اختتامیه جشنواره «توان‌تک» برگزار شد

اختتامیه جشنواره «توان‌تک» برگزار شد

آخرین روز نمایشگاه توان‌تک با برگزاری مراسم اختتامیه و رقابت بین استارت‌آپ‌ها، عصر روز جمعه ۲۴ آذرماه در مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد برگزار شد.

پناهی مدیرعامل مجتمع آموزشی و نیکوکاری رعد در مراسم اختتامیه به استقبال بسیار خوب از نمایشگاه توان‌تک اشاره کرد و گفت: فرهنگ‌سازی نخستین هدف این جشنواره بود که خوشبختانه به‌خوبی صورت پذیرفت. دیده شدن و ارتباط بین حوزه فناوری و توان‌یابان هدف دیگری بود که در این نمایشگاه به آن رسیدیم. سال بعد نمایشگاه را با قدرت بیشتری برگزار خواهیم کرد.

در اختتامیه بر اساس داوری صورت پذیرفته از میان بیش از ۳۰ کسب‌وکار فعال در حوزه توان‌یابان، جایزه همکاری شرکت‌ها در استفاده از توان‌یابان به ترتیب به اسنپ، پکتوس و کمپین هستمت رسید. در ناوگان اسنپ بیش از ۲۰۰۰ توان‌یاب حضور دارند و پکتوس بیش از دو دهه است که در حوزه فناوری نابینایان فعالیت می‌کند و هدف از اجرای کمپین هستمت، جمع‌آوری در بطری‌های پلاستیکی و کمک به حفظ محیط‌زیست است.

در بخش ارایه استارت‌آپی بیش از ۲۰ استارت‌آپ که بعضی از موسسان آن‌ها از جامعه توان‌یابان بودند، به رقابت با یکدیگر پرداختند. در این رقابت تیم‌ها سه دقیقه فرصت ارایه داشتند و داورها نیز دو دقیقه می‌توانستند از تیم‌ها سوال کنند.

بین تیم‌های ارایه کننده، بعضی موسسان فارغ‌التحصیلان دانشگاه «علمی‌کاربردی موسسه رعد» بودند و برخی تیم‌ها نیز سرویس‌ها و خدمات ویژه‌ای برای توان‌یابان ارایه کردند.

در پایان رقابت تیم‌های استارت‌آپی، سه تیم «3DFAST»، «صندلی چرخ‌دار نصر» و «بانک اطلاعاتی بام» شایسته تقدیر شناخته شدند و تیم‌های استارت‌آپی «همیار بینا» مقام نخست، «ویتامید» رتبه دوم و «همیار مهر» و «توان کالا» به‌طور مشترک مقام سوم را از هیات داوران کسب کردند.

همیار بینا وسیله‌ای است که روی عصای نابینایان نصب شده و آن‌ها را از وجود مانع آگاه می‌کند، ویتامید نیز با استفاده از سیستم حرکتی کینکت، بازی‌های حرکتی را برای کمک به توان‌یابان تولید کرده است و همیار مهر نیز درگاهی برای ارایه خدمات و کالاهای مناسب برای توان‌یابان است.

گلرخ بحری و شاهین طبری در اختتامیه این نمایشگاه آماری از فعالیت‌های این نمایشگاه چهار روزه ارایه کردند:

بیش از ۱۲۰۰۰ بازدید از پخش زنده آپارات
پوشش ۸۰ رسانه از نمایشگاه توان‌تک
حضور ۲۰ استارت‌آپ در بخش نمایشگاهی
جمع‌آوری ۱۷۰ رزومه کاری از توان‌یابان و استخدام چهار توان‌یاب در طول نمایشگاه
برگزاری کارگاه‌های آموزشی مناسب برای توان‌یابان
رقابت بیش از ۲۰ استارت‌آپ در بخش مسابقه