ایجاد نخستین میدان رقابت تجاری استارت‌آپی در ایران

ایجاد نخستین میدان رقابت تجاری استارت‌آپی در ایران

نخستین میدان رقابتی استارت‌آپ‌ها در ایران به‌زودی در تهران ایجاد خواهد شد.

محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از ۲۱ تا ۲۴ دی‌ماه میزبان نخستین نمایشگاه کسب‌وکار است که با حضور گروه زیادی از استارت‌آپ‌ها برپا خواهد شد. در این نمایشگاه مجموعه‌ای از کسب‌وکارهای زنجیره‌ای و استارت‌آپ‌های خدمات مدیریتی حضور دارند.

مهدی فرهاد‌نیا مدیر پروژه اولین نمایشگاه توسعه کسب‌وکار تهران در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب و با تأکید بر گسترش کسب‌وکارهای نوین گفت: نرخ بازگشت سرمایه در حوزه کسب‌وکارهای «فرانچایز» و «استارت‌آپ‌ها» ۳ هزار درصد است.

مشاغل فرانچایز (franchise) که در برخی موارد به آن‌ها فرانشیز یا حق امتیاز‌ هم گفته می‌شود، گونه‌ای از کسب‌وکارها هستند که بر پایه آن به یک کسب‌وکار اختیارداده می‌شود تا تولیدات یا فرآورده‌های شرکت دیگر را با برند خود بفروشد و در برابر آن مبلغی دریافت کند.

در واقع مشاغل «فرانچایز» یک مدل مدیریتی و شبکه ارتباطی میان کسب‌وکارهای مستقل کوچک هستند که به هر یک از این کسب‌وکارهای کوچک اجازه می‌دهد تا تحت یک نام بازرگانی مشترک و یک هویت فعالیت کنند و همگی از یک متد موفق (که پیشتر آزمایش شده) و بازاریابی مشترک بهره‌گیری کنند.

فرهادنیا ادامه داد: حوزه‌های کسب‌وکار که در این نمایشگاه حضور دارند، نوظهور هستند و قطعا این حوزه‌ها در توسعه کسب‌وکار کشور نقش خواهند داشت.

او به آمار بازگشت سرمایه بر اساس اعلام بانک جهانی اشاره کرد و افزود: نرخ بازگشت سرمایه در بخش کشاورزی ۳۰ درصد، صنعت ۵۰ درصد و خدمات ۱۰۰ درصد است، اما بالاترین نرخ بازگشت سرمایه در جهان مربوط به استارت‌آپ‌ها و «فرانچایزها» است که گاهی به ۳ هزار درصد می‌رسد.

به گفته مدیر پروژه اولین نمایشگاه توسعه کسب‌وکار تهران، این قبیل شرکت‌ها در آمریکا به‌عنوان کم‌هزینه‌ترین، پربازده‌ترین و پایدارترین مشاغل هم‌اینک در ۳۰۰ رسته برای ۱۸ میلیون نفر فرصت شغلی ایجاد کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه نباید «فرانچایز» را با تابلو فروشی اشتباه گرفت، گفت: این قبیل شرکت‌ها موظف به تامین مواد اولیه، خدمات اداری، پشتیبانی و تبلیغات برای شرکت‌های تحت پوشش خود هستند و در قبال برند مشترک مسئولیت‌های سنگینی دارند.

فرهادنیا با بیان اینکه ما در ایران در حال پوست‌اندازی از اقتصاد منبع محور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان هستیم، اظهار کرد: نمایشگاه توسعه کسب‌وکار به این وضع اقتصاد کمک می‌کند و برپایی نمایشگاه مذکور در تهران هم با حضور سه حوزه خدمات مدیریتی، حوزه خدمات «فرانچایز» و استارت‌آپ‌های مدیریتی است.

وی ادامه داد: در حاشیه این نمایشگاه که به‌زودی در تهران برپا خواهد شد، نخستین کنفرانس کسب‌وکارهای نوین با حضور رییس شورای جهانی «فرانچایز» ۲۳ دی در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار می‌شود.