fa-IR
دانشگاه کارآفرین تمام ابزارها برای تحقق ایده کارآفرین را دارد
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

دانشگاه کارآفرین تمام ابزارها برای تحقق ایده کارآفرین را دارد

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: دانشگاه کارآفرین تمام ابزارها مانند نیروی متخصص و منابع را برای تحقق ایده یک کارآفرین در کنار هم دارد.

امیرحسین دوایی مرکزی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کنفرانس کارآفرینی با رویکرد الزامات دانشگاه کارآفرین در دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به تعریف کارآفرین در این حوزه، گفت: کارآفرین با تجهیز خود به نیروهای متخصص و سرمایه‌گذار رویای خود را محقق می‌کند.

وی تصریح کرد: با این تعریف تعداد کارآفرین‌ها اندک هستند و به این معنی نیست که به‌طور مثال از یک دانشگاه ۱۰ هزار نفری ۵ هزار نفر کارآفرین باشند.

دوایی در ادامه با اشاره به فعالیت شرکت‌ها در حوزه فناوری اطلاعات، گفت: بنیان‌گذاران ۷ شرکت از ۸ شرکت برتر دنیا در حوزه IT مانند اپل، گوگل، فیس‌بوک، دل ، اوراکل، اوبر، توییتر و واتس‌اپ با اقتصاد،  ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلاری، قبل از پایان تحصیل خود دانشگاه را ترک کردند و تنها بنیان‌گذار گوگل تحصیلات خود در دانشگاه را به پایان رساند.

وی تاکید کرد: اما دانشگاه‌هایی که این افراد از آن‌ها خارج شدند مانند هاروارد، استنفورد یا شیکاگو به دانشگاه‌های کارآفرین شناخته می‌شوند و این مساله کمی نگرانی ایجاد می‌کند که چرا کارآفرین‌ها از دانشگاه کارآفرین خارج می‌شوند.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،ادامه داد: حتما در این دانشگاه‌ها نکته‌ای وجود دارد که بعد از خروج این افراد آنان کارآفرین‌های موفقی شده‌اند.

وی تصریح کرد: در یک دانشگاه کارآفرین ابزاری که برای کارآفرینی نیاز هست مانند نیروی متخصص که بتواند ایده یک فرد کارآفرین را محقق کند، وجود دارد و کارآفرین تیم و مکمل‌های خود را از این دانشگاه فراهم می‌کند.

دوایی، سرمایه‌گذارها خطرپذیر را نیاز بعدی یک کارآفرین عنوان کرد که در اطراف چنین دانشگاه‌هایی شکل می‌گیرند و در ادامه افزود: البته نه به‌صورت فیزیکی بلکه توجه این سرمایه‌گذاران بیشتر به این دانشگاه‌ها است و کارآفرین در این محیط امکان تجهیز منابع بهتری دارد.

وی تاکید کرد: فضای حمایتی در این محیط، تصور اینکه خروج از دانشگاه باعث افت فرد می‌شود ایجاد نمی‌کند و حتی باعث افتخار نیز می‌شود و در یک جامعه کارآفرین ترک تحصیل راه دیگری برای رسیدن به اهداف و موفقیت‌های دیگری است.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزود: کارآفرین‌ها مانند بذرهایی هستند در کنار دیگر بذرها در دانشگاه که بدون حضور دیگران بی‌اثر هستند و در یک دانشگاه کارآفرین تمام این موارد در کنار هم وجود دارد و به یک فرد کارآفرین این امکان را می‌دهد که با تجهیز نیروی انسانی و منابع، ایده خود را محقق کند.

وی که در کنفرانس کارآفرینی در دانشگاه شریف سخنرانی می‌کرد، این دانشگاه را یکی از پیشگامان این حوزه اعلام کرد و گفت: تجربه دانشگاه شریف در این حوزه، تجربه موفقی است و می‌تواند به‌عنوان یک الگو برای دانشگاه‌های دیگر نیز مطرح شود و البته باید این بخش فراگیرتر شود و تمام اکوسیستم در یک نقطه متمرکز نباشد.