تهران با استارت‌آپ‌ها تبدیل به «شهر خلاق» می‌شود
شهردار و معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در بازدید از ۳ مرکز فعال توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری پایتخت

تهران با استارت‌آپ‌ها تبدیل به «شهر خلاق» می‌شود

محمدعلی نجفی، شهردار تهران و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، روز چهارشنبه ۶ دی ماه از اکوسیستم استارت‌آپ‌ها و تعدادی از مراکز نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها بازدید کردند. نجفی و ستاری در این بازدید ابتدا با حضور در شرکت «دیجی‌کالا» از بخش‌های مختلف این مرکز بازدید کردند، با روند فعالیت‌های این شرکت آشنا شدند. در ادامه با حضور در کارخانه نوآوری تهران به بازدید از بخش‌های در حال ساخت مرکز شتاب‌دهنده «آواتک» پرداختند و با نحوه حمایت از استارت‌آپ‌های نوپا در این مرکز آشنا شدند و در پایان از مرکز نوآوری دانشگاه شریف بازدید کردند.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در بازدید از ۳ مرکز دانش‌بنیان فعال در زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری تهران که همراه با محمدعلی نجفی شهردار تهران صورت گرفت، اظهار کرد: شهر تهران دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای تبدیل شدن به یک شهر هوشمند است که این ظرفیت با توسعه استارت‌آپ‌های خلاق و نوآور محقق می‌شود.

ستاری با بیان این‌که توسعه کسب‌وکارهای نوآور در قلب شهر تهران می‌تواند زمینه‌ساز تحول و شکل‌گیری بستر جدید خدمات در تهران باشد گفت: با ایجاد زمینه‌های شکل‌گیری زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری در تهران می‌توانیم شاهد ورود مفاهیم تازه‌ای در حوزه ارایه خدمات شهری باشیم.

حمایت شهرداری تهران از رشد کسب‌وکارهای دانش‌بنیان

شهردار تهران نیز در این بازدید با اشاره به آمادگی شهرداری تهران برای حمایت از کسب‌وکارهای نوآور گفت: بسیاری از کارخانه‌های متروکه و فضاهای شهری بلااستفاده، با تغییر کاربری و چاشنی خلاقیت و نوآوری قابل تبدیل به بسترهایی برای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و شک مراکز رشد است و به این طریق می‌توان آن‌ها را به بهره‌برداری مطلوب رساند. شهرداری تهران می‌تواند در مورد تغییر کاربری و تبدیل شدن این‌گونه محل‌ها به مراکز دانش‌بنیان و معاونت علمی کمک کند.

نجفی افزود: شهرداری تهران در پرداخت عوارض پروانه و مالیات‌ها برای این‌گونه اقدامات دانش‌بنیان تخفیف و تسهیلات ویژه‌ای را قایل شود تا به نتیجه برسند و به اقتصاد شهر کمک کنند

بازدید از یک استارت‌آپ میلیاردی

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و شهردار تهران در نخستین بخش بازدید‌ استارت‌آپی از مرکز پردازش کالای دیجی‌کالا یکی از استارت‌آپ‌های موفق و پردرآمد کشور دیدن کردند.

این شرکت دانش‌بنیان با تجربه بیش از یک‌میلیون خرید اینترنتی و ۴۰۰۰ فروشنده توانسته است ظرفیت اشتغال بیش از ۲۶۰۰ نفر را به‌طور مستقیم و ۱۰ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم ایجاد کند.

دیجی‌کالا به‌عنوان یکی از کسب‌وکارهای دانش‌بنیان فعال در حوزه محیط‌زیست با همکاری ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری توانسته است زمینه حمایت و رونق فروش بیش از ۱۰۰ هزار کالای ایرانی را در قالب «ایران‌ساخت» فراهم کند.

کارخانه‌ای با محصول نوآوری

بازدید از کارخانه‌ای در شهر تهران که سال‌ها تعطیل بود اما با تغییر کاربری با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به کارخانه‌ای برای تولید، این بار اما در حوزه نوآوری و استارت‌آپ‌ها بدل شده است، استارت‌آپ فاکتوری دومین مقصد ستاری و نجفی بود.

«کارخانه نوآوری تهران» که از ۳ سال پیش و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کار خود را آغاز کرده است، قرار است با توانمندسازی ایده‌های نو و تبدیل آنان به استارت‌آپ‌های خلاق و شرکت‌های دانش‌بنیان، در تحول تهران به یک شهر خلاق و توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری نقش‌آفرینی کند.

این کارخانه تاکنون توانسته است با جذب ۳۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری، برگزاری ۶۸ رویداد کارآفرینی با حضور ۳۸۰۰ شرکت‌کننده و دخیل کردن بیش از ۱۷۷ سرمایه‌گذار بخش خصوصی، زمینه توانمندسازی ۷۷ استارت‌آپ و ایجاد بیش از ۵۰۰ فرصت شغلی را فراهم کند.

این کارخانه با تمرکز روی حوزه‌های اینترنت اشیا، انرژی‌های نو، فناوری زیستی، فناوری مالی، رسانه و محتوا، بازی و سرگرمی، زندگی شهری و شهر هوشمند تلاش می‌کند ظرفیت‌های نوآورانه در حوزه‌های یادشده را بر بستری مساعد برای تامین تمامی نیازهای رشد و توسعه استارت‌آپ‌ها، در دل شهر تهران شکوفا کند.

بخش‌های گوناگون این کارخانه شامل مراکز رشد نوآوری، شتاب‌دهنده‌ها، نهادهای جذب سرمایه‌گذار و ارایه خدمات مالی و حقوقی موردنیاز استارت‌آپ‌ها، بازطراحی شده است و در آینده امکان برگزاری سالانه ۱۰ رویداد ترویجی برای شناسایی ایده‌های نوآور در حوزه شهری، توانمندسازی و سرمایه‌گذاری ۲۰ استارت‌آپ شهری و همچنین اجرای پویش حل معضلات شهر تهران و دیگر کلان‌شهرها همچون آلودگی هوا را به کمک استارت‌آپ‌ها دنبال می‌کند.

بازدید از مرکز نوآوری شریف

همچنین معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و شهردار تهران در ادامه بازدیدهای امروز خود از «مجتمع خدمات فناورى دانشگاه صنعتی شریف» دیدن کردند.

این مجتمع این دانشگاه با هدف حمایت از تیم‌های فعال ارتباط با صنعت و کارآفرینان و فن آفرینان دانشگاه ایجاد شده است.

در این مجتمع که در دل یکی از دانشگاه‌های برجسته تولید فارغ‌التحصیلان فنی، مهندسی و صنعتی واقع شده است، دفاتر خدمات فناورى و هسته‌های دانش‌بنیان در حوزه‌هایی از جمله هوافضا، برق، مکانیک، ‌مخابرات، دیجیتال، شبکه، دریا،‌ فناورى اطلاعات و دیگر زمینه‌ها حضور دارند.

بر اساس این گزارش، در بازدید از ۳ مرکز یادشده، اسماعیل قادری‌فر رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی، پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، سید محمدحسین سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز، مهدی فقیهی دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، محمود فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف و مجید دهبیدی پور مدیر مرکز رشد و کارآفرینی این دانشگاه، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و شهردار تهران را همراهی کردند.