چگونه مغز خود را برای کسب حداکثر خلاقیت پرورش دهیم

موفقیت در کسب و کار بدون داشتن قوای خلاقه و کشف ایده‌های جدید تا حدودی غیر ممکن است.

با وجود اهمیت بی‌شائبه خلاقیت، تنها تعداد معدودی درصدد تقویت این توانمندی در خود برمی‌آیند. در اینجا راهکارهایی برای تقویت خلاقیت در فرد مطرح می‌شود که نتیجه تحقیقات علمی می‌باشد.

  1. استرس خود را کاهش دهید

اصولا خلاقیت در هر فردی با کاهش استرس‌ها تقویت می‌شود، زیرا استرس مانع از انجام فعالیت در بخش‌هایی از مغز می‌شود و در روند تفکر اختلال ایجاد می‌کند.

برخی از مدیران به قدری درگیر در استرس‌های ناشی از فعالیت‌های مدیریتی خود هستند که قادر به استفاه از قدرت خلاقه مغز خود نمی‌باشند و در واقع استرس ناشی از کار، خلاقیت را در وجود آنها می‌کشد.

هر چند به عنوان یک کارآفرین، استرس بخشی از زندگی ما به حساب می‌آید، اما به یاد داشته باشید که اگر دائما درگیر در استرس‌های روزانه باشید هرگز قادر نخواهید بود تا خلاقیت را در خود شعله ور سازید. در واقع هورمون‌های استرس وارد شده در مغز مانع از شکل‌گیری افکار خلاقانه می‌شوند.

  1. از آدرنالین خود بهره ببرید

در اینجا باید پرده از رازی مهم و پارادوکسی جالب بردارم؛ این‌که هورمون‌های استرس‌زا مانند کورتیزول و آدرنالین از یک سو قادر به از بین بردن توان خلاقیت فرد هستند و از سوی دیگر اگر به خوبی مورد استفاده قرار گیرند و مهار شوند می‌توانند به تقویت خلاقیت در فرد منتهی شوند.

یکی از روش‌های شخصی من برای افزایش خلاقیت انجام ورزش‌های خطرناک مانند پرش در آسمان یا اسکای درایوینگ است و هر ماه چندین جلسه مبادرت به انجام این ورزش مفرح می‌کنم.

هر چند در زمان انجام این ورزش آدرنالین خونم به نهایت سطح خود می‌رسد، اما ترشح آدرنالین و آندروفین به من انرژی بینهایتی می‌دهد و تا چندین ساعت بعد از پرش، مغزم مبادرت به تولید ایده‌های جدید می‌کند.

اما چرا آدرنالین در این مورد نقشی مثبت را دارد؟ اگر فرد به تولید آدرنالین بپردازد و از آن بهره نبرد بلکه در گوشه‌ای از دفتر خود بنشیند و آن را تبدیل به استرس کند این امر می‌تواند از آدرنالین یک فاکتور استرس‌زا بسازد. اما در زمانی‌که آردنالین در جریان یک ورزش مهیج سوزانده شود بسیار مفید خواهد بود.

  1. چیزهای جدید را امتحان کنید

انجام ورزش‌هایی که آدرنالین را در خون من افزایش می‌دهند مزایای دیگری در خصوص تقویت قوای خلاقه دارند. این ورزش منجر به افزایش هوش سیال در ذهن من می‌شود که همانا توانایی استدلال و حل مسائل جدید بدون نیاز به دانش اندوخته شده قبلی شماست.

هر قدر هوش سیال در فرد تقویت شود به همان اندازه قدرت خلاقیت تقویت می‌شود. به یاد داشته باشید که یگانه راه تقویت هوش سیال، به چالش کشیدن مغز با محرک‌های جدید است.

زمانی‌که مطلب جدیدی را فرا می‌گیرید و یا درگیر در یک فعالیت جدید می‌شوید و یا در مورد یک مفهوم جدید می‌اندیشید مغز شما مجبور می‌شود تا روابط جدیدی را ایجاد کند.

بطور کلی امر جدید باید امری چالشی باشد، بدین معنا که تنها تشویش ذهن معیار نیست بلکه باید امر چالشی بوده تا ذهن را درگیر کند و منجر به شکل‌گیری تغییرات مغزی شود.

شاید برای بسیاری از شما پرش از هواپیما ممکن نباشد، اما به یاد داشته باشید که حتی یک فعالیت ساده مانند رفتن به یک موزه و یا یک گفتگوی مهیج با یک فرد جدید می‌تواند موج‌های خلاقیت را در مغز شما به تلاطم وا دارد.

https://www.entrepreneur.com/article/306404