ضرورت تدوین قانون برای فعالیت فین‌تک‌ها
فعال حوزه بانکداری الکترونیک مطرح کرد

ضرورت تدوین قانون برای فعالیت فین‌تک‌ها

فعال حوزه بانکداری الکترونیک با تأکید بر اینکه نبود قانون بزرگ‌ترین ضعف در حوزه فین‌تک‌ها است، گفت: هنوز مشخص نیست نهاد ناظر بر فین‌تک‌ها کدام دستگاه است.

امید ترابی در خصوص وضعیت قوانین و مقررات در حوزه فین‌تک‌ها و استارت‌آپ‌ها، اظهار کرد: مشکل اصلی اینجاست که قانونی در این حوزه وجود ندارد و مشخص نیست مقام ناظر کدام دستگاه است.

او با تاکید بر اینکه باید قانون مشخصی برای فعالیت فین‌تک‌ها وجود داشته باشد، افزود: هم‌اکنون وضعیت به‌گونه‌ای ست که اجازه سرمایه‌گذاری و فعالیت برای فین‌تک‌ها وجود دارد ولی زمانی که کار سرمایه‌گذار در این بخش گرفت، سیستم‌های نظارتی مانع فعالیتشان می‌شود.

عضو هیات مدیره توسن ضمن اشاره به فعالیت تاکسی‌های اینترنتی این نکته را مطرح کرد که حضور فین‌تک‌ها در حقیقت ضروری نیست ولی در برخی مواقع کمک‌کننده است؛ ما بدون تاکسی‌های اینترنتی سال‌ها زندگی می‌کردیم ولی نکته اینجاست که هم‌اکنون مدل کسب‌وکار عوض شده است.

ترابی تأکید کرد: حضور فین‌تک‌ها می‌تواند رشد اقتصادی، کارایی و اثر بخشی را افزایش دهد؛ اگر مانع پیشرفت در این حوزه شویم، از دنیا عقب می‌مانیم.

او در خصوص نقش فین‌تک‌ها در نظام بانکی، گفت: حضور فین‌تک‌ها در این بخش می‌تواند خیلی موثر باشد؛ در دنیا تامین مالی بنگاه‌های کوچک و بعضاً متوسط به این بخش سپرده می‌شود.

این فعال در حوزه بانکداری الکترونیک بیان کرد: در هر حوزه‌ای از تامین و مصرف مالی، فین‌تک‌ها می‌توانند به نظام بانکی کمک کنند. البته در حوزه تامین مالی و پرداخت الکترونیک از توانایی تعداد زیادی از فین‌تک‌ها که علاقه‌مند به حضور در این بخش هستند، می‌توان استفاده کرد.

وی بار دیگر تاکید کرد که مشکل اصلی فین‌تک‌ها عدم قانون است و ادامه داد: فضای دولت یا حاکمیت در مقابل فین‌تک‌ها بلاتکلیف است؛ هم‌اکنون بسیاری نمی‌دانند فین‌تک‌ها قانونی هستند یا غیرقانونی.

ترابی ضمن اشاره به اینکه هم‌اکنون ناآگاهی و عدم اطلاع درباره موضع بانک مرکزی نسبت به فین‌تک‌ها وجود دارد، گفت: البته بانک مرکزی در جدیدترین بخشنامه خود در این حوزه سعی کرد اطلاع‌رسانی در این خصوص داشته باشد ولی بازهم فین‌تک‌ها درباره موضع بانک مرکزی بی‌اطلاع یا ناآگاه هستند.

عضو هیات مدیره توسن با تأکید بر بزرگ بودن حوزه فعالیت فین‌تک‌ها، تصریح کرد: ابتدا باید حوزه قانون‌گذاری و نظارت بر این بخش مشخص شود چراکه فین‌تک‌ها می‌توانند با انجام کارهای جدید و نوآورانه فعالیت‌های خوبی را انجام دهند.