اولین رویداد استارت‌آپی «حوزه مذهبی» در سمنان آغاز به کار کرد

اولین رویداد استارت‌آپی «حوزه مذهبی» در سمنان آغاز به کار کرد

«اولین رویداد استارت‌آپی حوزه مذهبی» با حضور سید مسعود میر رضایی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان سمنان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید احمد الحسینی، مدیر اداره ارتباطات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمود شریعتمدار تهرانی، رییس دانشگاه علوم قرآنی شاهرود، حمیدرضا اصغری، مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان، جمعی از دانشجویان، فناوران و کارآفرینان استان سمنان و شرکت‌کنندگان در استارت‌آپ در پردیس پارک علم و فناوری استان سمنان آغاز به کار کرد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان سمنان در مراسم افتتاحیه این استارت‌آپ توضیح مختصری در خصوص «اولین رویداد استارت‌آپی حوزه مذهبی» ارائه کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی مجموعه دانشگاهی در کشور فارغ‌التحصیلانی هستند که برای آن‌ها هیچ‌گونه اشتغالی در بدنه دولت نمی‌توان در نظر گرفت. پس جوانان باید خودشان به حوزه اشتغال فکر کنند و دولت باید بسترسازی لازم برای ایجاد اشتغال پایدار را انجام دهد.

سید مسعود میر رضایی افزود: خوشبختانه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم مقدمات ایجاد کسب‌وکارهای مختلف در کشور ایجادشده است. از این جمله می‌توان به فراهم کردن بسترهای لازم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره کرد.

وی یکی از راه‌های زمینه‌سازی برای ایجاد کسب‌وکارهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را رویدادهای کارآفرینی آخر هفته (استارت‌آپ‌ها) عنوان کرد و ادامه داد: «اولین رویداد استارت‌آپی حوزه مذهبی» نیز در همین راستا برگزار می‌شود و یکی از دلایلی که استان سمنان برای برگزاری این استارت‌آپ انتخاب شد، قرارگیری این استان بین دو قطب مذهبی کشور، مشهد و قم بود.

میر رضایی اضافه کرد: «اولین رویداد استارت‌آپی حوزه مذهبی» به شرکت‌کنندگان کمک می‌کند ایده‌های خود را در حوزه‌های مذهبی و فرهنگی بیان کرده و از این ایده‌ها محصول تولید کنند.

وی در بخش پایانی سخنانش به اهداف برگزاری این اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف برگزاری این استارت‌آپ شروع کسب‌وکارهای اینترنتی در استان سمنان است. خوشبختانه پارک علم و فناوری استان سمنان حمایت‌های مادی و معنوی خوبی از این نوع کسب‌وکارهای جدید می‌کند.

در ادامه مراسم مدیر اداره ارتباطات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تاریخچه مختصری از این مرکز ارائه کرد و گفت: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در ۱۳۶۸ تاسیس شد. به‌نوعی این مرکز را می‌توان یک استارت‌آپ حساب کرد و تعدادی از جوانان حوزه دورهم جمع شدند و از کامپیوترهای آن زمان برای دیجیتالی کردن منابع و علوم اسلامی و انسانی استفاده کردند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید احمد الحسینی ادامه داد: تسریع و تسهیل در امر پژوهش و دیجیتالی کردن منابع علوم اسلامی و انسانی از اهداف تشکیل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی بوده است.

یونس یونسیان کارآفرین جوان و مدیرعامل شرکت سروشان ایده‌کاوان از واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان سمنان نیز در سخنانی به مفهوم استارت‌آپ و ارتباط آن با مذهب پرداخت.

وی استارت‌آپ را یک بنگاه کارآفرینی تشریح کرد و گفت: استارت‌آپ یک گروه از آدم‌های خوش‌فکر و خوش ایده است که سعی می‌کنند یک کسب‌وکار را با رشد بالا راه‌اندازی کنند. این گروه‌ها باید به سمت ایده‌هایی بروند که بتوانند برای آن‌ها مشتری داشته باشند.

یونسیان افزود: چون در کشور تازه‌وارد بحث استارت‌آپ‌های مذهبی شده‌ایم، مدل‌های کسب‌وکارهای مذهبی را به‌خوبی نمی‌شناسیم. خروجی یک استارت‌آپ یک محصول فناورانه یا یک سرویس متمایز و شاخص و یا یک فرآیند است. ما اغلب محصول را یک شی فیزیکی می‌دانیم اما چون الان بحث مذهب است، محصول می‌تواند یک خدمت فناورانه باشد. اگر ویژگی‌های محصول استارت‌آپ با ویژگی‌های مخاطب هماهنگی نداشته باشد، باعث شکست استارت‌آپ می‌شود.

در ادامه سید سعید اکرم، مدیرعامل و بنیان‌گذار مجموعه سپرهون (مجری استارت‌آپ) تعداد افراد شرکت‌کننده در «اولین رویداد استارت‌آپی  حوزه مذهبی» را ۷۰ نفر عنوان کرد و گفت: هرکدام از شرکت‌کنندگان ۶۰ ثانیه فرصت دارند تا ایده خود را به‌صورت آسانسوری تشریح کنند. سپس ایده‌های برتر انتخاب می‌شوند و تیم‌ها برای اجرای ایده‌ها شکل می‌گیرند.

در ادامه مراسم شرکت‌کنندگان به تشریح ایده‌های خود در فرصت ۶۰ ثانیه‌ای پرداختند. ۱۰ ایده برتر برای تشکیل تیم‌ها انتخاب و تیم‌ها تشکیل شدند.