fa-IR
چند نکته در انتخاب نام مناسب برای کسب‌و‌کارهای نوپا

چند نکته در انتخاب نام مناسب برای کسب‌و‌کارهای نوپا

مجید امانی، مدیر شتاب هاست و مشاور تجارت الکترونیکی ـ ده‌ها فروشگاه اینترنتی، کسب‌وکار آنلاین فارسی و استارت‌آپ، از نام‌های ترکیبی مشابه «دیجی‌کالا» استفاده می‌کنند و خواهند کرد! اقتباسی فی‌البداهه، بدون زحمت و فکر قبلیِ منسجم. اطمینان داشته باشید سرواژه «دیجی» را با هر اسم دیگری که ترکیب و جست‌وجو کنید، یک سایت برای آن هست! مثل: «دیجی‌دارو، دیجی‌چوب، دیجی‌آهن، دیجی‌کتاب و دیجی‌ساعت» واقعا چرا؟ آیا ما به بن‌بست انتخاب نام و یافتن واژه مناسب رسیده‌ایم؟ شما چه قدر با این نوع انتخاب نام موافق هستید؟ آموزش انتخاب نام تجاری و دامنه، می‌تواند سرفصل‌ها و مباحث مستقلی به خود اختصاص دهد، این مطلب بررسی نقدگونه‌ای است درباره انتخاب نام برای کسب‌وکارهای نوپای اینترنتی در وب فارسی.

انتخاب نام اگر چه ساده به نظر می‌رسد، یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی کسب‌وکارهای نوپای فارسی است. در اهمیت نام‌گذاری صحیح همین بس که بدانید صدها بار می‌توانید قالب گرافیکی سایت یا برنامه موبایلی خودتان را عوض کنید یا در نحوه اجرای ایده کسب‌وکارتان چرخش ایجاد کنید، اما نام انتخاب شده، به‌سادگی قابل تغییر نیست، همین‌طور است اسمی که خانواده برای شما انتخاب کرده!

انتخاب نام، قالب زمان، هزینه و ثبت

انتخاب و تغییر نام، صرف نظر از اینکه نام شخص باشد، تجارت یا شرکت، از قوانین کلی و جزیی ثابتی تبعیت می‌کند؛ اولین قانون «زمان» است. هرچقدر از یک نام انتخابی زمان بیشتری بگذرد، تغییر آن سخت‌تر و به‌تبع آن پرهزینه‌تر خواهد بود. کافی است نگاهی به نام خیابان‌ها و میدان‌ها شهر خود بیندازید که بعد از گذشت سال‌ها، هم چنان با نام «سابق» خود شناخته و نامیده می‌شوند، علی‌رغم اینکه در آدرس‌های پستی، نام جدیدی دارند. قانون دوم «هزینه» است؛ انتخاب نام مناسب ممکن است هزینه مستقیم مشهود در بر نداشته باشد، اما تغییر نام قطعاً دارای هزینه مشهود و ملموس است. قانون بعدی «ثبت» است؛ همه اسامی از قالب ثبتی یکسانی برخوردار نیستند، اما همه نام‌های کاربردی نیاز به ثبت در مرجع خاص خود را دارند. قوانین نانوشته دیگری هم در نام‌گذاری هست که اطلاع از آن کمک زیادی به تسهیل مسیر آینده تجاری شما خواهد کرد. مثلاً در وب کمتر دیده می‌شود که یک کسب‌وکار، نامی متفاوت از نام ثبتی خود (آدرس دامنه) داشته باشد. چیزی که مصداق غیر اینترنتی آن خصوصا در مورد اشخاص به‌وفور قابل مشاهده است.

اقتباس‌های بدون هویت

نام‌های مشابه «دیجی‌کالا» که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، نمونه بارزی از اقتباس بدون هویت و خلاقیت است. موفقیت برند تجاری دیجی‌کالا، تأیید و تأکید بر این نیست که این شرکت از نام‌گذاری مناسبی استفاده کرده است، دیجی‌کالا امروز شامل هزاران کالای غیردیجیتال است که زیر چتر «دیجی» به معنا یا مخفف «دیجیتال» فروخته می‌شود، این بدین معنی است که در زمان نام‌گذاری، پیش‌بینی کافی به جهت تغییر ماهیت کسب‌وکار وجود نداشته است، حال تصور کنید که کسب‌وکارهای نوپای اینترنتی از یک غلط مصطلح، اقتباسی ضعیف هم داشته باشند. نامی که بدون در نظر گرفتن مزیت و ماهیت یک کسب‌وکار، تنها بر اساس تکیه‌بر موفقیت برند دیگری انتخاب شده باشد، از ضعیف‌ترین انواع نام‌گذاری است و بیشترین سود را از این انتخاب، برند اصلی می‌برد که به این واسطه، بیشتر شنیده و جست‌وجو می‌شود.

از سوی دیگر در مواردی خاص، امکان پی گرد قانونی و شکایت به جرم سواستفاده از اعتبار و برند دیگر نیز قابل طرح در مجامع قضایی است. در نمونه‌ای بارز، یکی از شرکت‌های توزیع و فروش اینترنت، نام «نوین نت» را برای خود انتخاب کرد که با واکنش شدید و قانونی یکی از شرکت‌های فعال بازار، یعنی شرکت «مبین نت» مواجه شد و ناچار به تغییر نام شد. ظاهرا چنین اقتباس‌هایی در دنیای استارت‌آپی معنا ندارد، چرا که تمامی فعالان کارآفرینی اینترنتی می‌دانند انتخاب نامی مثل «دیجی» نه‌تنها مزیت به حساب نمی‌آید که نقطه‌ضعف نیز هست. اگر قرار است نامی را از جایی اقتباس کنید، حوزه فعالیت خودتان و همین‌طور فرهنگ، ادبیات و تاریخ کشورمان پر است از منابع قابل اقتباس بسیار عالی.

خلاقیت‌های بدون هویت

اخیراً کسب‌وکارهای زیادی با نام‌های ترکیبی فارسی و لاتین راه‌اندازی شده‌اند که علی‌رغم خلاقیت، هویت خاصی را دنبال نمی‌کنند، اقتباس‌های بدون فکر نیز، به این خلاقیت بدون کاربرد دامن می‌زند. اضافه کردن حرف «او»، مشابه اسامی ایتالیایی، نمونه‌ای از این خلاقیت بدون هویت هست. قرار نیست هر کلمه فارسی را به پس‌وپیش یک واژه لاتین اضافه کنید و صرف اینکه معادل یا نمونه دیگری ندارد آن را یک نام خوب قلمداد کنید. شاید واژه «زودفود» راحت تلفظ شود و خوب هم نوشته شود، اما یک نام بدون هویت است. یک کلمه فارسی و یک کلمه لاتین که ترکیب کامل آن، نه برای فارسی زبانان قابل‌فهم است و نه برای انگلیسی‌زبان‌ها! به هویت نام توجه کنید، نام خود را از یک زبان واحد انتخاب کنید و هرگز از ترکیب‌های من درآوری غیراصولی استفاده نکنید، هر کلمه در هر زبان، باری از مفهوم و فرهنگ را به دنبال می‌کشد.

برای نمونه کافی است نام «کافه بازار» را جداگانه در دیکشنری‌های فارسی و لاتین جست‌وجو کنید، یک نام‌گذاری ساده و حرفه‌ای که در هر دو زبان فارسی و لاتین دارای ریشه، مفهوم و نوشتار مشخصی است. «کافه بازار» نشان داد که برای ساختن یک نام دامنه خلاقانه و آزاد، نیازی نیست سراغ واژه‌هایی برویم که در دو زبان، از هم بیگانه هستند و در یک زبان، نامفهوم.

یک توفیق اجباری و بازار سیاه

انتخاب نام در استارت‌آپ‌ها به‌سادگی آنچه در نام‌گذاری که در کوچه و خیابان دیده می‌شود نیست. چرا که بعد از انتخاب نام استارت‌آپ، باید وارد بحث نام دامنه اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی برای کسب‌وکار شد. نام دامنه تنها یک بار و با یک ساختارِ کارکتر ثابت، قابل ثبت است. این موضوع باعث شده که بازار سیاهی در انتخاب نام دامنه شکل گیرد که مختص کشور خاصی هم نیست. بسیاری از نام‌های خوب و شناخته شده به لحاظ تلفظ، معنا و کاراکتر، تنها برای این ثبت شده‌اند که در زمان مناسبی چندین برابر قیمت واقعی به فروش برسند. این دامنه‌ها هیچ هدف خاصی را هم دنبال نمی‌کنند به‌جز تأمین منافع دلالان دامنه که گاه تا چند صد میلیون تومان هم می‌رسد. هیچ توجیه عقلانی و مالی وجود ندارد که یک استارت‌آپ بخواهد چنین مسیری برای به دست آوردن نام یک دامنه طی کند.

انتخاب نام به‌دشواری طی کردن مسیر نیست

نام مناسب اولین نمای بیرونی کسب‌وکار نوپای شماست اما این انتخاب، به‌سختی مسیر رشد و توسعه‌ای که در پیش دارید نیست. یک نام آزمایشی سریع انتخاب کنید، کار را شروع کنید و هم‌زمان با توسعه کسب‌وکار، به کمک هم‌تیمی‌های خودتان، انتخاب نام اصلی را به‌عنوان بخش مهمی از کار دنبال کنید. عجله نداشته باشید، نام‌های مختلف را صبورانه بررسی و مطالعه کنید. نام‌هایی که با عجله انتخاب و ثبت می‌شوند، دل‌چسب و خلاقانه نیستند. اتاق فکر برگزار کنید و یک نام را با پسوندهای مختلف و همین‌طور مفاهیم و معانی مختلف جست‌وجو و ترکیب کنید. کسب‌وکار خودتان را با یک سایت شرکتی و شخصی مقایسه نکنید. باید نامی داشته باشید خلاقانه، معرف ویژگی‌ها و مزیت‌های خدمات و محصولاتی که ارایه می‌کنید. از همه مهم‌تر، قبل از ثبت‌نام، تکلیف مسایل حقوقی و مالکیت قانونی را مشخص کنید. این روشنگری، در آینده از بروز اختلافات زیادی جلوگیری خواهد کرد.