fa-IR
طرح مشترک وزارتخانه‌های کار و ارتباطات برای اشتغال‌زایی

طرح مشترک وزارتخانه‌های کار و ارتباطات برای اشتغال‌زایی

مدیرکل امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مساله بودن اشتغال از طرح مشترک این وزارت با وزارت کار برای اشتغال‌زایی خبر داد.

همایش سراسری مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه امروز در سالن شهید قندی این وزارتخانه برگزار شد.

رضایی، مدیرکل امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این همایش با اشاره به موضوع اشتغال در اسناد بالادستی این وزارتخانه اظهار کرد: طرحی را با همکاری وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با عنوان «تکاپو» پیش بردیم تا شرکت‌های ملی را با مؤلفه‌هایی به سمت سرمایه‌گذاری در استان‌ها تشویق کنیم که در حال حاضر هم فعالیت‌هایی را در استان‌ها شروع کرده‌اند.

او با بیان اینکه مدیرهای استانی وزارت ارتباطات باید هم‌افزایی خود را با دیگر مسئولان بیشتر کنند، گفت: وزارت ارتباطات برای کاهش شکاف دیجیتال طرحی را با همکاری پست‌بانک‌ها برای ارایه خدمات پولی در روستاها آغاز کرده است. هدف ما از ارایه اینترنت به این مناطق ارایه خدمات بر بستر اینترنت و مخصوصا خدمات خرده بانکی است.

مدیرکل امور استان‌های وزارت ارتباطات اضافه کرد: سعی می‌کنیم تا حداقل سرویس‌های دستگاه‌های عابربانک را در مناطق روستایی و در دفاتر خدمات پستی فراهم کنیم. این خدمات به‌صورت قراردادهای پنج‌ساله بسته شده است که تمدید خواهند شد.

معاون امور دولت، مجلس و استان‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به اینکه بررسی‌ها حاکیست که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت یازدهم جز دستگاه‌هایی بود که کمترین سوال و تذکر را از نمایندگان مجلس دریافت کرد، گفت: طرح USO نتیجه انعکاس مطالبات مردم به نمایندگان است که منجر به تصویب اختصاص ۱.۵ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی شد.

همچنین سیدحسین دهدشتی معاون امور دولت، مجلس و استان‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه نمایندگان مجلس مطالبات مردم را به دولت منعکس می‌کنند و ما نیز وظیفه داریم آن‌ها را دنبال کنیم، گفت: نمایندگان بخصوص آن‌هایی که از نقاط محروم هستند دائم از سوی مردم در همه برهه‌های زمانی مختلف مورد خطاب قرار می‌گیرند و نمایندگان نیز مجبور هستند که مطالبات دریافت شده را به دولت منعکس کند.

او با بیان اینکه عملا نمایندگان در برخورد با مردم به‌نوعی گفتار درمانی انجام می‌دهند و بسیاری از مطالبات را منعکس نمی‌کنند، افزود: شاید مطالباتی که از سوی نمایندگان به دولت منعکس می‌شود ۱۰ تا ۲۰ درصد کل مطالبات باشد.

دهدشتی با اشاره به ظرفیت نمایندگان در مواردی چون تصویب قوانین، اظهار کرد: بررسی که انجام شد مشخص کرد که در دولت نهم و دهم حجم سوالات و تذکرات از سوی نمایندگان نسبت به دولت افزایش داشت اما در دولت یازدهم به دلیل تعاملات ایجاد شده و همچنین پاسخگویی به مطالبات، سوالات و تذکرات نمایندگان کاهش داشت.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: در دولت یازدهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به تعامل برقرار شده و پاسخگویی جزو ۴ یا ۵ دستگاه دولتی بود که پایین‌ترین سوالات و تذکرات را داشت.

او ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که معمولا در هر دوره نمایندگان مجلس شورای اسلامی، از سال دوم به بعد حجم مطالبات و مکاتبات نمایندگان مجلس بیشتر می‌شود و بخصوص در دوره دوم دولت مکاتبات، انتظارات و مطالبات نمایندگان بیشتر از قبل می‌شود که هم‌اکنون در این دوره قرار داریم و باید تلاش کنیم تا به این مطالبات که عمدتا بر حق هم هستند را به‌سرعت پاسخ دهیم.

دهدشتی با بیان اینکه با گذشت زمان و توسعه صورت گرفته، حجم مطالبات مردم نیز افزایش پیدا کرده است، بیان کرد: اگر به مطالبات به‌سرعت پاسخ داده شود حتی اگر جواب منفی بود اما نماینده از آنجایی که احساس می‌کند که موضوع مورد نظر، بررسی و مورد اهمیت قرار گرفته است، موضوع به طرح سوال، تذکر و احیاناً به استیضاح ختم نمی‌شود و با دقت نظر از بحران‌ها و تنش‌ها در آینده می‌توان پیشگیری کرد.

معاون امور دولت، مجلس و استان‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به بررسی حجم و نوع مطالبات مردمی در استان‌ها و نقاط مختلف کشور، گفت: طرح USO نتیجه انعکاس مطالبات مردم به نمایندگان است که منجر به تصویب اختصاص ۱.۵ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی شد که بخشی از آن به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اختصاص پیدا کرد.

سهم ۰/۶ درصدی استارت‌آپ‌های ایران در بازار جهانی

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات هم در این همایش درباره محدوده بازار استارت‌آپ‌های ICT ایران گفت: سهم شرکت‌های استارت‌آپی در بازار منطقه ۱/۱ درصد است و سهم این شرکت‌ها در بازار جهانی ۰/۶ درصد است.

او ادامه داد: در حال حاضر سهم این شرکت‌ها در بازار کشوری ۵۱/۴ درصد، در بازار استانی ۳۹/۵ درصد، در بازار محلی ۷/۳ درصد است.

باقری اصل از فعالیت نزدیک به ۲۰۰۰ استارت‌آپ در کشور خبر داد و گفت: عموم این شرکت‌ها در دولت ۱۱ فعالیت خود را شروع کرده‌اند و رشد درآمد آن‌ها در چند سال اخیر ۲ برابر شده است.

او اعلام کرد رقم‌های مختلفی در خصوص ارزش برخی شرکت‌ها استارت‌آپی مطرح می‌شود اما تا زمانی که این شرکت‌ها به بورس نروند نمی‌توان در خصوص صحت این ارقام صحبتی کرد.