ایده‌های استارت‌آپی برای حل معضل آلودگی هوا حمایت می‌شوند

ایده‌های استارت‌آپی برای حل معضل آلودگی هوا حمایت می‌شوند

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران از حمایت از ایده‌های استارت‌آپی با موضوع حل معضل آلودگی هوا خبر داد.

محمد فرجود در جمع فعالان استارت‌آپی گفت: از جمله برنامه‌های مهمی که ما پیگیری خواهیم کرد بحث «شهر هوشمند» است. امروز مردم تهران با چالش‌های مهمی روبه‌رو هستند و نیاز است که از مباحث کلی درباره شهر هوشمند فاصله بگیریم و به سمتی حرکت کنیم که شهر هوشمند در قالب خدماتی قابل درک و ملموس در زندگی مردم نقش‌آفرین باشد.

او با تاکید بر ضرورت حرکت پرشتاب و همه‌جانبه در این زمینه یادآور شد: باور داریم مقابله و مرتفع کردن بسیاری از چالش‌های شهری که زندگی روزمره شهروندان و پایتخت‌نشینان را تهدید می‌کند مانند ترافیک یا آلودگی هوا و آلاینده‌های زیست‌محیطی، نیازمند توجه ویژه به زیرساخت‌های ارتباطی و فناوری از جمله شبکه‌های پهن باند، فیبر نوری یا فناوری‌های اینترنت اشیا است.

فرجود گفت: در همسایگی کشور ما و کنار خلیج‌فارس، شهری مانند دوبی با سرمایه‌گذاری و تمرکز بر حرکت به سمت شهر هوشمند و بهره گفتن از اینترنت اشیا موفق شده در یک بازه زمانی به نسبت کوتاه، میزان استفاده از حمل‌ونقل عمومی را دو برابر افزایش دهد.

او با اشاره به شرایط نامناسب آلودگی هوا در روزهای اخیر و گلایه‌های شهروندان تاکید کرد: یکی از محورهایی که در تعامل با استارت‌آپ‌ها و بخش خصوصی به آن خواهیم پرداخت، موضوع آلودگی هوا است و ایده‌های استارت‌آپی برای حل این معضل را استقبال و حمایت می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران اضافه کرد: مساله آلودگی هوا تهدیدی پیچیده و چندوجهی و البته دارای چندین متولی است و این متولیان صرفا محدود به شهرداری تهران نیست و در بیرون از سازمان هم متولیانی دارد که همه باید پاسخگو باشند.

او توضیح داد: به همین دلیل نمی‌توان گفت که فقط با توسعه و به‌کارگیری ابزارهای فناوری اطلاعات این موضوع حل می‌شود؛ اما تردیدی نیست که هوشمندسازی شهر تهران و سایر کلان‌شهرهای کشور با سرمایه‌گذاری و دعوت از بخش خصوصی و برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند تاثیر بسزایی در رفع این معضل داشته باشد.