نشست خبری کنفرانس بین‌المللی برند گردشگری

نشست خبری کنفرانس بین‌المللی برند گردشگری

میزبانی تورگردانان جهان در سال ۲۰۱۷ توسط اصفهان، پیوستن اصفهان به شبکه شهرهای خلاق و جذب گردشگران، وضعیت نامناسب ورودی‌های شهر، تعامل اتاق بازرگانی و میراث فرهنگی، ورود حدود دویست و پنجاه‌هزار گردشگر خارجی به اصفهان در سال ۹۴، کلید خوردن گام‌های آغازین طراحی برند گردشگری، برند گردشگری مناسب با سلیقه مردم و ... ازجمله موضوعات مطرح‌شده در نشست خبری برپایی کنفرانس بین‌المللی برند گردشگری بود.

 شهردار اصفهان در این جلسه گفت: سه محور گردشگری، هنر و فناوری‌های نوین ازجمله عوامل توسعه شهر اصفهان با توجه به شرایط خاص اقتصادی دوران پساتحریم و بحران‌های کلان‌شهرهاست. مهدی جمالی نژاد با تأکید بر اینکه در تقسیم‌بندی پروژه‌های عمرانی و خدماتی شهرداری اصفهان، بیش از ۸۰ درصد طرح‌ها در راستای ارتقا مسائل گردشگری و زیست‌محیطی است، بیان کرد: یکی از مهم‌ترین پروژه‌های نیمه‌تمام شهرداری اصفهان سالن اجلاس است. همچنین بسیاری از پروژه‌های شهرداری اصفهان ازجمله میدان امام علی (ع) بحث‌های گردشگری و تاریخی دارد و در راستای توسعه گردشگری خارجی است. وی با تأکید بر اینکه ورودی‌های شهر چشم‌وچراغ گردشگری است، گفت: متأسفانه ورودی‌های شهر اصفهان ازجمله ورودی فرودگاه وضعیت خوبی ندارند. به گفته شهردار اصفهان، بسیاری از ورودی‌های اصفهان در حریم این شهر نیست و باید این مشکلات را در تعامل با سایر شهرها و همچنین راه و شهرسازی برطرف کرد. وی با اشاره به اینکه در حوزه گردشگری شهرداری اصفهان بستر کالبدی و فرهنگی و نرم‌افزاری را فراهم می‌کند، تأکید کرد: نیت ما تصدی‌گری در حوزه گردشگری نیست.

 جمالی نژاد با تأکید بر فراهم شدن بستر فرهنگی در حوزه گردشگری، گفت: در این خصوص شهرداری آموزش به رانندگان تاکسی و اتوبوس‌ها را در دستور کار خود قرار داده است. وی در پاسخ به سؤالی در خصوص معرفی اصفهان به‌عنوان شهر خلاق و همچنین تأثیر این کنفرانس در توسعه صنعت گردشگری در اصفهان، گفت: پیوستن اصفهان به شبکه شهرهای خلاق یک کار جمعی بوده و مربوط به تنها یک دستگاه نیست. شهردار اصفهان با تأکید بر اینکه شهر خلاق به معنای شهر برتر، کارآفرین، فن‌آوری‌های نوین، قابل‌رقابت در بازارهای مختلف جهانی، نمونه در عدالت اجتماعی و ... است، بیان کرد: پیوستن به شبکه شهرهای خلاق بسیار امر مشکلی است چراکه تیمی از داوران کشورهای مختلف جهان در کنار هم باید چندین کشور و شهر عضو شبکه شهر خلاق را تأیید کنند. وی افزود: تقویت ابتکارات انجام‌شده توسط شهرهای عضو این شبکه، ترویج و ایجاد توسعه، تولید، توزیع و انتشار فعالیت کالاها و خدمات فرهنگی، گردشگری و توسعه مراکز خلاقیت و نوآوری و گسترش فرصت‌ها برای سازندگان و متخصصان بخش فرهنگی و گردشگری و ... همگی ازجمله موضوعات مربوط به حوزه گردشگری است. وی تأکید کرد: برندهایی همچون ثبت جهانی صنایع‌دستی و پیوستن به شبکه شهرهای خلاق و ... موجب فراهم شدن بسترهای لازم برای حضور گردشگران در اصفهان می‌شود.

 به گفته جمالی نژاد، اصفهان در سال ۲۰۱۷ میزبان تورگردانان جهان خواهد بود که این اتفاق می‌تواند زمینه‌های لازم را برای گردشگری فراهم کند. در ادامه این نشست، رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به تعامل شهرداری اصفهان با اتاق بازرگانی، بیان گفت: در کنفرانس بین‌المللی برند گردشگری می‌توانیم از توانمندی فکری مهمانان خارجی حاضر در آن استفاده کنیم. عبدالوهاب سهل‌آبادی افزود: دنیا آماده سرمایه‌گذاری با ایران و حتی استان اصفهان است. اتاق بازرگانی نیز برای توسعه صنعت گردشگری هر آنچه در توان دارد در تعامل با میراث فرهنگی و مجمع گردشگری رو خواهد کرد. رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان بابیان اینکه طی ۶ دهه گذشته توسعه گردشگری در دنیا و کشور پر از فراز و نشیب بوده است، افزود: گردشگری طی سه دهه اخیر جهش بزرگی را پشت سر گذاشته اما در ایران به دلیل تحریم‌ها و محدودیت‌ها هنوز نتوانستیم در این مسیر به رشد مناسبی برسیم. فریدون الله‌یاری افزود: حرکت به سمت گردشگری و رسیدن به اهداف پیش‌بینی‌شده آن نیازمند زیرساخت‌های اساسی و بنیادین است و علاوه برساخت هتل‌ها و ...، زیرساخت‌های نرم‌افزاری آن نیز جایگاه مهمی دارد. وی با تأکید بر اهمیت طراحی برند گردشگری و پیچیدگی موضوع آن در کشور، تصریح کرد: ایران در حوزه میراث فرهنگی دارای تنوع جاذبه‌های طبیعی، جغرافیایی، بومی، فرهنگی و ... است و در این مسیر امتیازات زیادی دارد که برند گردشگری باید حائز این شرایط باشد.

 الله‌یاری بابیان اینکه کنفرانس بین‌المللی برند گردشگری، رویدادی علمی - تخصصی است، گفت: اصفهان تا حد زیادی از شایستگی برخوردار است و قرار نیست با این رویداد خود را به دنیا اثبات کنیم. به گفته وی، پیگیری اهداف و برون داد این کنفرانس برای ما بسیار حائز اهمیت است و این برنامه قرار است ایران را به سمت برندسازی گردشگری پیش ببرد. وی افزود: سمبل‌های گردشگری جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های هنر، جاذبه‌های طبیعی، فرهنگ‌های قومی، ملی، بومی و ... است که همه این‌ها باید در کنفرانس بین‌المللی برند خود را نشان دهد و گام‌های آغازین طراحی برند گردشگری یکی از اهداف این رویداد است. وی همچنین در خصوص آمار گردشگری استان اصفهان، گفت: طی سال‌های ۹۱ تا ۹۴ گردشگری خارجی در استان اصفهان رشد قابل‌توجهی داشته به‌گونه‌ای که از ابتدای امسال تا به امروز بالغ‌بر ۲۰۰ تا دویست و پنجاه‌هزار گردشگر خارجی وارد استان شده‌اند. به گفته الله‌یاری آمار ورود گردشگر خارجی به اصفهان در نیمه سال ۹۴ تقریباً مشابه آمار کل سال ۹۳ است. دبیر علمی کنفرانس بین‌المللی برند گردشگری با تأکید بر اینکه صنعت گردشگری ازلحاظ اقتصادی قدرت عظیمی دارد و دومین صنعت بزرگ دنیاست، بیان کرد: ماشین در خدمت این صنعت نیست و توریست بدین معناست که مردم را خدمت می‌کنند.

 پروفسور جعفر جعفری با اشاره به اینکه ارزش‌های موردگفتگو برند گردشگری ارزش‌های معنوی، فرهنگی، میراث ناملموس و ملموس و ... هستند، افزود: در بحث بازاریابی نیز زمانی می‌توان به برندینگ واقعی دست‌یافت که شخصیت ملت، مردم و میراث آن را نشان دهد. وی بابیان اینکه برندینگ، موضوعی نیست که اگر موردعلاقه نبود همانند پیراهن آن را عوض کنیم، تصریح کرد: برند باید گویا و مردم‌پسند باشد و برند خوب از جامعه‌شناسی، انسان‌شناسی، تاریخ و ... استفاده می‌کند. وی با اشاره به اینکه ایران به‌عنوان کشوری متمدن، باسابقه باستانی در دنیا شناخته‌شده است، افزود: امروزه توریست به مکانی سفر می‌کند که شناخته‌شده باشد و ایران نیز چنین مزیتی دارد. به گفته دبیر علمی کنفرانس بین‌المللی برند گردشگری، اگر بر روی باستانی بودن ایران و گذشته آن تکیه کنیم و گذشته را بیاوریم، راه درست را رفته‌ایم اما سؤال اینجاست ما برای احیای تاریخ ایران و جهانی کردن آن، چه کرده‌ایم. وی با تأکید بر اینکه کنفرانس گردشگری به دنبال ایجاد یک بستر فکری است تا از آن خوشه‌چینی کند، تصریح کرد: ما نمی‌توانیم برندی را برای گردشگری انتخاب کنیم که با شخصیت مردمان یک شهر همخوانی نداشته باشد. جعفری با اشاره به اینکه یکی از اشتباهات گذشته ما این بوده که گردشگر را از نگاه خارجی‌ها دیده‌ایم و آن را تشویق کرده‌ایم، گفت: شهروندان باید از صنعت توریسم استفاده کنند و برند گردشگری باید مورد سلیقه آن‌ها باشد.