استارت‌آپ بهترین زیرساخت بازگشت دانشجویان به کشور است
معاون علمی رییس‌جمهوری

استارت‌آپ بهترین زیرساخت بازگشت دانشجویان به کشور است

معاون علمی رییس‌جمهوری توسعه استارت‌آپ‌ها را بهترین پلتفرم برای جذب و بازگشت دانشجویان به کشور دانست و گفت: نیروی انسانی خلاق در استارت‌آپ‌ها فعالیت می‌کنند پس باید از این فرصت‌ها بهره ببریم.

سورنا ستاری در کنفرانس کارآفرینی با رویکرد الزامات دانشگاه کارآفرین با اشاره به اینکه در چند سال آینده نیاز به برنامه‌ریزی در حوزه کارآفرینی داریم اظهار کرد: همان‌طور که می‌بینیم در دنیا شیوه و روش‌های آموزشی دچار تحول شده است و آموزش را مرتبط با اقتصاد می‌بینند. البته مشکل در نظام آموزشی در سایر کشورها هم دیده می‌شود حتی در امریکا سیستم آموزشی موفقی وجود ندارد و صد در صد دانشجویان دکتری در این کشور خارجی هستند اما از سلاح‌های مخفی همچون ویزای اچ‌وان استفاده می‌کنند.

او با بیان اینکه زیست‌بوم کارآفرینی در کشور باید اصلاح شود گفت: استفاده از بودجه دولتی در امر پژوهش مخرب است و نوآوری را از بین می‌برد همان‌طور که استخدام خلاقیت افراد را نابود می‌کند. در واقع دانشجویان باید در بهبود اقتصاد کشور نقش داشته باشند و این مسئله نیازمند ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی است البته در این میان کیفیت هم مطرح است تا هر یک دانشجو که وارد دانشگاه می‌شود به‌عنوان یک بمب در اقتصاد مطرح شود. دانشگاه‌های مطرح دنیا هم یا ایجاد همین زیست‌بوم به تاثیرگذاری رسیده‌اند.

او بیان کرد: آمار و بررسی‌ها نشان می‌دهد تا سال ۲۰۴۰ کل اروپا و امریکا ۲۸ درصد تولید ناخالص دنیا را تولید می‌کنند و هند و چین ۳۹ درصد این تولید را انجام می‌دهند که این نشان می‌دهد اتفاق و تغییرات از سمت غرب به شرق در حال حرکت است. شاید یک علت این مسئله تغییر سیاست‌های آموزشی و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان است. شرکت‌هایی که به‌سرعت در حال رشد هستند. به‌طوری که تا چند سال آینده بزرگ‌ترین شرکت‌های حوزه خدمات کشور از همین شرکت‌ها هستند، شرکت‌هایی که خود به‌عنوان منبع سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری مطرح هستند. پس بخش خصوصی باید سرمایه‌گذاری در حوزه پژوهش را انجام دهد در این صورت راندمان بهتری را شاهد هستیم.

او تقویت حوزه‌های میان‌رشته‌ای را دارای اهمیت دانست و گفت: در حال حاضر مرز و فاصله‌ای بین رشته‌های مختلف وجود ندارد و دانشگاه باید جزیی از جامعه باشد.