fa-IR
سرمایه‌گذاری غول علی‌بابا در یک استارت‌آپ خودروسازی

سرمایه‌گذاری غول علی‌بابا در یک استارت‌آپ خودروسازی

علی‌بابا از غول‌های دنیای خرید آنلاین با سرمایه‌گذاری در حوزه استارت‌آپی تمایل خود را به فناوری‌های حوزه خودروهای برقی نشان داد.

رسانه‌های چینی شایعات بسیاری را در خصوص سرمایه‌گذاری جدید علی‌بابا منتشر کردند، اما در نهایت علی‌بابا نسبت به تمامی شایعاتی که در خصوص سرمایه‌گذاری استارت‌آپی این شرکت منتشر می‌شد پایان داد و رسما اعلام کرد که این شرکت در استارت‌آپ  Xiaopeng سرمایه‌گذاری کرده است.

علی‌بابا همچنین اعلام کرد که ماه گذشته این استارت‌آپ نخستین خودوروی خود موسوم به Identy X SUV  را راه‌اندازی کرده است که خوردویی تمام الکترونیک محسوب می‌شود. خودرو برقی Xpeng Identy X از فناوری‌های نسبتا ارزان‌قیمت برخوردار است که اصلی‌ترین نمونه آن دوربین پاپ‌آپ سقفی این خودرو به‌شمار می‌آید.

این خودرو همچنین از لحاظ فضای درونی بسیار شبیه به خودروهای تسلا است که این شباهت را می‌توان در مجموعه ابزارهای دیجیتال تا صفحه نمایش عظیم عمودی در کنسول مرکزی خودرو مشاهده کرد.

مبلغ بودجه‌ای که در توسعه این زمینه از سوی شرکت علی‌بابا سرمایه‌گذاری شده هنوز مشخص نیست، اما رسانه‌های چینی اعلام کرده‌اند که علی‌بابا سهام ۱۰ درصدی را برای خود در این شرکت نوپای خودروسازی چینی در نظر گرفته است.

یکی از سخنگوهای شرکت علی‌بابا در این‌باره گفت: «شیائوپنگ موتورز» یک استارت‌آپ علاقه‌مند به توسعه فناوری‌های خودروهایی است که از انرژی‌های سبز استفاده می‌کنند. چنین رویکردی در استارت‌آپ «شیائوپنگ موتورز» با راهبردهای کلان شرکت علی‌بابا در حوزه خودروسازی همسو است.

علی‌بابا قصد دارد همکاری خود را با طرف‌های سازنده خودرو به منظور رفاه حال مشتریان چینی ادامه دهد. علی‌بابا همچنین سیستمی موسوم به AliOS را توسعه داده است که شبیه به سیستم اپل موسوم به Apple CarPlay است. علی‌بابا سال گذشته از این سیستم رونمایی کرد. همچنین هفته گذشته «جک ما» موسس علی‌بابا اعلام کرد که این شرکت چینی قصد دارد با شرکت فورد مشارکت داشته باشد تا سیستم AliOS را روی صفحه نمایش خودروهای ساخت چین شرکت فورد قرار دهد.