همراه توان‌یابان بودیم
گزارشی از حضور مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا در جشنواره توان‌تک

همراه توان‌یابان بودیم

اولین دوره رویداد توان‌تک (TavanTech) همزمان با روز جهانی معلولان، از تاریخ ۲۱ تا ۲۴ آذرماه به مدت سه روز در محل مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد برگزار شد. در این رویداد، مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا نیز در قالب یکی از غرفه‌ها، میزبان توان‌یابان بود.

توان‌تک رویدادی استارت‌آپی است که در آن افراد دارای معلولیت با فناوری‌های نوین و کاربردهای آن در مشاغل دانش محور و غیرفیزیکی آشنا می‌شوند و از فرصت‌های شغلی پایدار در کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک شناخت پیدا می‌کنند.


حضور مرکز کسب‌وکارهای نوپا در توان‌تک

مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌و‌کارهای نوپای فاوا با هدف معرفی مرکز و خدمات ارایه شده به توان‌‌یابان و استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه و ارایه مشاوره رایگان به افراد، ۴ روز در این جشنواره حضور پیدا کرد؛ افراد حاضر در جشنواره استقبال گسترده‌ای از غرفه مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌و‌کارهای نوپای فاوا کردند.

این جشنواره برای مرکز کسب‌وکارهای نوپا فرصتی بود تا از نزدیک با نیازهای توان‌یابان آشنا شود و درباره خدماتی که می‌توان به این افراد ارایه و با آن‌ها گفت‌وگو و تبادل نظر کرد. در این گفت‌وگوها توان‌یابان با فضایی که مرکز کسب‌وکارهای نوپا می‌تواند در اختیار آن‌ها قرار دهد، آشنا شدند. همچنین این افراد می‌توانند از مشاوره‌های مرکز که می‌تواند به‌صورت تلفنی نیز انجام شود، بهره ببرند. از دیگر مواردی که توان‌یابان به‌شدت از آن استقبال کردند، دوره‌های آنلاین مرکز بود که آن‌ها می‌توانند به‌صورت مجازی از فایل‌های صوتی و متنی آن‌ها استفاده کنند.


حرف‌های امیدبخش نمایندگان مردم درباره تصویب لایحه حمایت از معلولان

زهرا ساعی، نماینده مجلس و رییس فراکسیون معلولان در مراسم افتتاحیه توان‌تک از تصویب قریب‌الوقوع لایحه حمایت از معلولان با تاکید ویژه بر اشتغال، مسکن و افزایش مشارکت‌های اجتماعی آنها خبر داد. در ادامه نیز، الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران و رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران بر ضرورت توجه ویژه به حقوق شهروندی توان‌یاب‌ها اشاره کرد.

در این مراسم خسرو سلجوقی، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات نیز با اشاره به برنامه ششم و پیش‌بینی رشد ۱۹ درصدی حوزه فناوری اطلاعات از تلاش دولت برای توزیع عادلانه این سهم بین افراد غیر معلول و افراد دارای معلولیت خبر داد.

در حاشیه این جشنواره، گفت‌وگوهایی میان مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد و مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا صورت گرفت که بر این اساس، قرار است برنامه‌های مشترکی میان این دو مرکز برای بهبود وضعیت فعالیت توان‌یابان در زمینه کسب‌وکارهای نوپا ایجاد شود.


ثبت استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای فعال برای توان‌یابان

همچنین مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا در این نمایشگاه با استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای حاضر در نمایشگاه گفت‌وگو کرد و اطلاعات ۳۸ مورد از آنها را به ثبت رساند.

کسب‌وکارهای حاضر در نمایشگاه توان‌تک که یا پرسنل توان‌یاب دارند یا فرصت‌های شغلی برای این افراد در نظر گرفته‌اند یا موسس آنها توان‌یاب است در کانال تلگرام مرکز کسب‌وکارهای نوپا معرفی می‌شوند.
در این نمایشگاه همچنین با برخی از استارت‌آپ‌ها گفت‌وگوهایی انجام شد که به‌زودی در شبکه‌های اجتماعی مرکز اطلاع‌رسانی می‌شود.

در جریان این رویداد، علاوه بر برگزاری کارگاه‌های آموزشی متنوع، نمایشگاهی از دستاوردهای متنوع شرکت‌های بزرگ و کوچک در حوزه ارائه خدمات به ویژه با محور توانیاب‌ها راه‌اندازی شده بود. ارایه انوع تجهیزات الکترونیکی از ویلچرهای سبک تا عصاهای هوشمند ویژه نابینایان، ارائه اپلیکیشن‌های متنوع در حوزه ارایه خدمات بانکی، ‌مالی، مشاوره‌ای و … به توان‌یاب‌ها از جذابیت‌های این نمایشگاه بود.

در کنار این فضای نمایشگاهی، ‌فرصتی برای ارایه تجربه‌های شرکت‌های مختلف که از جامعه توانیاب‌ها، نیروی کار جذب کرده‌اند در قالب «منطقه ویژه اشتغال و کارآموزی» مهیا بود.

این نمایشگاه شاهد حضور افراد توان‌‌یاب، استارت‌آپ‌هایی که بنیان‌گذارشان توان‌یاب است و استارت‌آپ‌هایی که خدماتی برای توان‌یاب‌ها ارایه می‌کنند و بازدیدکنندگان بود.


معرفی استارت‌آپ‌های برگزیده توان‌تک

در روز پایانی جشنواره نیز از مدیر مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌‌و‌کارهای فاوا به دلیل حضور فعال این مرکز در جشنواره توان‌تک با لوح تقدیر قدردانی شد.

در اختتامیه بر اساس داوری صورت پذیرفته از میان بیش از ۳۰ کسب‌وکار فعال در حوزه توان‌یابان، جایزه همکاری شرکت‌ها در استفاده از توان‌یابان به ترتیب به اسنپ، پکتوس و کمپین هستمت رسید.
در حاشیه این رویداد ۲۰ استارت‌آپ در بخش نمایشگاهی نیز به رقابت باهم پرداختند و در روز پایانی این رویداد در بخش برگزیدگان استارت‌ آپ‌ها، رتبه‌ی اول این مسابقه به «همیار بینا» تعلق گرفت؛ «ویتامید» رتبه‌ دوم را کسب کرد. در نهایت رتبه‌ سوم از آن «به‌توان کالا» و «همیار مهر» شد. هم‌چنین از سه استارت‌آپ «3DFast»، «صندلی فیبرکربن» و «بام» هم قدردانی به عمل آمد.


آمارهایی از جشنواره توان‌تک

براساس اطلاعات و آمار اعلام شده از سوی گلرخ بحری، دبیر اجرایی رویداد توان‌تک، در این رویداد، ۲۰ استارت‌آپ و ۳۰ کسب‌وکار اینترنتی موفق مشارکت داشته‌اند. در پایان ۴ روز برگزاری رویداد با انواع کارگاه‌های آموزشی آمار نشان می‌دهد که علاوه بر حضور ۳۹۶ نفر در کارگاه‌ها، ۱۶۸ رزومه از توان‌یابا‌ن دریافت شد که ۴ مورد آن به استخدام فرد توان‌یاب منجر شد.

در زمینه پوشش خبری رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز بیش از ۸۰ رسانه مکتوب و آنلاین اخبار این رویداد را منتشر کردند. در شبکه‌های اجتماعی هم در مخاطبان بسیاری به برگزاری این رویداد علاقه نشان دادند که براساس آمار، در توییتر بیش از ۲۰۰ هزار، در اینستاگرام بیش از ۶۵ هزار بار، در آپارات ۱۲ هزار و در تلگرام نزدیک به ۳۰۰هزار بار مطالب مربوط به توان‌تک ارسال شده است.
بر اساس این گزارش علاوه بر بازدیدکنندگانی که در مدت ۴ روز از نمایشگاه توان‌تک بازدید کرده‌اند بیش از ۱۲هزارنفر نیز به صورت آنلاین این رویداد را دنبال کرده‌اند. به گفته دبیر اجرایی توان تک، ارایه ایده راه‌اندازی ۲۲ استارت‌آپ نیز از دستاوردهای این رویداد بوده است.

افتتاحیه جشنواره توان‌تک
افتتاحیه جشنواره توان‌تک
حضور مرکز کسب‌وکارهای نوپا در جشنواره توان‌تک
حضور مرکز کسب‌وکارهای نوپا در جشنواره توان‌تک
حضور استارت‌آپ‌ها و توان‌یابان در نمایشگاه توان‌تک
حضور استارت‌آپ‌ها و توان‌یابان در نمایشگاه توان‌تک
حضور استارت‌آپ‌ها در نمایشگاه توان‌تک
حضور استارت‌آپ‌ها در نمایشگاه توان‌تک
حضور استارت‌آپ‌ها در نمایشگاه توان‌تک
حضور استارت‌آپ‌ها در نمایشگاه توان‌تک
تقدیر از مرکز کسب‌وکارهای نوپا در نمایشگاه توان‌تک
تقدیر از مرکز کسب‌وکارهای نوپا در نمایشگاه توان‌تک
اختتامیه نمایشگاه توان‌تک
اختتامیه نمایشگاه توان‌تک
تقدیر از استارت‌آپ‌های برتر در نمایشگاه توان‌تک
تقدیر از استارت‌آپ‌های برتر در نمایشگاه توان‌تک
تقدیر از کسب‌وکارهایی که در حوزه توان‌یابان فعالیت می‌کنند
تقدیر از کسب‌وکارهایی که در حوزه توان‌یابان فعالیت می‌کنند