تاکسی‌های اینترنتی سراغ سفرهای بین‌شهری نروند
رییس سازمان راهداری پیش‌دستی کرد

تاکسی‌های اینترنتی سراغ سفرهای بین‌شهری نروند

رییس سازمان راهداری گفت: باید سیاست‌ها و نگاه کلان کشور به سمت توسعه حمل‌ونقل عمومی حرکت کند. ظرفیتی که در یک اتوبوس برای جابه‌جایی مسافران وجود دارد، نیاز به ۱۲ خودرو شخصی دارد و این یعنی ما باید یک خودرو را حذف کرده و تعداد زیادی خودروی دیگر وارد جاده کنیم.

داوود کشاورزیان اعلام کرد: هرچند هر دو سامانه اسنپ و تپسی برنامه خاصی برای حضور در جاده‌ها و سفرهای بین‌شهری ندارند، اما سازمان راهداری نیز مخالفت خود را با این موضوع به‌طور رسمی به آن‌ها اعلام کرده و این مخالفت چند دلیل عمده دارد.

کشاورزیان ادامه داد: از سوی دیگر یک اتوبوس در هر ۱۰۰ کیلومتر به‌طور میانگین ۳۰ لیتر سوخت مصرف می‌کند، در شرایطی که این تعداد خودروی شخصی ۱۰۰ لیتر بنزین مصرف می‌کنند و این تفاوت به‌خوبی نشان می‌دهد صرفه با محوریت حمل‌ونقل عمومی است.

رییس سازمان راهداری با بیان لزوم نظارت دقیق بر راننده‌های حمل‌ونقل عمومی اظهار کرد: از یک‌سو تمامی این خودروها باید پلاک «ع» داشته باشند و از نظر کیفی تایید شوند؛ از سوی دیگر راننده‌ها نیز باید تحت نظارت باشند و گزینش شوند. این در شرایطی است که راننده خودروهای اینترنتی زیرپوشش چنین نظارتی نیستند.

او با بیان اینکه خودروهای فعال در حمل‌ونقل عمومی در شهر مقصد استراحتگاه دارند، گفت: این در حالی است که راننده اینترنتی پس از رسیدن به مقصد باید به سمت مبدأ بازگردد و همین موضوع ریسک تصادفات جاده‌ای را افزایش می‌دهد.

کشاورزیان گفت: با توجه به مجموعه این شرایط سازمان راهداری اعلام کرده که با حضور این خودروها در فضای بین‌شهری مخالف است. البته خوشبختانه هیچ یک از اپلیکیشن‌های فعال در این حوزه طرحی برای حضور در جاده‌های بین‌شهری ندارند.