رود، ادامه داد: اگرچه ممکن است فعالیت این دست استارت‌آپ‌ها به اندازه نوع خدماتی قابل لمس نباشد اما تمام فناوری موجود در استارت‌آپ‌های خدماتی، مانند هوش مصنوعی، الگوریتم‌ها و ساختار نرم‌افزاری از دل شرکت‌های فناوری پیشرفته بیرون می‌آید.

وی افزود: استارت‌آپ‌های حوزه فناوری‌های پیشرفته، به تازگی در بخش سخت‌افزارهای هوشمند وارد شده‌اند و در این عرصه به‌سرعت رشد می‌کنند؛ به طوری‌که در آینده‌ای نزدیک در حوزه‌هایی مانند سلامت الکترونیک (e-health) و حمل‌ونقل هوشمند شاهد رشدی قابل توجه خواهیم بود.بستری تازه برای ارایه خدمات منزل

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در نخستین بخش از بازدید خود، از استارت‌آپ آچاره یکی از محصولات پلتفرمی شرکت دانش‌بنیان ساناگسترسبز دیدن کرد.

هدف این کسب‌وکار نوآور، رفع دغدغه‌های مربوط به خدمات منزل برای مشتریان و ایجاد تحول در زمینه خدمات منزل است. برپایه این زیرساخت، بسیاری از کسانی که توانایی انجام کار فنی دارند، ولی به دلیل نبود سرمایه قادر به معرفی خود و ارتباط با مشتری نهایی نیستند می‌توانند مشغول فعالیت شوند.

همچنین مشتریان خدمات می‌توانند خدمات مورد نیازشان را از طریق این استارت‌آپ و با کیفیت بالاتری نسبت به میانگین کیفیت خدمات سنتی دریافت کنند.

این استارت‌آپ بستری را برای پیوند نیروهای نظافتی، پرستاری، باغبانی، تعمیراتی و تاسیساتی و مشتریان این خدمات در هر زمان و مکان ایجاد کرده است.

این کسب‌وکار نوآور در حوزه خدمات، ایجاد ۱۰۰ هزار موقعیت شغلی تا پایان سال ۹۷ را در برنامه خود پیش‌بینی کرده است نماید.نگاهی نو در خدمات حمل‌ونقل بین‌شهری

 «اوبار»، عنوان استارت‌آپ دیگری از همین شرکت دانش‌بنیان است که معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری از ویژگی‌های آن دیدن کرد.

این استارت‌آپ خدماتی با راه‌اندازی یک شبکه ترابری، سعی کرده است تا جدیدترین فناوری‌های پردازش داده و اطلاعات را در بازار قدیمی حمل‌ونقل بین‌شهری به کار گیرد.

اوبار برای نخستین بار در کشور، با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی و پیاده‌سازی سیستم Machine learning قیمت‌دهی هوشمند را وارد صنعت حمل کالا کرده است.

این شرکت توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر کشور و جهان در حوزه فنی ـ مهندسی و کسب‌وکار راه‌اندازی شده است و با ایجاد بستری نرم‌افزاری، ضمن ایجاد اشتغال برای فعالان حوزه حمل‌ونقل بار و حذف واسطه‌های سنتی، به مشتریانش کمک می‌کند محموله‌های مورد نظر خود را با قیمتی پایین‌تر و کیفیت و سرعتی بالاتر نسبت به شیوه‌های پیشین سنتی ارسال کند.

در حال حاضر ۳۰ هزار راننده ماشین سنگین و ۴۰۰۰ مشتری شامل شرکت‌ها، کارخانه‌ها و تولیدی‌ها در شبکه اوبار عضو هستند.

در این بازدید اسماعیل قادری‌فر، رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی، پرویز کرمی، دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و مهدی فقیهی، دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، ستاری را همراهی کردند