fa-IR
بازگشت به رویای ۱۷ ساله راه‌اندازی استارت‌آپ

بازگشت به رویای ۱۷ ساله راه‌اندازی استارت‌آپ

قصد داشتم از استارت‌آپی که قبلاً راه‌اندازی کرده بودم فاصله بگیرم و درنهایت آن را رها کردم، اما هنوز ۴ ماه نگذشته بود که تحقق یک رویای استارت‌آپی دیگر در ذهنم شروع به جولان دادن کرد. برای من راه‌اندازی یک استارت‌آپ فرآیندی مملو از عشق و نفرت است. من عاشق توسعه دادن و راه‌اندازی استارت‌آپ هستم و تکامل استارت‌آپ شوقی عظیم در من ایجاد می‌کند، اما از طرف دیگر راه‌اندازی یک استارت‌آپ با چالش‌ها، فشارها و استرس‌های زیادی همراه است که برای من تنفر برانگیز است. شاید تنها یک دلیل باعث می‌شود تا رویای خود را دنبال کنم و آن فراهم شدن فرصتی برای ایجاد تغییر در دنیاست.

 

بهایی که باید پرداخت

باید اعتراف کنم کسب‌وکارهایی را که راه‌اندازی کرده‌ام در موارد بسیاری شکست خوردند و مرا در شرایط بسیار نامناسبی قرار دادند. این در حالی است که بسیاری از افراد نگرشی سطحی از استارت‌آپ دارند و تصور می‌کنند با راه‌اندازی یک استارت‌آپ به‌سرعت موفق می‌شوند. تصور افراد زیادی هم این است که می‌توان به‌راحتی همه را به ایده استارت‌آپی خود معتقد کرد، اما هیچ‌یک از این موارد واقعیت ندارد و بخش بزرگی از این درک غلط به خاطر مطالب رسانه‌ها در خصوص موفقیت‌های استارت‌آپی است. درواقع بسیاری از کارآفرینان در راه توسعه استارت‌آپ خود متحمل شکست‌های متعددی می‌شوند که هر یک از آن‌ها درسی ارزشمند برای کارآفرینان دیگر خواهد بود.

اما بگذارید از تجربه خود در خصوص از دست دادن یکی از ارزشمندترین دارایی‌ها در راه توسعه استارت‌آپی پرده بردارم؛ من زمان را از دست دادم. ۱۹ سالم بود که سفر استارت‌آپی و کارآفرینی خود را شروع کردم و حالا ۳۶ سال دارم. در این دوره موفقیت‌های زیاد و در کنار آن شکست‌های متعددی را تجربه کردم. شاید در این دوره اگر پله‌های ترقی را دریکی از ادارات می‌پیمودم حالا در یک جایگاه شغلی بالابودم و درآمدی داشتم که برای یک زندگی خوب کافی بود، اما خوشبختانه این برهه زمان برای من دوره‌ای ازدست‌رفته و بی‌نتیجه نبوده است زیرا در این دوره دانش و تجربه زیادی را کسب کردم، دانش و تجربه‌ای که در هیچ دانشگاهی تدریس نمی‌شود، برای من که جوانی از یک خانواده متوسط بودم، راه‌اندازی یک استارت‌آپ و جلب‌توجه دیگران به ایده بنیادین این استارت‌آپ کاری سخت و طاقت‌فرسا بود.

 

تسلیم نشوید

شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که چرا پس از ۱۷ سال همچنان با عشق و علاقه رویاهای استارت‌آپی خود را دنبال می‌کنم؛ در پاسخ باید بگویم برای من مهم نیست ۱۷ سال گذشته باشد یا ۲۰ سال یا اینکه در بستر مرگ باشم؛ برای من تحقق رویایی بزرگ و معنادار از همه‌چیز مهم‌تر است. افراد زیادی چنین رویایی را دنبال کردند و در نیمه مسیر بازگشتند یا شکست خوردند، اما من بازنخواهم گشت، چون اعتقاد دارم با این تجربه و یک تیم خوب و شرکای مناسب درنهایت این رویا محقق می‌شود. نمی‌توانم تسلیم شوم، چون زمان و منابع مالی زیادی را صرف کرده‌ام.

 

حرف آخر

قانع کردن دیگران برای اهمیت دادن به رویاهای استارت‌آپی شما کار سختی خواهد بود. این شما هستید که در ابتدا باید به خودتان ایمان و اعتقاد داشته باشید و رویایتان را با دنیای بیرون به اشتراک بگذارید و امیدوار باشید که دیگران هم به آن ایمان و اعتقاد پیدا کنند.

من از سن ۱۷ سالگی، همیشه رویاهای خود را دنبال کرده‌ام و دنبال کردن چنین رویایی من را با چالش‌ها و مشکلات زیادی روبرو کرد، اما از طرف دیگر این مسیر به من یاد داد تا برروی رویاهایم متمرکز شوم و نسبت به آن‌ها متعهد باشم، حتی اگر هیچ‌کس به رویای من امید و ایمانی نداشته باشد. اگر قصد راه‌اندازی استارت‌آپ خود را دارید به یاد داشته باشید که وارد میدان مبارزه‌ای پر از چالش‌های مختلف شده‌اید. برای غلبه بر این چالش‌ها باید از لحاظ روانی بسیار قدرتمند باشید. توانمندسازی روانی کلید غلبه بر مشکلات است. یادتان باشد واقعاً به صبر و استقامت نیاز دارید چون مسیر تحقق رویاهای استارت‌آپی، ماراتونی بزرگ است.