نقش مهم دانش‌بنیان‌ها در اشتغال‌زایی
رییس صندوق نوآوری تاکید کرد

نقش مهم دانش‌بنیان‌ها در اشتغال‌زایی

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در اشتغال‌زایی، یادآور شد: از توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت همه‌جانبه می‌کنیم.

بهزاد سلطانی در بازدید از هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار گفت: این نمایشگاه نقش زیادی در معرفی نتایج طرح‌های پژوهشی، تحقیقاتی و تجاری‌سازی‌ آن‌ها دارد.

او درباره نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، گفت: اقتصاد دانش‌بنیان محور اقتصاد مقاومتی است و محور اقتصاد دانش‌بنیان نیز شرکت‌های دانش‌بنیان هستند.

سلطانی با بیان این که از توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت همه جانبه می‌کنیم، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان افزون بر جذب دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها، به رفع مشکلات جامعه کمک می‌کنند؛ از سوی دیگر اشتغال‌زا نیز هستند.

به گفته او، حدود ۸۰ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان با کمک‌های صندوق نوآوری و شکوفایی در حال فعالیت هستند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: بر اساس آنچه مسئولان پارک‌های علم و فناوری اعلام کرده‌اند و آمار مرکز پژوهش‌ها نیز این آمار را تایید می‌کند، نزدیک ۱۰ برابر پولی را که دولت از طریق پارک‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت کرده، ما از طریق صندوق توسعه نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های فعال در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد پرداخت کرده‌ایم.

سلطانی توضیح داد: البته معتقدیم اعتبارات پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد نیز باید افزایش پیدا کند. بیش از ۲ هزار و ۲۲۰ شرکت دانش‌بنیان با کمک‌های صندوق نوآوری و شکوفایی در حال فعالیت و حدود ۵۹۱ شرکت نیز در حال بررسی و ارزیابی هستند.

او اظهار کرد: ۵۹۱ شرکت دانش‌بنیان که وضعیت آن‌ها در حال بررسی است، مبلغ یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات درخواست کرده‌اند.

او با اشاره به طرح پرداخت وام اشتغال‌زایی، گفت: از یک‌ماه پیش خدمت جدیدی با عنوان «اشتغال‌زایی دانش‌بنیان» راه‌اندازی شده که بر اساس تفاهمنامه با بانک مهر اقتصاد به ازای به‌کارگیری هر نفر در شرکت‌های دانش‌بنیان مبلغ ۲۰ میلیون تومان وام به آن شرکت‌ها تعلق می‌گیرد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی یادآور شد: اگر افراد در سال ۹۶ در شرکت‌های دانش‌بنیان استخدام شده باشند و آن شرکت نیز تعدیل نیرو نداشته باشد تا سقف ۵ نفر وام ۲۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۴ درصد دریافت می‌کند.

او در پایان اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان از این طرح استقبال چشم‌گیری داشتند، البته این وام افزون بر وام‌های دیگری است که به شرکت دانش‌بنیان تعلق می‌گیرد.