کارگاه «راه‌اندازی کسب‌وکار ناب» در سیستان‌وبلوچستان
به میزبانی پارک علم و فناوری استان برگزار شد

کارگاه «راه‌اندازی کسب‌وکار ناب» در سیستان‌وبلوچستان

کارگاه آموزشی «راه‌اندازی کسب‌وکار ناب» از سری کارگاه‌های مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا، پنج‌شنبه ۷ دی‌ماه در مجتمع فناوری پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

در این کارگاه فرید شاهمرادی، مدیر مرکز نوآوری صنایع خلاق و مدرس کارآفرینی و کسب‌وکار، مطالبی را درباره موضوع کارگاه، استارت‌آپ ناب (Lean Startup)، بوم‌ناب (Lean Canvs) و اعتبارسنجی ایده (Validation Idea) بیان کرد.

او در بخشی از سخنانش اظهار کرد: رویکرد نوپای ناب رویه سنتی راه‌اندازی کسب‌وکار را زیر سؤال می‌برد و بیان می‌کند که رویه سنتی موجب اتلاف وقت افراد در فرآیند کارآفرینی می‌شود. رویه سنتی باعث بالا رفتن نرخ شکست کسب‌وکارهای نوپا می‌شود و باید برای آن فکری کرد.

به‌تازگی نیروی جبران‌کننده‌ای ظهور کرده است که می‌تواند ریسک فرآیند راه‌اندازی یک شرکت را کاهش دهد. این متدولوژی، استارت‌آپ ناب نامیده می‌شود.

اگر چه این متدولوژی عمر چندانی ندارد، اما مفاهیم آن ازجمله «کمینه محصول پذیرفتنی» و «چرخش کردن» خیلی سریع در دنیای استارت‌آپ‌ها ریشه دوانده‌اند.

تعریف اولیه اریک ریز این‌چنین است:‌ «کمینه محصول پذیرفتنی» (MVP) نسخه‌ای از محصول جدید است که به تیم اجازه می‌دهد تا بیشترین میزان «یادگیری معتبر» (Validated Learning) درباره مشتریان را با کمترین تلاش جمع‌آوری کنند.

مهم‌ترین مطالبی که در این کارگاه مطرح شد، شامل آموزش بوم‌ناب و معرفی ابزارهای ارزیابی و یادگیری، تکنیک‌های ارزیابی ایده و مدل تجاری، آموزش ابزارهای مرتبط با طراحی ارزش پیشنهادی، تکنیک‌های طراحی و ارزیابی ارزش پیشنهادی، طراحی و ساخت نمونه اولیه Landing Page,WoZ,MVP,Prototype, ...، روش‌های بازطراحی مدل کسب‌وکار و بهبود مستمر آن تا رسیدن به‌تناسب محصول و بازار و ارزیابی نمونه اولیه بود.