تأمین نیازهای حقوقی برای توسعه کسب‌وکار فاوا

تأمین نیازهای حقوقی برای توسعه کسب‌وکار فاوا

آیین‌نامه توسعه و گسترش کاربری فناوری اطلاعات و ارتباطات نیازهای حقوقی برای توسعه کسب‌وکار فاوا را تأمین می‌کند.

مهندس نصرالله جهانگرد در سومین نشست هم‌اندیشی با فعالان خصوصی ICT ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با ابلاغ آیین‌نامه توسعه و گسترش کاربری فاوا از سوی دولت، زمینه رفع بسیاری از مشکلات موجود در جهت توسعه کسب‌وکار این حوزه فراهم شده است.

وی افزود: این آیین‌نامه تسهیل تحول در نظام اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور بر محور دانش و فناوری با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات را فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: فراهم نمودن زمینه‌ها و فرصت‌های بهتر برای جلب مشارکت بخش خصوصی و ترغیب سرمایه‌گذاری در اجرای فعالیت‌ها برای رشد فناوری اطلاعات در کشور، تسهیل و تسریع خدمت‌رسانی به آحاد جامعه از رهگذر گسترش خدمات الکترونیکی و کاربرد آن در کلیه بخش‌های کشور، ارتقای کارآمد نظام اداری کشور مبتنی بر گسترش فاوا برای عرضه فراگیر و در دسترس عام خدمات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و توسعه سرمایه انسانی فاوا به‌عنوان اولویت راهبردی در توسعه اشتغال دانش‌پایه و ارزش افزا ازجمله اهداف تدوین این آیین‌نامه بوده است.

معاون وزیر ارتباطات گفت: بر اساس آیین‌نامه توسعه و گسترش کاربری فاوا، وزارت امور اقتصاد و دارایی با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی موظف است سازوکارهای لازم در جلب و تسهیل و مشارکت شرکت‌های بین‌المللی در فعالیت‌های فاوای ایران را فراهم کند که تاکنون دستورالعمل مربوطه تدوین شده که پس از طی مراحل قانونی ابلاغ خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شده است تا وزارت صنعت، معدن و تجارت تسهیلات و سازوکارهای لازم جهت توسعه صادرات و حضور شرکت‌های خصوصی ایرانی در بازارهای بین‌المللی فاوا را فراهم کند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اهمیت حفظ بازار کار برای نیروی‌های داخلی اظهار داشت: در این آیین‌نامه و به‌منظور صیانت از نیروی کار داخلی و استفاده از توانمندی‌های داخلی، علاوه بر سایر مقررات به‌کارگیری نیروی کار خارجی در حوزه فاوا ازنظر کیفیت تخصصی باید حداقل دستمزد در حد پرداخت هفت برابر حداقل حقوق پایه قانون کار هرسال باشد.

وی تأکید کرد: در کشورهای توسعه‌یافته برای جلب نیروی کار نخبه، سقف مشخصی برای دستمزد تعیین می‌شود که با افزایش این سقف، در جذب نیروهای بااستعداد با دیگر کشورهای توسعه‌یافته، رقابت می‌کنند.

وی افزود: اما در کشورهای کمتر توسعه‌یافته که نیروی کار نخبه صادر می‌کنند، برای حفظ بازار کار برای نیروهای داخلی، اجازه جذب نیروی کار حرفه‌ای با حقوق بالاتر از حداقل حقوق نیروی داخلی تعیین می‌کنند تا نیروهای با مهارت کم و معمولی وارد کشور نشود.

نصرالله جهانگرد تصریح کرد: تمهیدات برای توسعه محتوا به خط و زبان فارسی در فضای مجازی و تسهیل تبادل اطلاعات میان دستگاه‌های اجرایی از دیگر بخش‌های آیین‌نامه توسعه و گسترش کاربری فاوا محسوب می‌شود.