جایگاه جهانی ایران در ICT چهار پله رشد کرد

جایگاه جهانی ایران در ICT چهار پله رشد کرد

گزارش اتحادیه جهانی مخابرات نشان می‌دهد که جایگاه ایران در شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات با رشد ۵/۰۴ واحدی مواجه شده و کشور را چهار پله ارتقا داده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیرا اشاره‌ای به گزارش اتحادیه جهانی مخابرات که در آن به شاخص‌های رشد ICT کشورهای مختلف پرداخته شده، داشته است.

محمدجواد آذری جهرمی اظهار کرد: بنابر گزارش اخیر اتحادیه جهانی مخابرات، جمهوری اسلامی ایران با صعود چهار رتبه‌ای به رتبه ۸۱‌ جهان در شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات رسیده است.

او همچنین گفت: در قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به ارتقای ۳۰ رتبه‌ای این شاخص در پنج سال شده است.

اخیرا اتحادیه جهانی مخابرات اقدام به انتشار گزارشی از وضعیت شاخص IDI (شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات) کرده است که بر اساس آن ایران با رشد ۵/۰۴ واحدی این شاخص با چهار پله رشد مواجه شده است و اکنون ارزش این شاخص برای کشورمان ۵/۵۸ واحد گزارش شده است.

ارزش این شاخص در سال ۲۰۱۶ برای کشورمان ۵/۰۴ واحد گزارش شده بود. مبنای این گزارش آمار که مربوط به سال جاری میلادی است نشان می‌دهد که ایسلند، کره و سوئیس در بالاترین رتبه‌های این شاخص جای داده شده‌اند و به همین ترتیب چاد، آفریقای مرکزی و اریتره در پایین‌ترین نرخ ارزشی قرار گرفته‌اند.

شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات عبارت است از شاخص منتشر شده توسط اتحادیه بین‌المللی مخابرات بر مبنای معیارهای مورد توافق بین‌المللی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ این شاخص ابزار با ارزشی برای محک زدن مهم‌ترین معیارهای اندازه‌گیری جامعه اطلاعاتی است.

این شاخص استانداردی است که دولت‌ها، متصدیان ICT، آژانس‌های توسعه، محققان و دیگر بازیگران این حوزه می‌توانند برای اندازه‌گیری شکاف دیجیتالی و مقایسه عملکرد ICT در کشورهای مختلف به کار برند.