صنعت گیم در انتظار تصمیم ۲۰ میلیارد تومانی مجلس

صنعت گیم در انتظار تصمیم ۲۰ میلیارد تومانی مجلس

دریافت عوارض از بازی‌های رایانه‌ای خارجی در لایحه بودجه ۹۷ دیده شده و در انتظار تصویب مجلس است.

یکی از مسایل مهمی که بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در دو سال گذشته پیگیری کرده است، بحث دریافت عوارض از بازی‌های رایانه‌ای خارجی بوده است. بنیاد ملی بازی‌ها معتقد است در صورت دریافت این عوارض، می‌توان هم‌بستر رقابت میان بازی‌های داخلی و خارجی را فراهم کرد و هم از درآمد آن، سرمایه‌گذاری مناسبی در این صنعت انجام داد.

دریافت عوارض از بازی‌های خارجی در میان پیشنهادات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای لایحه بودجه ۹۷ قرار داشت اما یک‌بار در سازمان برنامه و بودجه، در جلسه‌ای که هیچ‌کدام از نمایندگان ارشاد حضور نداشتند، این درخواست رد شد.

با این حال بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ناامید نشد و به کمک وزیر ارشاد بازهم این بند را به لایحه بودجه ۹۷ بازگرداند تا بازی‌سازان بیش از همیشه امیدوار به تصویب آن باشند.

 بند ۲۰ میلیاردی

بر اساس آنچه در لایحه بودجه ۹۷ آمده، قرار است ۱۰ درصد از فروش بازی‌های آنلاین خارجی و همچنین بازی‌های رایانه‌ای خارجی عوارض گرفته شود.

این میزان معادل ۲۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است و این یعنی اینکه بر اساس پیش‌بینی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای سال ۹۷ درآمد بازی‌های خارجی از بازار ایران ۲۰۰ میلیارد تومان (حدود ۵۰ میلیون دلار) خواهد بود.

 هدف: حمایت از بازی‌ساز داخلی

حسن کریمی قدوسی مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای درباره دریافت عوارض از بازی‌های خارجی دیروز گفت: در حال حاضر روند ناعادلانه‌ای در کشور وجود دارد و شرایط عرضه برای بازی ایرانی و خارجی یکسان است. در چنین شرایطی بازی‌ساز ایرانی چرا باید ریسک کرده و هزینه تولید بدهد در حالی که می‌تواند با رقمی بسیار کم‌تر، بازی خارجی را وارد کشور کند.

او افزود: روند کنونی عرضه بازی‌های موبایل باید به نفع تولیدکننده داخلی تغییر کند. به همین جهت و برای سامان‌دهی بازار از ابتدای سال آینده انتشار بازی‌های موبایلی خارجی منوط به دریافت مجوز عرضه از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای خواهد بود.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ادامه داد: عرضه رسمی بازی‌های خارجی در کشور می‌تواند مفید باشد، چرا که این مساله به شفافیت مالی بازار کمک می‌کند؛ اما این فرآیند در حال حاضر بی‌ضابطه است که باید سامان‌دهی شود.

حسن کریمی قدوسی بی‌ضابطه بودن عرضه بازی‌های خارجی را مشکل‌ساز دانست و گفت: در حالی که بازی‌ساز داخلی به دلیل تحریم‌ها نمی‌تواند به‌راحتی بازی خود را در بازارهای جهانی منتشر کند؛ اما بازی‌ساز خارجی به‌راحتی بازی خود را در بازار ایران منتشر می‌کند. چنین روندی درآمد بازی‌سازان داخلی را به‌صورت محسوسی کاهش داده است.

 در انتظار تصویب مجلس

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در رابطه با برنامه این بنیاد برای حل این مشکل گفت: امسال طرح دریافت عوارض از بازی‌های خارجی را با حمایت و ورود مستقیم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به لایحه بودجه ۹۷ اضافه کرده‌ایم که این طرح با تصویب در مجلس شورای اسلامی از سال آتی اجرایی خواهد شد.

او افزود: در صورتی‌که نهاد قانون‌گذار با بی‌توجهی، باعث حذف این لایحه شود جای تعجب خواهد داشت؛ آن‌هم در شرایطی که مقام معظم رهبری تاکید ویژه‌ای بر موضوع اشتغال و تولید محتوای داخلی دارند.

کریمی قدوسی ادامه داد: سیاست بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در سال آتی حمایت همه‌جانبه از تولید داخلی است و در صورت عدم تصویب لایحه مذکور در مجلس شورای اسلامی، بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مجبور خواهد شد در راستای حمایت از تولید داخلی، مجوز عرضه‌ی بازی‌های موبایلی خارجی را به طرز محسوسی کاهش دهد.

کریمی قدوسی با بیان اینکه دنبال گران کردن بازی خارجی نیستیم؛ گفت: هدف این طرح گران کردن بازی‌های خارجی برای مصرف کننده داخلی نیست، بلکه این عوارض از سهم بازی‌ساز خارجی یا ناشر آن در کشور گرفته می‌شود.

او گفت: با صرف منابع مالی حاصل از عوارض بازی‌های خارجی می‌توانیم فعالیت‌های زیرساختی بسیاری در جهت ارتقا و اعتلای صنعت بازی‌سازی داخلی انجام دهیم. برای این منظور بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای بیش از یک سال است که در جهت پیاده‌سازی «هرم حمایت» فعالیت‌های گوناگونی انجام داده است و بر اساس این هرم، تمام حمایت‌هایی که از بازی‌سازان داخلی صورت می‌گیرد ضابطه‌مند و شفاف خواهد بود. امید است سال آتی، سالی روشن در جهت تولید داخلی در حوزه صنعت بازی کشور باشد.