افت شدید بازار کسب‌وکارهای اینترنتی در اختلال چند روزه
دبیر انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی

افت شدید بازار کسب‌وکارهای اینترنتی در اختلال چند روزه

دبیر انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی گفت: در روزهای اخیر فروش کسب‌وکارهای اینترنتی اٌفت شدید و مشهودی داشته است و تمامی کسب‌وکارها متضرر شدند، بازار تنزل کرد و کسب‌وکارهای تلگرام و اینستاگرام نیز ۱۰۰ درصد ضرر کردند.

رضا الفت‌نسب دبیر انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی، درباره تاثیر اختلال اخیر اینترنت در پی بروز اغتشاش در چند شهر، اظهار کرد: افرادی اغتشاش می‌کنند و نتیجه آن بر سر کارآفرینانی که در این مملکت کار می‌کنند، مالیات و هزینه می‌پردازند و شغل کرده‌اند آوار می‌شود.

او گفت: در این چند روز به‌شدت وضعیت فروش کسب‌وکارهای اینترنتی افت مشهود داشته و بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها و کمپین‌های از پیش تعیین‌شده تحت تأثیر قرار گرفته‌اند.

افت شدید و مشهود تمامی کسب‌وکارهای اینترنتی در اختلال‌های چند روزه

او گفت: در این جریان، تمامی کسب‌وکارها شامل ارایه کنندگان خدمات فروش کالا و خدمات متضرر شده‌اند و بازار تنزل کرد.

دبیر انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی افزود: برخی کسب‌وکارهای شخصی‌تر و کوچک‌تر نیز در شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام سال‌ها هزینه و تبلیغ کردند و بر این بستر تجارتی راه انداختند که در این ایام ۱۰۰ درصد دچار ضرر شدند؛ زیرا اغلب مردم عادت به استفاده از فیلترشکن ندارند و استفاده عمومی از فیلترشکن نیز صحیح نیست.

کسب‌وکارها هم‌زمان در شبکه‌های داخلی نیز حضور یابند

او اظهار امیدواری کرد: این موضوعات حل می‌شود و از آن‌ها رهایی خواهیم یافت، اما این اتفاق نشان داد لازم است دارندگان کسب‌وکارها نیز به بسترهای داخلی توجه کنند.

او گفت: در حال حاضر در کشور پیام‌رسان داخلی وجود دارد که اتفاقا برخی سرویس‌های متفاوتی را نیز ارایه می‌کنند و برای مثال سرویس پرداخت در حال راه‌اندازی روی برخی پیام‌رسان‌های داخلی است که با داشتن لینک پرداخت، خرید کالا را بسیار آسان می‌کند.

الفت نسب گفت: فرصت خوبی است که کسب‌وکارها به‌طور هم‌زمان روی پیام‌رسان داخلی نیز سرویس ارایه کنند که در صورت بروز هر مشکل موقتی یا دایمی، ادامه فعالیت برای آن‌ها ممکن باشد.

او گفت: نمی‌توانیم کنار بکشیم و بگوییم پیام‌رسان داخلی نمی‌خواهیم بلکه باید کمک کنیم که سیستم‌های داخلی شکل بگیرند و با حضور در آن‌ها و همفکری و تجربه کاربری، به پیشرفت آن‌ها کمک کنیم.

علیرغم راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات برخی سرویس‌های داخلی نیز کند شد

او افزود: در این ایام انتظار می‌رفت اگر شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شده، شاهد این اختلال‌ها نباشیم. برای مثال یک سایت داخلی فروش بلیت در چند روز گذشته به دلیل کندی سرعت اینترنت، با افت عجیب فروش روبه‌رو شده است.

او گفت: علیرغم انتشار اخبار راه‌اندازی فازهای متعدد شبکه ملی اطلاعات و طرح بحث‌های تخصصی متعدد درباره این شبکه، به نظر می‌رسد هنوز موضوعات مرتبط با این شبکه تماما مطرح نشده و این شبکه کامل اجرا نشده است و این سؤال مطرح است که آیا در شبکه مل اطلاعات نیز این اختلال‌ها رخ می‌داد؟

دبیر انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی تصریح کرد: امیدوارم این اتفاق درسی برای مسئولان شود که اجرای شبکه ملی اطلاعات را طبق احکام متعدد حکومتی و دستورات رهبری تسریع کنند.

او گفت: اگر شبکه ملی اطلاعات ایجاد می‌شد، سرعت اینترنت در حالت عادی بسیار بالاتر بود و حتی در صورت بروز اتفاقات این چنینی، این شبکه از اختلال‌ها مصون بود.

او گفت: در نتیجه این اتفاق‌ها و تاثیر آن بر کسب‌وکارها سرمایه‌گذارانی که جذب بازار ایران شده‌اند یکه خوردند و کمی با احتیاط عمل می‌کنند.