گشایش مرکز کسب‌و‌کارهای نوپای فاوا در خراسان جنوبی

گشایش مرکز کسب‌و‌کارهای نوپای فاوا در خراسان جنوبی

مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌و‌کارهای نوپای فاوا واحد خراسان جنوبی و کمیته راهبردی آن صبح چهارشنبه، ۶ دی‌ماه ۱۳۹۶ با حضور بی‌بی‌عصت سرفرازی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسه منابع انسانی استانداری خراسان جنوبی، دلگیر، مدیرکل اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات استان خراسان جنوبی، ناصری، رییس پارک علم و فناوری و مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان و جمعی از مسئولان استانی راه‌اندازی شد.

رییس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی با بیان این‌که کسب‌و‌کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات تنها امید استان برای اشتغال‌زایی جوانان است، عنوان کرد: از آن‌جا که استان خراسان جنوبی با مشکل خشکسالی روبه‌رو و از بازار هدف نیز دور است مشکل اشتغال‌زایی جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی را فقط در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌توان رفع کرد.

ناصری تاکید کرد: شغل‌هایی که مبتنی بر فناوری اطلاعات باشد بهترین راه برای اشتغال‌زایی، درآمدزایی و حتی ارتباط با خارج از کشور است.

او با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ای با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هدف اصلی ما در این کمیته شناسایی زیست‌بوم فناوری اطلاعات است که تا سال آینده نیرو و مراکز ماهر در این زمینه‌ها شناسایی شوند.

رییس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی با اشاره به این‌که در آمایش سرزمینی به بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات چندان توجهی نشده است، اظهار کرد: این موضوع یکی از مشکلات اصلی است که ما باید در استان به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم و حتی در همین زمینه آمایش سرزمینی خود را ارایه دهیم. با وجود چنین طرحی می‌توان راه‌های بهتر داخلی و خارجی را برای اشتغال پیدا کنیم.

او از اعضای کمیته یاد شده هم درخواست کرد که هرکدام از این ادارات امکاناتی را که در اختیار دارند به این بخش بدهند تا بتوانند به رشد و توسعه مطلوبی برسد و درخواست کرد که به‌عنوان نخستین مصوبه این جلسه استارت‌آپ ویکند با محوریت فناوری اطلاعات در اردیبهشت سال آینده در خراسان جنوبی برگزار شود.

به گفته‌ ناصری برای توانمندسازی جوانان در این بخش باید امکانات و تسهیلات مالی، معنوی و آموزشی فراهم شود تا تخصص‌های ویژه‌ای در زمینه‌ فناوری اطلاعات‌ و ارتباطات ایجاد شود.

مدیرکل اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات استان خراسان جنوبی نیز با بیان این‌که چندین سال است که این استان در بخش استارت‌آپ‌ها فعال است، اظهار کرد: امیدواریم با راه‌اندازی مرکز فاوا در بیرجند استارت‌آپ‌های بخش فناوری اطلاعات فعال‌تر شوند و در سطح ملی بیشتر خود را نشان دهند.

«دلگیر» یادآور شد: به یقین بخش دولت نمی‌تواند تمامی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را استخدام کند و به همین دلیل بهتر است جوانان به سمت کارآفرینی بروند. مهم‌ترین اهداف مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌و‌کارهای نوپای فاوا، ایجاد کسب‌و‌کارهای جدید در زمینه فناوری اطلاعات، شناسایی اعضای ماهر برای این زیست‌بوم و شناسایی منابع و امکانات هر اداره و نهاد دولتی برای حمایت، آموزش جوانان در این زمینه، مشاوره تخصصی، برقراری ارتباط کارآمد بین مراکز نوپا با شرکت‌های توسعه یافته این بخش، ایجاد بازار هدف برای این نوع شرکت‌ها و یافتن سرمایه‌گذار برای جوانان است. حمایت‌های ویژه‌ای از جوانانی که وارد این نوع کسب‌وکار شوند خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسه منابع انسانی استانداری خراسان جنوبی نیز در این جلسه با تأکید بر این‌که باید کارگروه توانمندسازی متفاوت‌تر از دیگر کارگروه‌ها باشد، عنوان کرد: هدف این مرکز باید نقش‌آفرینی و اثربخشی باشد تا به اهداف اصلی خود دست یابد.

بی‌بی‌عصت سرفرازی اظهار کرد: دولت نیز سهم ویژه‌ای برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته‌اند و هر نوع تسهیلات و یارانه‌ای که این نوع شرکت‌ها داشته باشند در سریع‌ترین زمان ممکن به آنان پرداخت می‌شود. باید برای ایجاد کسب‌و‌کارهای فناوری اطلاعات نیازسنجی‌های لازم منطقه و مردم انجام شود.

او ادامه داد: از آن‌جا که استان خراسان جنوبی با معضل کمبود آب و خشکسالی مواجه است، باید با مدیریت مناسب چشم‌اندازهای مفید و کارآمدی برای اشتغال مردم منطقه در نظر گرفته شود و شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از این راه‌ها است.

علوی نیک، یکی از اعضای این کمیته عنوان کرد: متأسفانه خراسان جنوبی فقط دانشجو تربیت می‌کند اما هیچ‌کدام از آن‌ها تخصص لازم را در رابطه با راه‌اندازی استارت‌آپ ندارند. باید دانشگاه‌ها به سمتی بروند که نیروی کار ماهر خروجی آنان باشد تا به اشتغال‌زایی هم کمک شود. آموزش یکی از اهداف راه‌اندازی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌و‌کارهای نوپای فاوا است که می‌تواند به کشف نیروی با استعداد بیانجامد.

در ادامه این جلسه «محسنی» از اعضای کمیته اظهار کرد: شهرستان بیرجند یکی از اولین شهرستان‌هایی بود که بعد از تهران وارد برگزاری رویدادهای استارت‌آپی شد. او ادامه داد: ولی متاسفانه مشکل اصلی استان هماهنگ نبودن ادارات و دستگاه‌های اجرایی است.

به گفته‌ این فعال شرکت‌های دانش‌بنیان در خراسان جنوبی هرکدام از دستگاه‌های دولتی کار خود را آن‌جام می‌دهند و حاضر به همکاری و تعامل با دیگر دستگاه‌ها نیستند. این امر در تسهیل‌گری شرکت‌های دانش‌بنیان مشکل ایجاد می‌کند.

پاسبان، از مدیران شرکت آموزشی و تولید محتوا نیز در این باره گفت: با توجه به این‌که نیروی متخصص نداریم، نمی‌توان فقط با چند ساعت کارگاه آموزشی نیروی ماهر و توانمند وارد بازار کار کنیم. بنابر این، به آموزش به تداوم نیاز دارد و باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم آن‌جام شود.

او با بیان این‌که بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز مالی چندانی ندارند و به کمک‌های آموزشی و معنوی نیاز دارند، افزود: متأسفانه برخی دستگاه‌های اجرایی فقط در مقابل کارآفرینان جوان سنگ‌اندازی می‌کنند. این مساله سبب دلزدگی کارآفرینان و مهاجرت آن‌ها به استان‌های دیگر می‌شود.