fa-IR
گفت‌و‌گو با حمیدرضا محترم، مدیر شرکت کوشا ناشنوایان پرتو تهران
ناشنوایان با تلاش و تمرکز می‌توانند استارت‌آپ راه‌اندازی کنند

گفت‌و‌گو با حمیدرضا محترم، مدیر شرکت کوشا ناشنوایان پرتو تهران

موسس استارت‌آپ «کوشا ناشنوایان پرتو تهران» معتقد است: ناشنوایان برای فعالیت در زمینه استارت‌آپ فقط نیازمند تلاش و تمرکز‌ هستند.
حمیدرضا محترم، موسس «کوشا ناشنوایان پرتو تهران» که در زمینه فناوری ویژه ناشنوایان فعالیت می‌کند، درباره انگیزه‌های راه‌اندازی این کسب‌کار گفت: من در جامعه ناشنوایان بزرگ شدم که مشکلات زیادی در این حوزه داریم. قبلا خیلی پیگیر این مشکلات بودم اما کسی توجه نمی‌کرد؛ بنابراین، تصمیم گرفتم خودم برای ناشنوایان کاری انجام دهم.

این کارآفرین با بیان این‌که تصمیم داریم پروژه تلویزیون اینترنتی ناشنوایان را راه‌اندازی کنیم، گفت: در حال حاضر سایتی به نام «ناشنوایان طراح» داریم که ناشنوایان می‌توانند کارت‌های ویزیت طراحی کنند و ۲۰ درصد از درآمد آن برای ما، ۸۰ درصد برای طراحان ناشنوا است. تاکنون ۱۲ یا ۱۳ طراح ناشنوا نام‌نویسی و برخی شرکت‌های گرافیستی و طراحی هم همکاری خود را با ما آغاز کرده‌اند.

او مهم‌ترین مشکل در حوزه راه‌اندازی کسب‌وکارهای نوپا برای توان‌یابان را نبود سرمایه‌گذار دانست و افزود: فعالیت دیگر ما در زمینه راه‌اندازی نخستین تلویزیون اینترنتی ناشنواست. اگر یک سرمایه‌گذار پای کار بیاید، خیلی راحت‌تر پیش می‌رویم. وقتی طرح را در پارک فناوری استان فارس ارایه کردیم، به‌عنوان پروژه برتر سال انتخاب شدیم. در اینجا بود که قول همکاری برای اجرای این پروژه دریافت کردیم.

محترم یادآور شد: به‌طور کل پارک علم و فناوری در استان فارس خیلی به پیش‌برد طرح من کمک کرد. به‌طوری که شنیدم، فیلم «نگار» برای ناشنوایان گویاسازی شده است. هنوز این کار را ندیدم اما معتقدم کار گویاسازی فیلم‌ها برای ناشنوایان، کاری تخصصی است. چون فیلم در حال حرکت است و اگر ناشنوا کلمه‌ای را متوجه نشود، امکان بازگشت وجود ندارد.

او درباره خدمات «تلویزیون اینترنتی ناشنوایان» توضیح داد: از جمله خدماتی که طرح «تلویزیون اینترنتی ناشنوایان» به این قشر ارایه می‌کند، امکان بازگشت به عقب است. در واقع فیلم تحت کنترل ناشنوایان است. ما با استاندارد‌های جهانی این کار را پیش می‌بریم. تازه با عوامل فیلم نگار آشنای شدم و از من برای دیدن این فیلم دعوت شده است. ناشنوا زیرنویس دوست دارد اما باید بر اساس تعاریف دانشگاهی و جهانی این گویا‌سازی صورت گیرد.

به گفته موسس «کوشا ناشنوایان پرتو تهران» هر فیلمی باید به روش خاص خود گویا‌سازی کرد و نمی‌توان از یک روش واحد برای همه آن‌ها به کار برد.

او تاکید کرد: فعالیت ناشنوایان در زمینه کسب‌وکارهای نوپا فقط نیازمند تلاش و تمرکز است. در حوزه فعالیتی خودم ناشنوایان زیادی را در حوزه‌های علمی، روانشناسی، تاریخی و آموزش شناسایی کرده‌ام. آن‌ها می‌توانند در منزل هم با ما همکاری کنند.