fa-IR

ایران به‌زودی به مهد شرکت‌های نوپای خاورمیانه و شمال آفریقا تبدیل خواهد شد

مجله آمریکایی فوربز با انتشار گزارشی به بررسی ظرفیت بالای کارآفرینی در ایران پرداخت.

 به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان مجله آمریکایی «فوربز» با انتشار گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت: طبق یک گزارش جدید، ایران به‌زودی به کانون شرکت‌های نوپا در خاورمیانه و شمال آفریقا تبدیل خواهد شد. شاخص‌های زیادی وجود دارد که نشان‌دهنده ظرفیت‌های کارآفرینی بالای بالقوه در ایران است. ازجمله آن‌ها می‌توان به دانش فناوری بالا، وجود جمعیت جوان و تحصیل‌کرده و حمایت دولت و همچنین بخش خصوصی اشاره کرد؛ اما ایران قبل از آن که بتواند از ظرفیت‌های بالقوه خود بهره‌برداری کند باید بر شماری از موانع ناتوان‌کننده در این زمینه، ازجمله ... تحریم‌های بین‌المللی و شماری از موضوعات مرتبط که از این عوامل نشأت می‌گیرند، غلبه کند.

 بر اساس گزارشی که موسسه «اسمال مدیا» (Small Media) منتشر کرده است، ایران تقریباً چهل‌وپنج میلیون کاربر اینترنتی دارد و میزان استفاده از تلفن همراه در این کشور ۱۲۰ درصد است. سطح تحصیلات علمی، مهندسی و فناوری نیز در ایران بسیار بالاست. دانشگاه علم و فناوری شریف در تهران به سبب برنامه مهندسی الکترونیکی خود در این زمینه پیشرو است. این دو عامل به همراه ایجاد شرایط آموزشی قوی برای فعالیت‌های کارآفرینی و وجود نیروی فنی متخصص برای تحقق این امر ضروری است.

 در این گزارش همچنین آمده است: «ایران شمار قابل‌توجهی استعداد جوان و متخصص درزمینهٔ فناوری دارد که عناصری کلیدی در هرگونه شکوفایی علمی محسوب می‌شوند. بااین‌حال، این امتیاز ارزشمند به سبب فرار مغزها از ایران آسیب‌دیده است. ایران یکی از بالاترین ارقام مربوط به مهاجرت تحصیلی در جهان را داراست و بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، هرساله بیش از صد و پنجاه‌هزار تحصیل‌کرده ایرانی این کشور را ترک می‌کنند. تخمین زده می‌شود این روند سالانه حدود ۵۰ میلیارد دلار به اقتصاد ایران ضرر می‌زند و سبب ایجاد پیچیدگی‌هایی جدی برای عرصه کارآفرینی در این کشور در آینده می‌شود.»

 «فِرِدی داوسون»، نگارنده گزارش، سپس می‌افزاید: «آنچه سبب پیچیده‌تر شدن مشکلات موجود در این زمینه می‌شود ... محدودیت پهنای باند اینترنت به همراه تحریم‌های بین‌المللی اعمال‌شده بر این کشور در واکنش به [برنامه‌های هسته‌ای] تهران است. دولت ایران پهنای باندی انحصاری اعمال می‌کند و حق انحصاری فروش آن را در این کشور در اختیار دارد. این موضوع به افزایش قابل‌توجه هزینه‌های اتصال به اینترنت در مقایسه با کشورهای همسایه و همچنین کاهش سرعت اینترنت منجر شده است.»

 این گزارش در پایان می‌افزاید: از سوی دیگر اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران سبب شده است شرکت‌های نوپا برای تأمین مالی یا گسترش فعالیت‌های خود در خارج از مرزهای این کشور با مشکلاتی مواجه شوند. پس از حصول توافق هسته‌ای، برخی از این محدودیت‌ها در حال کاهش است. بااین‌وجود، جریمه ۸ میلیارد و هشتصد میلیون دلاری بانک «بی ان پی پاریبا» فرانسه به سبب نقض تحریم‌های ایران سبب شده است شرکت‌های غربی برای حضور در ایران با دشواری‌هایی مواجه شوند. علی‌رغم تمامی این مشکلات می‌توان امیدوار بود به‌زودی شاهد فعالیت شرکت‌های نوپا در شهرهای مختلف ایران خواهیم بود.