fa-IR
تامین مالی مناسب برای محققان جوان در بازار سرمایه
رییس سازمان بورس تاکید کرد

تامین مالی مناسب برای محققان جوان در بازار سرمایه

رییس سازمان بورس تامین مالی مناسب برای محققان جوان در بازار سرمایه را مدنظر قرارداد و گفت: در این صورت کمک شایانی به اقتصاد کشور خواهد شد.

شاپور محمدی در همایش روز فناروی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با بیان اهمیت اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی تاکید بر درون‌زایی دارد و در ادبیات اقتصاد جهانی این مدل موردتوجه جهانیان است.

او با بیان اینکه درون‌زایی به معنای استفاده از دانش فناوری و تکنولوژی است گفت: بقا و پویایی یک اقتصاد مبتنی بر علم است.

محمدی با بیان اینکه اقتصاد یک تئوری بسیار مهم به نام تئوری ولیو را سرلوحه فعالیت خود قرار داده است گفت: این روزها صحبت درباره خریدوفروش ارزهای دیجیتالی چون بیت‌کوین بسیار مطرح است، اما نکته‌ای که باید موردتوجه سرمایه‌گذاران قرار بگیرد مبتنی بر «خلق ارزش » است.

رییس سازمان بورس در این باره توضیح داد: هر کالایی که متناسب با خلق ارزش نباشد نباید موردتوجه و دادوستد قرار گیرد. ما امروز در اینجا دورهم جمع شده‌ایم چون ارزشی خلق شده که می‌تواند بین ذی‌نفعان تقسیم شود به عبارتی امروز رونمایی‌ها به پشتوانه خلق ارزش است.

دبیر شورای عالی بورس ادامه داد: در تمام دنیا تابلوهای بورس اصلی‌ترین روش برای ارزش‌گذاری است، بورس پیوند مناسبی بین علم و ثروت است و ارزش‌های واقعی در بازار سرمایه معامله می‌شود.

محمدی تامین مالی مناسب برای محققان جوان در بازار سرمایه را مدنظر قرارداد و گفت: در این صورت کمک شایانی به اقتصاد کشور کرده‌ایم. البته ارزش واقعی بسیاری از این کالاهای دانش‌بنیان قابل قیمت‌گذاری نیست، اما اینکه ایده‌ای خریداری و تامین مالی شود فرصت مناسبی برای بازار سرمایه و شرکت‌های دانش‌بنیان است.

او توضیح داد: شرکت‌هایی که به منابع طبیعی ارزش‌های ملی توجه دارند و از طریق این اقدامات سودآوری به دست می‌آورند به سمت فکر ناب حرکت کرده‌اند.

محمدی با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان به سمت فکر ناب حرکت کرده‌اند گفت: توسعه بستر فناوری‌های مالی به کمک پارک‌های علم و فناوری زمینه‌های توسعه را رقم می‌زنند به‌عنوان نمونه طراحی و تولید نرم‌افزارهای تبادل مالی و معاملات الگوریتمی و پر بسامد می‌تواند نمونه‌ای از این اقدامات باشد.

رییس سازمان بورس با بیان اینکه در بورس‌های دنیا ۱۰ها هزار میلیارد دلار دادوستد می‌شود گفت: معاملات پربسامد یکی از پرطرفدارترین معاملات جهان است و سرمایه‌گذارانی که به دنبال بازدهی خیلی خوب هستند می‌توانند در این مسیر حرکت کنند.

او در بخش پایانی به اهمیت بررسی و تحلیل شرکت‌ها و سهم‌ها اشاره کرد و گفت: مرورگر گوگل در سابقه قیمت‌گذاری خود هر سهم ۱۰۰۰ دلاری را ثبت کرده است، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این شرایط باقی بماند همان‌طور که روزی مرورگر یاهو شرایط خود را از دست داد.

محمدی در این باره تصریح کرد: سهام‌داران حتما به این نکات توجه کنند و در سرمایه‌گذاری محصولات دانش‌بنیان تشکیل سبد سهام را فراموش نکنند.