fa-IR
اصفهان تنها یک صندوق پژوهش فناوری دارد
دبیر جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی

اصفهان تنها یک صندوق پژوهش فناوری دارد

کورش خسروی، دبیر جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی، در اولین سمپوزیوم بررسی عملیاتی اکوسیستم‌های کارآفرینی اصفهان به این مساله که اصفهان می‌تواند یکی از بهترین اکوسیستم‌های کارآفرینی در ایران و حتی شاید در غرب آسیا باشد اشاره و عنوان کرد: اگر بخواهیم اصفهان با اختلاف زیاد نسبت به سایر شهرهای منطقه غرب آسیا در زمینه کارآفرینی بدرخشد، باید همه مدیران و مسئولان شهر برای این موضوع بسیج شوند و تمامی امکانات شهر برای ایجاد کسب‌وکار مهیا شود.

اصفهان مستعد این موضوع است که خیلی سریع و طی یک برنامه پنج تا ۱۰ ساله به‌عنوان قطب مهم کارآفرینی در منطقه شناخته شود. درگذشته یک مدیر خوب شهری، مدیری بود که بیشتر از همه می‌توانست از مرکز، بودجه و منابع مالی جذب کند، اما به‌مرور زمان ادبیات تغییر و شروع به کامل شدن کرد و مدیران خوب، مدیرانی شدند که سرمایه‌گذار و گردشگر بیشتری را جذب کردند. امروزه نیز در ادبیات روز دنیا مدیری موفق‌تر است که می‌تواند کارآفرینی بیشتری در شهر خود جذب کند.

شاید اصفهان در غرب آسیا جزو ۱۰ شهر برتر در حوزه اکوسیستم کارآفرینی باشد، اما به‌طور رسمی در اصفهان تنها یک صندوق پژوهش فناوری وجود دارد و چندین نفر هم در بخش خصوصی و به­‌‌صورت پراکنده مشغول به کارآفرینی هستند.

در حال‌ حاضر در اصفهان نیاز به مرکز سنجش درستی به‌منظور شناخت شاخصه‌های کارآفرینی مانند نیاز به موفقیت، کارگروهی، توان بهبود بخشیدن بعد از هر شکست داریم، همچنین در طراحی شهری اصفهان مرکزی نیاز است که کسب‌وکارها در آن متمرکزشده و افراد با خیالی آسوده در این مراکز به فعالیت بپردازند.