استارت‌آپ‌ها زمینه‌ساز ورود اقتصاد کشور به عرصه بین‌المللی
ستاری در بازدید از اسنپ بیان کرد

استارت‌آپ‌ها زمینه‌ساز ورود اقتصاد کشور به عرصه بین‌المللی

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در بازدید از استارت‌آپ اسنپ، مهم‌ترین رسالت کسب‌وکارهای خلاق حوزه خدمات، بهبود و اصلاح فضای کسب‌وکار این حوزه و از میان برداشتن موانع و واسطه‌های ارایه خدمات مطلوب به مشتری دانست و افزود: کسب‌وکارهای نوآور و خلاق به‌واسطه رشد فزاینده و نوآوری‌های منحصر به فردی که دارند زمینه را برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان فراهم می‌کنند.

ستاری، به توانمندی استارت‌آپ‌ها در متحول ساختن ساختار‌های خدماتی پیشین و ارایه شکلی تازه از خدمات اشاره و عنوان کرد: حذف واسطه‌ها و ارتباط مستقیم با ارایه خدمات و قابلیت‌های جدید، مهم‌ترین ویژگی استارت‌آپ‌ها است که ساختارهای سنتی پیشین را دست‌خوش تحول و دگرگونی می‌سازد.

چالش‌های فراروی جامعه استارت‌آپی

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، ساختارهای سنتی و تعارض‌های قانونی را از عمده‌ترین چالش‌های فراروی استارت‌آپ‌ها برشمرد و تصریح کرد: ماهیت استارت‌آپ‌ها خلق یک ایده یا خدمت تازه و سرعت بالای رشد این نوع کسب‌وکارهاست به‌طوری که برخی از آنان در هفته رشد چند برابری دارند، بر همین اساس، ابتدا این شرکت‌ها حرکت می‌کنند و سپس قانون وارد میدان می‌شود و طبیعی است در آغاز راه، ناهماهنگی‌هایی میان استارت‌آپ‌ها و ساختارهای قانونی به وجود بیاید که البته استارت‌آپ‌ها می‌بایست هم‌سو با قوانین حرکت کنند.

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، راه‌حل اساسی برای پذیرش کسب‌وکارهای خلاق از سوی جامعه را توسعه فرهنگ کارآفرینی و نوآوری عنوان کرد و افزود: رشد استارت‌آپ‌ها به‌خصوص در حوزه خدمات به‌واسطه رشد فزاینده و سرعت بالا نیازمند همخوانی و فرهنگ‌سازی جامعه برای پذیرش این کسب‌وکارها است.

او با بیان این‌که مسیر فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها به‌مرور در حال هموار شدن است، ابراز کرد: جامعه دانش‌بنیان و استارت‌آپی کشور، چالش‌های روزهای نخست شکل‌گیری را پشت سر گذاشته است و اکنون این شرکت‌ها در جایگاهی قرار دارند که به خوبی از سوی جامعه پذیرفته شده‌اند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با بیان این‌که دولت می‌تواند با رفع موانع متعدد و ایجاد زیرساخت‌های لازم فضا را برای خلق نوآوری توسط کسب‌وکارهای این‌چنینی مناسب کند، ادامه داد: مهم‌ترین و کلیدی‌ترین نقش دولت در کمک به شرکت‌های نوآور، ایجاد بستر مناسب برای فعالیت آنان است.

او تصریح کرد: ورود دولت به این بازار مانع رشد فعالیت این شرکت‌ها می‌شود و بهتر است به جای اینکه به دنبال حمایت دولتی باشیم اجازه دهیم شرکت‌های استارت‌آپی کارشان را انجام دهند.

حرکت هم‌سو و هماهنگ استارت‌آپی‌ها زمینه‌ساز حل مشکلات

ستاری، با اشاره به نقش معاونت علمی و فناوری و دیگر نهادها در حل مشکلات شرکت‌های استارت‌آپی گفت: در حال حاضر مشکلات نسبت به دو سال گذشته به شدت قابل توجه‌ای کاهش پیدا کرده و دست‌کم چالش از بود و نبود استارت‌آپ‌ها به چگونگی فعالیت آن‌ها رسیده است.

او در ادامه با بیان این‌که بخشی از حل مشکلات شرکت‌های استارت‌آپی با هم‌سویی و متحد شدن این شرکت‌ها با یکدیگر حل شدنی است، اظهار کرد: برخی از این مشکلات توسط خود همین کسب‌وکارها به وجود می‌آید یعنی این شرکت‌ها خودشان هم با خودشان متحد نیستند و در بازار رقابت به یکدیگر رحم نمی‌کنند.

حرکت دانشگاهیان در مسیر کسب‌وکارهای نوآور

ستاری، لزوم حرکت نسل دانشگاهی کشور در مسیر نوآوری و ایستادگی در برابر چالش‌های پیش رو را یادآور شد و افزود: نسل جوان و خلاقی که پایه‌گذار کسب‌وکارهای نوآور ایرانی هستند باید با قدرت و اعتماد به نفس در مسیر خلاقیت و نوآوری روبه‌جلو گام بردارند و با ارایه خدمات مطلوب ضمن ایجاد ارزش‌افزوده، رشد اقتصاد دانش‌بنیان و رشد تولید ناخالص داخلی را محقق کنند.

او همچنین مهم‌ترین لازمه برای حرکت روان‌تر استارت‌آپ‌ها و حرکت دانشجویان به‌سوی شکل دادن این شرکت‌ها را تحقق زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری دانست و افزود: مهم‌ترین چالش کسب‌وکارهای نوآور، وام‌های دولتی نیست و تمامی نمونه‌های موفق استارت‌آپی بر مبنای نقش‌آفرینی بخش خصوصی در حمایت از این شرکت‌ها، ورود صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر به میدان و مساعد کردن فضای جامعه و دولت در راستای فعالیت شکل گرفته‌اند.

وجود زمینه برای حضور در بازارهای بین‌المللی

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با بیان این‌که بسیاری از استارت‌آپ‌های ایرانی به حدی از بلوغ رسیده‌اند که رقیبی توانمند برای نمونه‌های خارجی به شمار می‌روند، اظهار کرد: اکنون زمینه‌ای مناسب فراهم شده است تا استارت‌آپ‌های کشورمان گستره فعالیت و دامنه ارایه خدمات‌ خود را از ایران فراتر ببرند و با تکیه به قابلیت‌های منحصر به‌ فردی که دارند، در عرصه ایجاد ثروت، ارزش‌افزوده از محل نوآوری و کارآفرینی به موفقیت‌های تحول‌آفرین دست پیدا کنند.

رییس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که نیاز عمومی جامعه و خواست مردم، هدایتگر مسیر حرکت استارت‌آپ‌ها است، افزود: کسب‌وکارهای نوپا که همواره جلوتر و با سرعتی بالاتر نسبت به ساختارهای پیشین حرکت می‌کنند، بر مبنای این خواست مردم شکل گرفته‌اند و بنابراین حضور استارت‌آپ‌های خارجی در عرصه رقابت نه تنها یک تهدید، بلکه می‌تواند فرصتی ارزشمند برای ارتقا و رونق بیش‌تر این کسب‌وکارها ایجاد کند.

ستاری، مهم‌ترین سرمایه کسب‌وکارهای موفق را اعتماد و اطمینان جامعه دانست و گفت: با ترویج فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان و شناخت جامعه از فضای کسب‌وکارهای نوآور، درهای جدیدی به‌سوی شرکت‌ها گشوده خواهد شد و در این راه، نوآوری و اعتماد مردم به‌عنوان مهم‌ترین دارایی‌های این شرکت‌ها راه را برای ادامه حرکتشان هموار می‌کند.

بازدید و گفت‌وگو

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، از بخش‌های این شرکت استارت‌آپی که توسط جامعه جوان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشورمان فعالیت می‌کنند دیدن کرد و در گفت‌وگو میان ستاری و فعالان این شرکت‌ فناور، مهم‌ترین چالش‌ها و راه‌کارهای توسعه کسب‌وکارهای نوآور مطرح شد.

بر اساس این گزارش در این بازدید و گفت‌وگو، مهدی فقیهی به‌عنوان دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری و محمد رازینی مدیرعامل اسنپ ستاری را همراهی کردند.