برگزاری کارگاه «بانک‌های اطلاعاتی NoSQL» در کردستان

برگزاری کارگاه «بانک‌های اطلاعاتی NoSQL» در کردستان

کارگاه بانک‌های اطلاعاتی NoSQL، چهارشنبه ۶ دی‌ماه در سالن جلسات پارک علم و فناوری کردستان برگزار شد.

کارگاه بانک‌های اطلاعاتی NoSQL، با حضور جمعی از پژوهشگران، اعضای برخی از واحدهای فناوری مستقر در پارک‌ علم‌ و‌ فناوری کردستان، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و فارغ‌التحصیلان دانشگاه حوزه فناوری اطلاعات و کامپیوتر، در سالن جلسات پارک علم و فناوری کردستان برگزار شد.
در این کارگاه تخصصی، مجتبی بنایی، مدرس دانشگاه و مدیر وب‌سایت بیگ دیتا به‌صورت نظری و عملی به تدریس مفاهیم مرتبط با بانک‌های اطلاعاتی NoSQL، شامل آشنایی با مفاهیم پایه بانک‌های اطلاعاتی نوین (گراف، سطر گسترده، سند محور، مقیم در حافظه)، مروری بر معماری‌های چندزبانه در طراحی‌های نوین نرم‌افزار، کارگاه عملی الاستیک سرچ، کارگاه عملی کاساندرا، کارگاه عملی مانگو­دی‌­بی پرداخت.
در این کارگاه یک روزه، بنایی با مهم برشمردن بانک‌های اطلاعاتی NoSQL در دنیای امروز، گفت: فناوری NoSQL در حال تبدیل شدن به یک کالای تجاری است. در زمانی خاص، شرکت‌هایی نظیر آمازون و گوگل، برای پاسخ به نیازهایشان مجبور بودند که چنین فناوری‌هایی را با هزینه سنگین توسعه دهند، اما امروزه، با ارایه رایگان کدهای چنین فناوری‌هایی به مجموعه‌های اپن‌ سورسی مانند آپاچی و دیگران، این امکان فراهم شده تا همه بتوانند با کمترین هزینه ممکن، پیچیده‌ترین کدها را در اختیار داشته باشند و همین امر، فناوری NoSQL را به‌خوبی در دسترس شرکت‌های کوچک‌تر قرار‌ می‌دهد.
پارک علم و فناوری کردستان به‌عنوان مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در استان کردستان، در راستای رسالت خود، کارگاه‌های تخصصی متعددی را در حوزه ICT به‌منظور توانمند‌سازی دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و علاقه‌مندان به این حوزه، به‌منظور ایجاد کسب‌و‌کارهای نوپا برگزار کرده است.