نخستین جشنواره ایده‌های برتر مراغه نفرات برتر خود را شناخت

این جشنواره در سه بخش ایده‌های دانش‌آموزی، ایده‌های آزاد و پدیده در دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان برگزار شد و با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد.

رتبه اول بخش پدیده، به سامانه امنیتی پایگاه داده‌های کامپیوتری مبتنی بر تکنولوژی دیجیتال واتر‌مارک به‌منظور کشف مکان‌یابی و بازیابی تحریکات، از حامد خطایی مراغه رسید و رتبه‌های دوم و سوم این بخش نیز به ترتیب به مبدل انرژی هیدرو مکانیکی امواج دریا برای تولید برق طرحی از صمد تقی زاده و راکت غریق نجات به طرح مجید مرادی اعطا شد.

در بخش ایده‌های آزاد، باتری خورشیدی نانو ساختاری گرافونی طرحی از حسن مکرمی، طراحی دستگاه تصویربرداری تغییرات ضریب شکست هوا طرحی از هادی حیدر زاده و رجوی و دستگاه رطوبت ساز پلت طرحی از مهدی مقدم موفق به کسب رتبه‌های اول تا سوم این جشنواره شدند.

بخش ایده‌های دانش‌آموزی این جشنواره، شرکت‌کننده‌ای نداشت.

دبیر علمی این همایش و معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی مراغه در این خصوص گفت: در بخش ایده آزاد این جشنواره ۳۱ طرح ارائه شده بود که ۹ مورد از این طرح‌ها به پتانسیل‌های شهرستان توجه داشت و بقیه مربوط به حوزه‌های کشوری بود.

یوسف مهمان‌نواز، با اشاره به اینکه در بخش پدیده نیز ۱۹ طرح شرکت بود، افزود: پدیده سامانه امنیتی پایگاه داده‌های کامپیوتری مبتنی بر تکنولوژی دیجیتال واتر‌مارک به‌منظور کشف، مکان‌یابی و بازیابی تحریکات همچنین روشی برای بحث ارتقای امنیت در پایگاه‌های داده بوده که در صورت هک شدن امکان بازگرداندن داده به حالت اولیه امکان‌پذیر است.

وی یادآور شد: پدیده مبدل انرژی هیدرو مکانیکی امواج دریا نیز با هدف تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر پاک طراحی‌شده که با استفاده از انرژی دریا و امواج، برق تولید می‌کند.

دبیر علمی همایش ایده‌های برتر مراغه یادآور شد: پدیده راکت نجات‌غریق نیز دستگاهی برای نجات‌غریق با هدف نجات سریع افرادی که در آب‌های عمیق و یا کم‌عمق در حال غرق شدن هستند، ساخته شده است.

مهمان‌نواز ادامه داد: ایده باتری خورشیدی نانو ساختاری گرافونی، به دنبال رفع مشکلات ذخیره‌سازی انرژی در سلول‌های خورشیدی بوده که در این طرح سلول خورشیدی و باتری در کنار هم، همزمان می‌تواند ذخیره‌سازی انرژی خورشید را انجام دهد.

وی گفت: ایده دستگاه تصویربرداری تغییرات ضریب شکست هوا نیز برای شناسایی نشت لوله‌های گاز و در سطح کلان و انتقال لوله‌های بین‌شهری کارآیی دارد و ایده دستگاه رطوبت ساز پلت نیز به‌منظور تنظیم رطوبت در کارخانه‌هایی که غذای دام و طیور را تولید می‌کند، کاربرد داشته تا با تعیین رطوبت بهینه امکان پلت سازی از ایجاد برخی آلودگی‌ها و درنهایت انتقال آن به انسان جلوگیری شود.

دبیر علمی همایش ایده‌های برتر مراغه در خصوص تفاوت ایده و پدیده اظهار کرد: ایده طرحی است که محصول اولیه تولید یا در حال تولید بوده و مراحل ثبت اختراع و تأییدیه علمی آن صورت نگرفته و دارای نوآوری بوده و برای اولین بار طراحی شده اما پدیده طرح‌هایی است که تمام این مراحل را پشت سر گذاشته و دارای شماره ثبت اختراع است.

مهمان‌نواز یادآوری کرد: دانشگاه آزاد اسلامی مراغه با برگزاری نخستین جشنواره ایده‌های برتر با تأکید بر پتانسیل‌های این شهرستان، گامی برای تجاری‌سازی ایده و پدیده‌های ذهن خلاق برای تجاری‌سازی و پرورش نخبگان است.

وی گفت: در زمان کنونی دانشگاه‌های نسل سوم یا کارآفرین با محوریت تولید ثروت از علم، کار خود را دنبال می‌کنند که تأسیس مراکز رشد و حمایت از ایده‌های اقتصادی و توسعه محور نخبگان از مهم‌ترین اهداف این دانشگاه‌ها به شمار می‌رود.

مهمان‌نواز افزود: دانشگاه آزاد مراغه نیز در راستای تولید علم از ثروت تصمیم بر راه‌اندازی مرکز رشد گرفته و در طرح‌های آن بر اساس پتانسیل‌های این شهرستان به دنبال درآمدزایی و قابلیت تجاری‌سازی ایده‌ها و پدیده‌هاست.

وی اظهار داشت: این مرکز که با عنوان مرکز رشد واحدهای زیست‌فناوری و نانو زیست‌فناوری دانشگاه آزاد مراغه، هم‌اکنون دنبال اخذ مجوز بوده و مهم‌ترین هدف آن تأکید بر حفظ باغ شهر ایران و توسعه بخش کشاورزی و باغی این شهرستان با قابلیت اقتصادی به‌صرفه است.

شهرستان مراغه با حدود 250 هزار نفر جمعیت در ۱۴۷ کیلومتری جنوب تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.