fa-IR
خراسان رضوی پس از تهران در رتبه دوم کسب‌وکارهای اینترنتی کشور
در گردهمایی مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات دستگاه‌های دولتی استان مطرح شد

خراسان رضوی پس از تهران در رتبه دوم کسب‌وکارهای اینترنتی کشور

سی‌وسومین گردهمایی فصلی مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات دستگاه‌های دولتی استان شنبه دوم دی‌ماه در محل سالن همایش اداره کل پست استان خراسان رضوی در شهر مقدس مشهد برگزار شد.

مدیر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت شبکه استانداری خراسان رضوی در این گردهمایی گفت: این استان با دو هزار و ۲۷۲ کسب‌وکار فعال آنلاین و اینترنتی پس از تهران رتبه دوم را در این حوزه در سطح کشور دارد که بیشتر این اشتغال ایجادشده برای دانش‌آموختگان حوزه فناوری اطلاعات در استان بوده است.

 حمیدرضا روح‌بخش ادامه داد: در چارچوب اجرای «طرح تکاپو» در حوزه فناوری اطلاعات بخش خصوصی ۳۹۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری کرده است که نتیجه آن ایجاد ۱۸ هزار شغل در استان است.

او تأکید کرد: در کنار تقویت کسب‌وکار اینترنتی در استان به دنبال افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و یا صادرات خدمات مهندسی نرم‌افزار به کشورهای همسایه نیز هستیم.

روح‌بخش نقش نظام صنفی یارانه‌ای را در توسعه فضای کسب‌وکار اینترنتی بسیار پررنگ توصیف و بیان کرد: اگر به دنبال توسعه دولت الکترونیک و هوشمند هستیم باید زمینه فعالیت بخش خصوصی در این حوزه بیش‌ازپیش فراهم شود لذا خرید محصولات و خدمات بومی در حوزه آی.تی به‌عنوان اولویت بخش دولتی قرار گیرد.

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت شبکه استانداری خراسان رضوی گفت: اخیراً مجوزی از نهاد ریاست جمهوری دریافت شد که با آن می‌توان کارخانه و مجموعه‌های تجاری بزرگ را به دلیل مکاتبات زیاد دولتی به شبکه دولت متصل کرد. در حوزه امنیت نیز معتقدیم می‌توان کسب‌وکارهایی برای بخش خصوصی فراهم کرد که توزیع بار ترافیک اینترنتی در وبگاه‌های دولتی از آن جمله است.

روح‌بخش افزود: برخی دستگاه‌های دولتی اینترنت وای فای را برای استفاده عمومی راه‌اندازی کرده‌اند که بر اساس قانون جایز نیست و طبق نامه دادستانی و ابلاغیه ارسال‌شده به دستگاه‌ها باید این فعالیت متوقف و یا با مدیریت افتا (امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات و ارتباطات) در استان هماهنگ شود.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: وضع استان ازنظر توسعه شبکه دولت به نسبت استان‌های دیگر جایگاه بهتری دارد. در طرح تکاپو نیز از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خراسان رضوی به‌خوبی استفاده‌شده است.

محمدرضا خلیلی افزود: نکته اصلی در بحث زیرساخت‌ها در استان توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات خوب بوده است به صورتی که شبکه انتقال اطلاعات در استان از ۱۸۰ به ۵۸۰ گیگ رسیده و رشد برابری را نشان می‌دهد. شبکه ورودی اینترنت استان نیز هفت برابر شده است.

وی به ساماندهی دکل‌های مخابراتی هم اشاره و بیان کرد: مطالبی از قبل در خصوص تشعشعات این دکل‌ها منتشر و کمیته‌ای تخصصی در خصوص بحث تجمیع و بررسی تشعشع‌ها تشکیل شد. این افراد نظر تخصصی خود را به دانشگاه علوم پزشکی ارسال می‌کنند.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان خراسان رضوی ادامه داد: بخش خصوصی ICT  و نظام صنفی رایانه‌ای استان عملکرد خوبی داشته‌اند. نهادهای حاکمیتی تنها نگاه حاکمیتی و حمایتی دارند و با توجه به برنامه‌های بالادستی از ورود مؤسسات خصوصی در این حوزه استقبال می‌شود.

وی گفت: پیشتر ورود بخش خصوصی به فرایندهای دولت به دلیل مباحث امنیتی ممکن نبود اما هم‌اکنون سازوکارهایی برای حضور این مجموعه در بخش‌های دولتی فراهم‌شده است.

اداره کل پست خراسان رضوی میزبان سی‌وسومین گردهمایی فصلی مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات دستگاه‌های دولتی استان در محل این اداره کل بود.