بررسی نقشه راه اصلاح نظام اداری در کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند

بررسی نقشه راه اصلاح نظام اداری در کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند

رییس شورای سیاست‌گذاری کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند گفت: برای نخستین بار رویدادی باشکوه و جامع با حضور استادان ملی، پژوهشگران، دانشجویان و مدیران صنایع در حوزه فناوری اطلاعات با حمایت وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور، همچنین دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار می‌شود.

زهرا اربابی، معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور و رییس شورای سیاست‌گذاری کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند گفت: برای نخستین بار با حمایت وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور، همچنین دانشگاه‌های سراسر کشور، رویدادی باشکوه و جامع با حضور استادان ملی، پژوهشگران، دانشجویان و مدیران صنایع در حوزه فناوری اطلاعات و مهمانان تراز اول بین‌المللی از شرکت‌های برتر و صاحب‌نام جهان و با دعوت از مقامات ملی از جمله ریاست جمهوری، وزرا و مدیران فناوری اطلاعات، بهمن‌ماه سال جاری در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار کرد: با توجه به این‌که این کنگره به‌طور ویژه به نقش توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی نظام اداری در نقشه راه اصلاح نظام اداری می‌پردازد، بنابراین این موضوع اهمیت برگزاری این رویداد را دوچندان کرده است.

وی ادامه داد: کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند پیرو سیاست‌های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری و پیرو مصوبه شورای عالی اداری ابلاغی ریاست محترم جمهور ۶۵۶، با رویکرد هوشمندسازی و تحول نظام اداری با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت جهاد کشاورزی و دانشگاه‌های معتبر سراسر کشور و با مشارکت و همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و دانشگاه صنعتی خواجه نصیر با هدف بررسی اصلاح فرآیندها و برنامه الکترونیکی کردن خدمات دستگاه‌ها برگزار می‌شود.

اربابی افزود: یکی از بخش‌های حائز اهمیت این رویداد برگزاری نمایشگاه بین‌المللی فناوری‌های هوشمند است که با توجه به نقش شرکت‌های فناور در هوشمند سازی شهرها و توسعه فناوری در دستگاه‌ها و هوشمندسازی نظام اداری، این کنگره بستری را فراهم کرده تا شرکت‌های داخلی فعال در حوزه فناوری در کنار شرکت‌های بین‌المللی، ضمن تبادل نظر و هم‌اندیشی در این حوزه، تکنولوژی‌ها و دستاوردهایشان را در نمایشگاه جانبی این کنگره ارائه کنند.

ربیس شورای سیاست‌گذاری کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند تصریح کرد: یکی از نکات حائز اهمیت این رویداد، حضور و همکاری متخصصینی از ۴۰ کشور جهان نظیر آلمان، ایتالیا، اسپانیا، سوئد، ایرلند، ترکیه، آرژانتین، پرتغال، اوکراین و... به‌منظور ارائه مدل‌ها و نمونه‌هایی از دولت الکترونیک و همچنین ارائه مدل‌هایی از شهر هوشمند است. همچنین برگزاری سخنرانی‌های کلیدی مهمانان بین‌المللی با هدف بررسی مدل‌های دولت الکترونیک در کشورهای مختلف جهان، کارگاه‌ها و پنل‌های تخصصی با موضوعات، اینترنت اشیا (IOT)، رایانش ابری، دولت هوشمند و ... در ۴۴ سالن جانبی طی دو روز به‌صورت هم‌زمان از جمله برنامه‌های این کنگره است.

وی تاکید کرد: این کنگره همگام با سیاست‌های دولت در حوزه توسعه دولت الکترونیک به‌ویژه مصوبه هیات وزیران و اصلاح نظام اداری کشور، با سه رویکرد اصلی دولت هوشمند، شهر هوشمند و بانکداری هوشمند در بخش‌های مختلفی برنامه‌ریزی گردیده است. از محورهای دولت هوشمند می‌توان به اینترنت اشیا (IOT)، رایانش ابری، امنیت در نرم‌افزارهای اداری الکترونیکی، فناوری‌های همراه و از محورهای شهر هوشمند می‌توان به مدیریت شهر هوشمند، آینده شهرها و ارتباط آن با هوشمندسازی، سیستم حمل‌ونقل هوشمند، بهداشت هوشمند و ... اشاره کرد.

اربابی اظهار کرد: موضوعاتی نظیر کاربردهای IOT در صنعت بانکداری، روندهای آتی صنعت بانکداری، شعب هوشمند بانکی، نقش بانکداری هوشمند در شهر هوشمند، امنیت و حریم شخصی در بانک‌های هوشمند در بانکداری هوشمند مورد بررسی و واکاوی قرار می‌گیرند. از دیگر بخش‌های قابل توجه این رویداد، تالار مذاکرات سرمایه‌گذاری است که طبق برنامه‌ریزی و اقدامات به عمل آمده، امکان سرمایه‌گذاری در حوزه هوشمندسازی با حضور شرکت‌های صاحب‌نام فناوری فراهم گردیده است که با توجه به شرایط کنونی جذب سرمایه خارجی موضوع پراهمیتی است که می‌تواند بسیار موثر باشد.

زهرا اربابی با اشاره به این کنگره فناوری تاکید کرد: این کنگره با گرد هم آوردن تعداد کثیری از متخصصین و مدیران ارشد کلیه دستگاه‌ها در حوزه توسعه دولت الکترونیک قصد دارد با بررسی چالش‌های موجود و موانع پیش رو گام‌های اساسی جهت اتخاذ راه حلی مناسب با هدف ایجاد یکپارچگی و تسریع در تحقق دولت الکترونیک در سطح کشور بردارد.

او ادامه داد: برگزاری پنل‌های تخصصی، کارگاه‌های آموزشی به‌صورت هم‌زمان، نمایشگاه جانبی، سخنرانی‌های کلیدی و هم‌اندیشی نخبگان با حضور متخصصین این حوزه و صاحب‌نظران داخلی و بین‌المللی طی دو روز و اعطای گواهینامه‌های کارگاه‌ها در زمینه شهر هوشمند، امنیت فناوری اطلاعات، اینترنت اشیا و گواهینامه ۴۶ ساعته حضور به شرکت‌کنندگان از مهم‌ترین برنامه‌های این کنگره است.

وی بیان کرد: این کنگره در نظر دارد خروجی‌ها و دستاوردهای این کنگره را در قالب بسته‌های علمی شامل راهکارها و پیشنهاد‌ها مدیران و متخصصین حوزه فناوری به دولت و مجلس ارسال نماید که مطمئنا می‌تواند جهت تحقق و توسعه دولت الکترونیک موثر باشد. امیدواریم با برگزاری کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند بتوانیم گام موثری در راستای کاهش بروکراسی اداری، توسعه کمی و کیفی خدمات فعلی، کاهش فساد اداری و ایجاد شفافیت بر عملکرد سازمان‌ها برداشته باشیم.

اربابی گفت: استقبال خوبی تاکنون از این کنگره به عمل آمده و انتظار می‌رود شاهد برگزاری رویدادی باشکوه و طراز اول در عرصه فناوری در کشور باشیم. علاقه‌مندان و پژوهشگران می‌توانند با توجه به محورهای کنگره، مقالات خود را برای شرکت در این کنگره از طریق پایگاه اینترنتی کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند ارسال کنند.