fa-IR
رشد حبابی بیت‌کوین متوقف شد

رشد حبابی بیت‌کوین متوقف شد

حباب ایجاد شده در ارزش پول مجازی بیت‌کوین سرانجام پس از روزها و هفته‌ها پنجشنبه هفته گذشته شکسته شد و تا ۲۲ درصد کاهش یافت.

رشد پرشتاب و عجیب ارزش پول مجازی بیت‌کوین در روزها و هفته‌های اخیر نقل تمامی محافل خبری و حتی گعده‌های اقتصادی بوده است.

بسیاری از کاربران فضای مجازی و سرمایه‌داران راغب به خریداری اعتباری مشخص از این پول شدند تا بتوانند در این مسیر روبه رشد سهمی چشم‌گیر در مدت‌زمانی کوتاه از آن خود کنند و عده‌ای هم بدون آگاهی کامل نسبت به پروسه تولید و به‌کارگیری این پول، اقدام به خرید آن کردند.

رشد انفجاری ارزش این پول که به بیت‌کوین شهرت دارد و یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه پول بی‌پشتوانه یا پول حکومتی است، یکشنبه هفته گذشته به اوج خود و به قیمت ۲۰ هزار دلار رسید.

عبارت «نوآوری» به‌کار رفته در تعریف بیت‌کوین مشتمل بر آن است که خالقانش توانسته‌اند آن را در مدت کوتاهی از یک ایده به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست پژوهی مبدل کنند زیرا در چند سال گذشته ارزش بیت‌کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به چند هزار دلار افزایش یافته است.

اما پول بودن یک جایگاه «حقوقی» است و پول بودن بیت‌کوین منوط به پذیرش جایگاه حقوقی آن از سوی دولت‌ها است؛ تاکنون هیچ دولتی بیت‌کوین را به‌عنوان پول به رسمیت نشناخته است و دولت‌های ایالات‌متحده آمریکا، آلمان و چین بر کالا بودن بیت‌کوین تاکید دارند.

با این حال روند رشد انفجاری ارزش این پول مجازی پنجشنبه هفته گذشته متوقف و با ترکیدن حباب ایجاد شده، با ۲۲ درصد کاهش ارزش مواجه شد.

بنابراین ارزش این پول مجازی رمزنگاری شده به ۱۵ هزار و ۲۶۲ دلار رسید و برخی منابع دلیل این موضوع را مربوط به چالش‌های جامعه رمزنگاری بیت‌کوین عنوان کرده‌اند.

پیش از این بسیاری مسئولان اجرایی کشور نسبت به ورود این پول به عرصه تبادلات مالی آنلاین، اعلام آمادگی کرده و نظر نهایی را بسته به موافقت بانک مرکزی دانستند.

بیت‌کوین سرمایه‌ای دیجیتال است که توسط مخترع آن به نام ساتوشی ناکاموتو، طراحی شده و به‌عنوان یک ارز کار می‌کند.

بیت‌کوین معمولا با عباراتی نظیر پول دیجیتال، پول خرد دیجیتال، ارز مجازی، ارز الکترونیکی یا ارز رمزنگاری شده نیز شناخته می‌شود؛ در پاسخ به این پرسش که آیا بیت‌کوین ارز است یا نه هنوز چون و چراهایی وجود دارد.

با توجه به مقالات منتشر شده توسط اکونومیست در ژانویه ۲۰۱۵، بیت‌کوین سه ویژگی مفید؛ سخت به دست آمدن، عرضه محدود و به‌آسانی قابل بازبینی بودن را که معمولا ارز باید داشته باشد، دارد.