رقابت غول‌های فناوری برای توسعه اینترنت از فضا

رقابت غول‌های فناوری برای توسعه اینترنت از فضا

درحالی‌که تنها ۳.۲ میلیارد نفر در دنیا کاربر اینترنت هستند، غول‌های فناوری نظیر گوگل در سال ۲۰۱۵ پروژه‌های مهمی را برای باقیمانده جمعیت محروم جهان از این شبکه جهانی دنبال کرده‌اند.

سازمان ملل در تازه‌ترین برآوردهای خود اعلام کرده که ۳.۲ میلیارد نفر در دنیا هم‌اکنون آنلاین هستند. این بدان معناست که ۵۶.۶ درصد از ساکنان زمین هنوز به اینترنت دسترسی پیدا نکرده‌اند. نکته قابل‌تأمل اینجاست که روند دسترسی مردم به اینترنت در دنیا طی یک سال گذشته روند کاهشی داشته است به‌طوری‌که از رشد ۷.۴ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۶.۹ در سال ۲۰۱۵ نزول کرده است.

بااین‌حال در سالی که روزهای پایانی آن سپری می‌شود گوگل و فیس‌بوک در قالب پروژه‌هایی رقابتی تلاش کردند تا این روند را معکوس کرده و نرخ دسترسی مردم در سراسر جهان به اینترنت را افزایش دهند.

گوگل در پروژه جهانی خود موسوم به Project Loon بالن‌های هلیومی متعددی را به فضا می‌فرستد تا دسترسی مردم در نواحی دورافتاده را به اینترنت پرسرعت LTE فراهم آورد.

پرواز این بالن‌ها در سال ۲۰۱۵ بر فراز شیلی، نیوزلند و استرالیا ادامه داشته و گفته می‌شود به‌زودی مناطق بیشتری را نیز تحت پوشش قرار خواهد داد.

امضای قراردادی میان گوگل با دولت اندونزی برای توسعه پروژه Project Loon یکی از تاریخی‌ترین اتفاقاتی بوده که درزمینهٔ توسعه همگانی اینترنت در سال ۲۰۱۵ روی داد.

از سوی دیگر فیس‌بوک نیز تلاش مشابهی را آغاز کرده است.

این شرکت در ماه جولای پهباد خورشیدی با پهنای بال ۴۲ متر راهی لایه استراتوسفر جو زمین کرد تا با استفاده از پرتوهای لیزری و ارتباطات رادیویی دسترسی مردم در نواحی دورافتاده زمین به اینترنت را فراهم آورد.