fa-IR
بیمه شاغلان مرتبط با استارت‌آپ‌ها وظیفه تامین اجتماعی است
معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی

بیمه شاغلان مرتبط با استارت‌آپ‌ها وظیفه تامین اجتماعی است

معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه بیمه شاغلان مرتبط با استارت‌آپ‌ها از وظایف این سازمان است، گفت: سازمان تامین اجتماعی نمی‌تواند در قبال درخواست‌های شاغلان کسب‌وکارهای مرتبط با استارت‌آپ‌ها و آینده نیروی کار شاغل و خانواده آنان در این حوزه بی‌تفاوت باشد.

محمدحسن زدا، معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه بیمه شاغلان مرتبط با استارت‌آپ‌ها از وظایف این سازمان است، گفت: سازمان تأمین اجتماعی نمی‌تواند در قبال درخواست‌های شاغلان کسب‌وکارهای مرتبط با استارت‌آپ‌ها و آینده نیروی کار شاغل و خانواده آنان در این حوزه بی‌تفاوت باشد.

وی اظهار کرد: مذاکرات زیادی با تعدادی از شرکت‌های بزرگ مرتبط با حوزه استارت‌آپ‌ها داشته‌ایم و تلاش می‌کنیم که شاغلان در این نوع کسب‌وکارها با استفاده از بیمه‌های توافقی از خدمات سازمان تأمین اجتماعی بهره‌مند شوند.

زدا ادامه داد: امیدواریم مذاکرات در حال انجام به نتیجه مطلوب منتهی شود و بتوانیم با استفاده از بیمه توافقی که برای هنرمندان، روزنامه‌نگاران، طلاب و روحانیان و برخی دیگر از مشاغل با موفقیت اجرا شده است، شاغلان مرتبط با استارت‌آپ‌ها را نیز تحت پوشش قرار دهیم.

معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی گفت: اولویت اصلی سازمان تأمین اجتماعی این است که با بیمه توافقی این گروه از مشاغل را تحت پوشش قرار دهد اما در صورت به نتیجه نرسیدن تلاش‌ها و اقدامات در دست انجام درنهایت تکلیف قانونی سازمان تأمین اجتماعی مبنی بر پوشش بیمه اجباری برای این مشاغل اجرا خواهد شد.

او با بیان اینکه مذاکرات سازمان تأمین اجتماعی با ١١ شرکت عمده استارت‌آپی در حال انجام است، اظهار کرد: تعداد شرکت‌های استارت‌آپی بسیار زیاد است و تعداد زیادی از افراد نیز در این‌گونه شرکت‌ها شاغل هستند اما برقراری رابطه کارگر و کارفرمایی در این شرکت‌ها با شکل و نوع جدیدی از رابطه کاری مواجه است.

زدا افزود: بسیاری از افراد بدون حضور در دفا‌تر این شرکت‌ها مشغول به کار هستند و نوع همکاری بسیاری از افراد نیز به‌صورت پاره‌وقت است.

او با تاکید بر اینکه افرادی که در مشاغل مرتبط با استارت‌آپ‌ها مشغول به کار هستند، این حق را دارند که از خدمات سازمان تامین اجتماعی برخوردار شوند، گفت: ما نمی‌خواهیم که شرکت‌های استارت‌آپی درگیر بروکراسی اداری شوند و به همین دلیل بهترین و سریع‌ترین راهکار را برای ارایه خدمات سازمان تامین اجتماعی به این مشاغل پیشنهاد کرده‌ایم که استفاده از مدل بیمه‌ای توافقی است.

معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: از نظر ما رابطه بین شرکت‌های استارت‌آپی و افرادی که در مشاغل مرتبط با این حوزه مشغول به کار هستند، مشمول قانون تامین اجتماعی است و امیدواریم با همکاری شرکت‌های استارت‌آپی بتوانیم مدل مناسبی برای پوشش بیمه‌ای شاغلان این حوزه ارایه دهیم.