fa-IR
بومی‌سازی پلتفرم مدیریت اینترنت اشیا در اصفهان

بومی‌سازی پلتفرم مدیریت اینترنت اشیا در اصفهان

یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان موفق به تولید و بومی‌سازی پلتفرم آنالیز و مدیریت اجرای طرح‌های اینترنت اشیا در کشور شد.

در فناوری اطلاعات؛ پلتفرم (به معنای سکو) نرم‌افزار یا سخت‌افزاری است که برای میزبانی یک برنامه کاربردی (اپلیکیشن) یا سرویس، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اینترنت اشیا (IoT)، فناوری پیشرفته‌ای است که در آن برای هر موجودی (انسان، حیوان و یا اشیا) قابلیت ارسال داده از طریق شبکه‌های ارتباطی، اعم از اینترنت یا انواع دیگر فراهم می‌شود.

از کاربردهای اینترنت اشیا می‌توان به شهر هوشمند، سامانه هوشمند مدیریت حمل‌ونقل، خانه‌های هوشمند، مدیریت انرژی، مدیریت بحران و سلامت الکترونیک اشاره کرد.

روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان روز یکشنبه اعلام کرد: شرکت بینش ‏پژوهان فناور سپاهان مستقر در این شهرک موفق به تولید و بومی‌سازی پلتفرم آنالیز و مدیریت جهت اجرای طرح‌های اینترنت اشیا شد.

این پلتفرم نرم‌افزاری، قابلیت اتصال به انواع سنسورها (حسگرها) و مودم‌های موجود در بستر اینترنت اشیا را دارد و می‌تواند در مقیاس بسیار وسیع، عملیات گردآوری و آنالیز داده‌ها، در طیف گسترده‌ای از سنسورها را به صورت لحظه‌ای انجام دهد.

این نرم‌افزار در مدیریت انرژی و منابع شهری، مدیریت حوادث مربوط به اورژانس و آتش‌نشانی، مدیریت فضاهای سبز شهری، ساختمان‌ها و مجتمع‌های هوشمند و بیمارستان‌های هوشمند و سایر حوزه‌های مشابه کاربرد دارد.

تولیدکنندگان تجهیزات مرتبط با اینترنت اشیا می‌توانند با استفاده از این پلتفرم از یک استاندارد واحد برای مخابره و جمع‌آوری اطلاعات استفاده کنند که این موضوع برای ایجاد سازگاری بین سامانه‌های تولید شده توسط تولید‌کنندگان مختلف بسیار مفید است.

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به‌عنوان نخستین سازمان موسس مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری در کشور فعالیت اجرایی خود را از سال ۱۳۸۰ با هدف حمایت و هدایت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان آغاز کرد تا در سطحی کلان‌تر به ایجاد همکاری و نزدیکی بیشتر جامعه علمی و صنعتی و رونق اقتصادی بپردازد.

حدود ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان فعال است.