جشنواره «ایده‌ها و فرصت‌ها» بهمن‌ماه برگزار می‌شود
کاهش آسیب‌های اجتماعی با بهره‌گیری از پتانسیل‌های کارآفرینی

جشنواره «ایده‌ها و فرصت‌ها» بهمن‌ماه برگزار می‌شود

جشنواره «ایده‌ها و فرصت‌ها» با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی ۲۶ و ۲۷ بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

جشنواره «ایده‌ها و فرصت‌ها» با هدف استفاده از پتانسیل‌های کارآفرینی اجتماعی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و جرایم مختلف از قبیل جرایم و حوادث رانندگی، اعتیاد، طلاق، سرقت و غیره ارایه شده است. منظور از کارآفرینی اجتماعی تشخیص یک مشکل اجتماعی و استفاده از مفاهیم و اصول کارآفرینی به‌منظور ایجاد، سازمان‌دهی و مدیریت سرمایه برای ایجاد تغییر است.

این جشنواره از این نظر با سایر رویدادهای کارآفرینی در سطح کشور متفاوت است که تاکنون هدف از برگزاری چنین برنامه‌هایی بیشتر اقتصادی بوده است، اما در این طرح هدف این است که کسب‌وکارهایی ایجاد شود که هم سود اقتصادی و هم منافع اجتماعی را در پی داشته باشد.

روند اجرایی طرح به این شکل است که در فراخوانی از افراد صاحب ایده در سراسر کشور خواسته می‌شود تا ایده‌های جدید خود را در محورهای موضوعی جشنواره ارایه دهند. این ایده‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و ۲۵ ایده برتر انتخاب می‌شود تا طی دو روز در یک ماراتن چالشی باهم به رقابت بپردازند و طرح ایده خود را تکمیل کنند. این رویداد دو روزه در دانشگاه شریف برگزار خواهد شد.

پس از تکمیل طرح‌ها با کمک مربیان با تجربه در این دو روز، بار دیگر ایده‌ها مورد ارزیابی داوران قرار می‌گیرد و سه ایده برتر انتخاب می‌شود تا مورد حمایت جهت تجاری‌سازی قرار گیرد.

علاوه بر این در این جشنواره بخش ویژه‌ای جهت ایده‌های دانش‌آموزی وجود دارد و دانش آموزان نیز می‌توانند در این رویداد شرکت کرده و خود را محک بزنند. امید است با اجرای این طرح و پیاده‌سازی ایده‌های برتر، میزان آسیب‌های اجتماعی تا حد قابل‌توجهی کاهش یابد و کل جامعه از آن منتفع شوند.

اهداف جشنواره ایده‌ها و فرصت‌ها

جشنواره «ایده‌ها و فرصت‌ها» با هدف ترویج کارآفرینی اجتماعی در جامعه در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی با استفاده از پتانسیل‌های فضای مجازی؛ یاری جستن از افکار کل جامعه و ایجاد هم‌افزایی به‌منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارتقای آگاهی‌های عمومی آحاد جامعه و ترویج این اندیشه که پیشگیری از جرم و انواع آسیب‌های اجتماعی، یک مسئولیت همگانی است برگزار می‌شود.

از دیگر اهداف این رویداد می‌توان به ترویج فرهنگ پیشگیری و به راه انداختن موج پیشگیری در بین متخصصان حوزه‌های مدنظر در کشور، استفاده از پتانسیل کارآفرینی اجتماعی جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی، یادآوری اهمیت پیشگیری به تولیدکنندگان حوزه‌های نرم‌افزاری و هدایت علمی و منطقی ایشان به تولید آثار، آشنایی بیشتر متخصصان با حوزه‌های مختلف پیشگیری و رعایت این نکات در تولیدات آتی آن‌ها که حتی در حوزه‌های دیگری مورد استفاده است اشاره کرد.

همچنین حمایت از تولیدکنندگان ناشناخته اما مستعد در زمینه پیشگیری، افزایش کمی و کیفی آثار مرتبط با پیشگیری و استفاده بهینه از منابع (تولید و دریافت چندین اثر، بجای یک اثر)، تشویق تولیدکنندگان و برنامه‌نویسان حرفه‌ای و آماتور در سراسر کشور به تولید آثار مرتبط با پیشگیری، جلب‌توجه سرمایه‌گذاران به ایده‌های ارایه شده در این زمینه و ایجاد زنجیره‌ای که افزایش اشتغال‌زایی، تولید، سود اجتماعی و مالی را توأمان به همراه دارد و توسعه فضای تعامل، همفکری و خلاقیت از دیگر اهداف سومین «جشنواره ایده‌ها و فرصت‌ها» محسوب می‌شود.

محورهای رویداد

طراحی نرم‌افزار تلفن همراه، نرم‌افزار رایانه‌ای، بازی رایانه‌ای و وب‌سایت در حوزه پیشگیری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی محورهای سومین جشنواره «ایده‌ها و فرصت‌ها» هستند.

آسیب‌های اجتماعی ذکر شده در این محورها شامل آسیب‌های حوزه خانواده، آسیب‌ها و جرایم فضای مجازی، اعتیاد و سایر عادات مخرب، تخلفات رانندگی و ترویج فرهنگ آمدوشد سالم، جرایم و آسیب‌های حوزه سلامت جسم و روان، جرایم مالکیت معنوی و سرقت ادبی، جرایم اقتصادی، سایر جرایم و آسیب‌های اجتماعی، قوانین و مقررات است.

شرایط شرکت در رویداد

شرکت در رویداد فقط به‌صورت تیمی امکان‌پذیر است. حداقل تعداد اعضای تیم ۳ نفر و حداکثر ۵ نفر می‌تواند باشد. در تمامی تیم‌ها حضور حداقل یک نفر برنامه‌نویس و یک نفر گرافیست الزامی است.

هر تیم باید یک نفر را به‌عنوان سرگروه که نماینده تام‌الاختیار آن تیم خواهد بود، تعیین کند. شرکت در پیش رویداد برای کلیه اعضای تیم الزامی است.

محتوای تولیدی به‌صورت متن، عکس، فایل صوتی و فیلم مورد پذیرش است. محتوای تولیدی تیم‌ها، به‌صورت فایل الکترونیکی تحویل کمیته داوران می‌شود.

ذکر منابع برای تمامی مطالب استفاده شده در تولید محتوا الزامی است. داوری محتوای تولیدشده توسط شرکت‌کنندگان، بر عهده‌ی کمیته‌ی علمی بوده و تیم‌های شرکت‌کننده ملزم به پذیرش رأی کمیته‌ی علمی هستند.

رعایت ملاحظات حقوق مالکیت فکری و معنوی در استفاده از هرگونه اثر بر عهده تیم‌های شرکت‌کننده بوده و مدیریت رویداد مسئولیتی بر عهده ندارد. در صورت تشکیل نمایشگاه فن‌بازار محتوای دیجیتال، محتوای تولیدی می‌تواند در معرض دید عموم شرکت‌کنندگان قرار بگیرد.

جشنواره «ایده‌ها و فرصت‌ها» با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت‌علمی ۲۶ و ۲۷ بهمن‌ماه برگزار می‌شود. علاقه‌مندان تا اول بهمن‌ماه ۹۶ برای ارسال ایده‌های خود فرصت دارند.