بیت‌کوین چیست؟

بیت‌کوین چیست؟

یک تحلیلگر سرمایه‌گذاری با اشاره به اینکه اکثریت خریداران و فروشندگان شناخت کافی از سیستم بیت‌کوین ندارند، توصیه کرد: با مطالعه سراغ ارزهای مجازی بروید.­

بهروز خدارحمی تحلیلگر سرمایه‌گذاری در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر درباره بیت‌کوین گفت: درواقع بیت‌کوین یک ارز مجازی، ارز مبنی بر رمز و یک ابزاری برای مبادله است.

وی گفت: بیت‌کوین قرار است جانشین ارز خارجی شود که فقط در فضای مجازی حضور دارد.

خدا رحمی افزود: ادعای اولیه این است که نظام کنترل پولی در نوسانات اقتصادی مردم را مراعات نمی‌کند و مردم در نوسانات اقتصادی قسمتی از سرمایه خود را از دست می‌دهند اما در سیستم بیت‌کوین چون در کنترل نظام پولی نیست؛ سرمایه مردم از کنترل آن‌ها خارج است و مردم ضرر نمی‌کنند.

وی گفت: نهادهای مالی در پی این هستند که بر بیت‌کوین کنترل داشته باشند و در نهایت این نظام کنترل پولی بر بیت‌کوین هم کنترل پیدا می‌کنند.

خدارحمی با اشاره به اینکه اکثریت خریداران و فروشندگان شناخت کافی از سیستم جدید ندارند، توصیه کرد: با مطالعه سراغ ارزهای مجازی بروند.

او گفت: در بیت‌کوین به نهادهای ناظر بدبین می‌شویم و به‌جای بانک‌های مرکزی به بیت‌کوین که هیچ شناختی از آن نداریم اعتماد می‌کنیم. این در حالی است که امکان نظارت بر بیت‌کوین نیست. همچنین قابل‌ردیابی نیست.

خدارحمی افزود: در حال حاضر به بیت‌کوین یک کالای سرمایه‌ای نگاه شده و از مسیر اولیه‌اش خارج شده است. علت افزایش قیمت بیت‌کوین در بازار هم افزایش تقاضا بوده نه چیز دیگری.

همایون دارابی دیگر مهمان برنامه هم درباره بیت‌کوین یا پول الکترونیک گفت: در حوزه پولی با مشکلات ساختاری مواجه هستیم از قبیل ارز بدون پشتوانه اما در بیت‌کوین این‌گونه نیست و طبق پروتکل خاصی است و یک شبکه زنجیره‌ای هم از این سیستم حمایت می‌کند.

دارابی گفت: در سایه تحریم، بیت‌کوین می‌تواند چند درصد از مشکلات ما را حل کند که این یک فرصت است حتی برای رفع بیکاری جوانان.

او افزود: افرادی که سراغ این ارز مجازی می‌روند از دانش کافی برخوردارند و این‌گونه نیست که کورکورانه این مسیر را انتخاب کنند.

دارابی گفت: بیت‌کوین یک ارز مبادله‌ای است و در فضای مجازی معاملات با سهولت بیشتر انجام می‌شود و نباید از بیت‌کوین و ارزهای مجازی ترسی به خود راه داد.