fa-IR
اختتامیه «اولین رویداد استارت‌آپی حوزه مذهبی» برگزار شد
با معرفی برگزیدگان در پارک علم و فناوری استان سمنان

اختتامیه «اولین رویداد استارت‌آپی حوزه مذهبی» برگزار شد

اختتامیه «اولین رویداد استارت‌آپی حوزه مذهبی» با حضور سید حسن حسینی شاهرودی، نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، سید محمد اسماعیل جلالی، رییس پارک علم و فناوری استان سمنان، سید مسعود میررضایی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان سمنان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمود شریعتمدار تهرانی، رییس دانشگاه علوم قرآنی شاهرود، حمیدرضا اصغری، مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان، شرکت‌کنندگان در استارت‌آپ‌، جمعی از دانشجویان و فناوران با معرفی برگزیدگان در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد.

در ابتدای مراسم رییس پارک علم و فناوری استان سمنان در سخنانی، به کمبود فرصت شغلی در بدنه دولت برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اشاره کرد و گفت: بدنه دولت از آن‌چه که هست باید کوچک‌تر شود. جوانان نباید به دنبال کار دولتی باشند. آن‌ها باید در بخش خصوصی کسب‌وکار ایجاد کنند و این محقق نمی‌شود مگر این‌که جامعه کارآفرین داشته باشیم.

سید محمد اسماعیل جلالی افزود: باید استارت‌آپ‌هایی مانند «اولین رویداد استارت‌آپی حوزه مذهبی» را برگزار کنیم تا فضای مناسب برای شکوفایی خلاقیت و نوآوری و نیز برای فکر کردن به این‌که چگونه می‌توان کارمند دولت نبود، ایجاد شود. ما در استارت‌آپ به دنبال این هستیم و امیدواریم به این موفقیت برسیم.

وی در خصوص استارت‌آپ گفت: استارت‌آپ‌ها معمولاً در مدت سه روز برگزار می‌شوند و انتظار می‌رود در همین مدت سه‌روزه به اهداف تعیین‌شده دست یابد. در اولین روز افزایش اعتمادبه‌نفس، قدرت بیان و ارایه سریع (آسانسوری) و مواردی ازاین‌دست مدنظر است. در روز دوم بوم مدل کسب‌وکار تکمیل می‌شود و روی فعالیت‌های تیمی و... کار می‌شود. در روز سوم نیز بر روی رویارویی با سرمایه‌گذاران (واقعی یا فرضی) کار می‌شود.

رییس پارک علم و فناوری استان سمنان در ادامه سخنانشان به ارائه گزارش مختصری از «اولین رویداد استارت‌آپی حوزه مذهبی» پرداخت و گفت: برای برگزاری این استارت‌آپ پیش‌رویدادی در ۱۴ آذر ۱۳۹۶ در محل پردیس پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد. پس‌ازآن برای این استارت‌آپ ۷۰ نفر ثبت‌نام کردند و ۹ نفر نیز در فهرست انتظار قرار گرفتند. استقبال ازآنچه پیش‌بینی‌شده بود بیشتر بود. در روز افتتاحیه (۲۲ آذر ۱۳۹۶) حدود ۴۰ ایده توسط شرکت‌کنندگان ارائه شد که بعد از پالایش ایده‌ها، ۱۰ ایده «همراه آخر»، «نورا»، «بازار»، «خوب‌باش»، «مستشار»، «باهم درستش می‌کنیم»، «ایمان‌شناسی»، «آرا و آرتا»، «میم» و «آرزوی من» به‌عنوان ایده‌های برتر برای تشکیل تیم‌ها انتخاب شدند.

وی افزود: شرکت‌کنندگان در این استارت‌آپ از شهرهای شاهرود، سمنان، اصفهان، مشهد، ورامین، کرج، دامغان، گرمسار و نیشابور بودند؛ که البته فراخوان استارت‌آپ ملی نبوده و بیشتر تمرکز روی استان سمنان بوده است؛ اما به‌هرحال دیگران نیز از طریق شبکه‌های مجازی مطلع شده و ثبت‌نام کرده‌اند.

جلالی در ادامه تصریح کرد: از مجموع ثبت‌نامکنندگان در «اولین رویداد استارت‌آپی حوزه مذهبی» ۳۰ نفر از دانشگاه سمنان، ۲۷ نفر از دانشگاه صنعتی شاهرود، ۷ نفر از دانشگاه علوم قرآنی، ۴ نفر از دبیرستان‌های شاهرود، ۴ نفر از دانشگاه آزاد شاهرود، ۲ نفر از دانشگاه شهید بهشتی، ۲ نفر از دانشگاه حکیم سبزواری، ۲ نفر پیام نور شاهرود و یک نفر از مجموعه غیرانتفاعی برآیند در این رویداد شرکت کرده‌اند.

رییس پارک علم و فناوری استان سمنان با تشکر از منتورهای حاضر در استارت‌آپ گفت: از سید سعید اکرم به‌عنوان تسهیلگر رویداد و مجری استارت‌آپ‌، راحله میلانی به‌عنوان منتور کسب‌وکار، عین علی منتور گرافیک، آقای عبداللهی منتور فنی، امیری، منتور کسب‌وکار و مستوفی منتور گرافیک برای زحماتی که در «اولین رویداد استارت‌آپی حوزه مذهبی» تقبل کردند تشکر می‌کنم.

جلالی در بخش پایانی سخنانش گفت: پارک علم و فناوری استان سمنان این استارت‌آپ را با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار کرده است و مجموعه سپرهون نیز مجری این رویداد است.

وی همچنین از برنامه‌ریزی برای برگزاری استارت‌آپ در حوزه گردشگری و مالی در آینده نزدیک توسط پارک علم و فناوری استان سمنان خبر داد.

در ادامه مراسم اختتامیه سید حسن حسینی شاهرودی، نماینده مردم شاهرود و میامی در سخنانی به اهمیت برگزاری این‌گونه استارت‌آپ‌ها پرداخت و گفت: در اقتصاد کلان بخش فاوا نقش اساسی را ایفا می‌کند. البته نه این‌که خودش پول‌ساز باشد، بلکه به‌عنوان ابزار اجتناب‌ناپذیر در اقتصاد مقدمات تولید ثروت را فراهم می‌کند.

وی افزود: حوزه فاوا باید بستر مناسب را در همه‌ی حوزه‌ها فراهم کند و به‌عنوان ابزاری قوی و نوین در اختیار حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و دیگر حوزه‌ها قرار گیرد.

شاهرودی ادامه داد: بدون فضای مجازی، بدون اینترنت و بدون ابزارهای حوزه فاوا نمی‌توانیم زندگی کنیم. پس باید فناوری را به دست آوریم و در بهترین راه استفاده کنیم.

حسینی توانمندی جوانان ایران در عرصه علم و فناوری را بالا عنوان کرد و ادامه داد: خیلی نباید به دولت‌ها تکیه کنیم. اگر حضور جوانان پرشور جویای علم ما نبود شاید در این نقطه‌ای که هستیم نبودیم که البته نقطه خیلی قابل اتکایی نیست و هنوز از سیاست‌های کلان ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه ششم خیلی دور هستیم. چراکه در این برنامه اشاره‌شده ایران باید به رتبه نخست منطقه در حوزه فاوا برسد. در قانون برنامه توسعه نیز ۴ یا ۵ ماده اساسی صرفا در حوزه‌ی فناوری ذکر شده است.

نماینده مردم شاهرود و میامی افزود: پس سرمایه‌گذاری حدود چهل هزار میلیارد تومانی که هم‌اکنون در این حوزه انجام  می‌شود باید به یک‌صد و بیست هزار میلیارد تومان برسد که با رشد شتابانی که دارد پیش‌بینی می‌کنیم بیش از این خواهد بود.

در ادامه مراسم اختتامیه، تیم‌ها به ترتیب قرعه‌کشی انجام‌شده، به ارائه ایده‌های خود پرداختند و ۳ تیم به ترتیب زیر به‌عنوان تیم‌های برگزیده انتخاب شدند:

تیم اول:  خوب باش (آشناسازی گردشگران با فرهنگ و مذهب ایران) با ۶۳٫۹۳ امتیاز و کسب جایزه ۱۵ میلیون ریالی نقدی، تندیس استارت‌آپ و لوح تقدیر

تیم دوم: میم (بازی موبایلی برای تربیت کودکان با نظارت والدین) با ۶۲٫۷ امتیاز و کسب جایزه ۱۰ میلیون ریالی نقدی، تندیس استارت‌آپ و لوح تقدیر

تیم سوم: نورا (اپلیکیشن خیریه آنلاین) با ۶۱٫۸۷ امتیاز و کسب جایزه ۷ میلیون ریالی نقدی، تندیس استارت‌آپ و لوح تقدیر

در انتهای مراسم از تیم‌های برگزیده «اولین رویداد استارت‌آپی حوزه مذهبی» با اهدای جوایز نقدی، تندیس استارت‌آپ و لوح تقدیر قدردانی شد.