رشد استارت‌آپ‌ها زمینه‌ساز تحقق اقتصاد دانش‌بنیان می‌شود
ستاری در محفل یلدایی استارت‌آپ‌ها

رشد استارت‌آپ‌ها زمینه‌ساز تحقق اقتصاد دانش‌بنیان می‌شود

دومین همایش یلدای کارآفرینان استارتاپی ایران با شرکت بیش از ۷۰۰ نفر در سالن ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. در این همایش که استارتاپ‌های بزرگ ایرانی و بنیان‌گذاران آن‌ها از جمله مهمانان آن بودند در خصوص مهم‌ترین مسائل، چالش‌ها و راهکارهای پیش‌روی اکوسیستم استارت‌آپی در ۵ پنل مجزا بحث‌های کارشناسی مفصلی صورت گرفت.

در بخشی از این همایش سورنا ستاری معاون علم و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به رشد اکوسیستم استارت‌آپی رد سال‌های اخیر، حمایت از این فضا را وظیفه همه دانست که نتیجه آن منجر به رشد اقتصاد ملی خواهد شد.

سورنا ستاری، معاون علمی فناوری رییس‌جمهوری در یلدای کارآفرینان استارت‌آپی که با حضور جمعی است صاحبان کسب‌وکارهای نوآور و استارت‌آپی ایران برگزار شد گفت عملکرد استارت‌آپ‌های ایران در چند سال اخیر نشان داده است راه این اکوسیستم برای رفاه و آبادانی کشور باز شده است.

مهم‌ترین ضرورت تحول اقتصاد کشور را شکل‌گیری زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری در کشور دانست و افزود: مهم‌ترین لازمه تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و جامعه استارت‌آپی، زیست‌بوم کارآفرینی است آنچه در این حوزه می‌توانند ساختار اقتصادی را شکل دهد حرکت هماهنگ و رو به جلوی تمامی بخش‌های زیست‌بوم کارآفرینی است.

 

ضرورت یکپارچگی و هماهنگی جامعه استارت‌آپی

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این‌که مهم‌ترین بازیگر میدان اقتصاد دانش‌بنیان کشور صاحبان کسب‌وکارهای استارت‌آپی و دانش‌بنیان هستند گفت: تلاش برای بهبود محیط کسب‌وکار دانش‌بنیان به یکپارچگی، هماهنگی و درک مشترک صاحبان استارت‌آپ‌ها وابسته است و در این صورت است که زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری در مسیر توسعه و پیشرفت حرکت می‌کند.

ستاری ادامه داد: شکل‌گیری و فعالیت انجمن صنفی استارت‌آپی می‌تواند به حل چالش‌های فعالان این حوزه و یکپارچگی برای کمک به تقویت زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری کمک کند. ما کمک کردیم و تلاش‌مان این بوده که اتحادیه کسب‌وکارهای الکترونیک راه‌اندازی شده ولی به نظر ما هنوز خوب کار نکرده است. من از شما می‌خواهم که اتحادیه را سر و سامان دهید و مشکلات‌تان را در اتحادیه خودتان حل کنید. مشکلات‌تان را در فضای وب و در دستگاه‌های مختلف پخش نکنید. بحث رقابت چیز دیگری است و پخش اخبار ناخوشایند، کل اکوسیستم را زیر سوال می‌برد و به مجموعه استارت‌آپی ضربه می‌زند. بنابراین اخبار منفی از همدیگر پخش نکنید به این خیال که در حال رقابت هستید چون آسیبی که ایجاد می‌کنید، متوجه خودتان هم می‌شود.

 

 برداشته شدن انحصارها و موانع با نقش‌آفرینی استارت‌آپ‌ها

ستاری، با اشاره به اینکه حضور بخش خصوصی در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان می‌تواند زمینه‌ساز از میان برداشته شدن انحصارها و موانع فراروی استارت‌آپ‌ها شود افزود: با توجه به ساختار اقتصاد نفتی که سازوکارهای دست و پاگیر برای راه‌اندازی کسب‌وکار با چالش‌های متعددی مواجه هستند، جهت‌گیری صحیح به سمت اصلاح اقتصاد یاد شده با اعتماد داخلی فعالان این عرصه محقق می‌شود.

وی افزود: حضور تعدادی از استارت‌آپ‌ها در بازار بورس کشش خوبی را در این بازار ایجاد کرده است و افزایش سهام و بالا رفتن میزان ارزش افزوده این شرکت‌ها می‌توانند انگیزه لازم را در بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این عرصه پرظرفیت ایجاد کند.

 

آمادگی دانشگاه‌ها برای شکل‌گیری محیط مساعد کسب‌وکار نوآور

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری با اشاره تغییر حرکت دانشگاه‌ها به سوی حمایت از استارت‌آپ‌ها گفت: دانشگاه‌ها در حال بدل شدن به یک محیط کسب‌وکار مساعد برای کسب‌وکارهای خلاق است و به تدریج آموخته‌اند که برای کسب درآمد به دولت متکی نباشند.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۲۸۰ شرکت استارت‌آپی اطراف دانشگاه صنعتی شریف، مشغول فعالیت‌ هستند که ۵۳۰۰ نفر را به کار مشغول کرده‌اند این امر نشان می‌دهد زمینه تبدیل شدن محیط پیرامونی دانشگاه‌ها به یک محیط مساعد برای کسب‌وکار دانش‌بنیان در حال محقق شدن است.

 

 تقدیر از استارت‌آپی‌های برتر

در ادامه این مراسم، با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری ، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، سعید رحمانی مدیرعامل سرآوا، رضا زرنوخی، رییس انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایران و از دو فعال برتر حوزه استارت‌آپی تقدیر شد.

در این همایش در کنار برگزاری پنل‌ها، شرکت‌کنندگان در وقت‌های پذیرایی به تبادل نظر و شبکه‌سازی پرداختند. همچنین به هادی فرنود، حمیدرضا احمدی، ناصر غانم‌زاده، آرش میلانی، حسام آرمندهی، حمید و سعید محمدی و محمدجواد شکوری‌مقدم به پاس تلاش‌هایی که برای توسعه اکوسیستم استارتاپی انجام داده‌اند تندیس یلدا اهدا شد.

همچنین از خبرگزاری شنبه‌پرس، فعال در حوزه انعکاس رویدادهای مربوط به حوزه استارت‌آپ‌ها توسط ستاری رونمایی شد.

تقدیر جامعه استارت‌آپی از معاون علمی و فناوری

همچنین در ادامه این مراسم، به نمایندگی از جامعه کارآفرینان استارت‌آپی، با اهدای تندیس این مراسم از معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری به پاس حمایت از کسب‌وکارهای استارت‌آپی قدردانی کردند.