شاخص‌های تولید بازی ایرانی تا پایان آذر منتشر می‌شود

شاخص‌های تولید بازی ایرانی تا پایان آذر منتشر می‌شود

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با بیان مصوبه جدید بنیاد مبنی بر صدور مجوز به بازی‌ها پس از تولید گفت: شاخص‌های تولید بازی برای بازی‌سازان تا پایان آذرماه منتشر خواهد شد.

حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با بیان مصوبه جدید بنیاد مبنی بر صدور مجوز پس از تولید بازی گفت: صدور مجوز پس از تولید بازی، عاقلانه‌ترین کاری بوده که بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای انجام داده است و درباره موضوع طی جلسه‌ای با بازی‌سازان صحبت کردم و پس از توضیحاتم متوجه شدند که این مصوبه جدید کاملا به نفع بازی‌سازان خواهد بود.

او افزود: حوزه‌های بازی‌ها به‌ویژه بازی‌های موبایلی سرویس پویایی است که طی زمان دچار تغییرات می‌شود، به این معنا که بازی‌ساز طی زمان محتوا و خدمات جدیدی را به آن بازی می‌افزاید؛ بنابراین نمی‌توان پیش از بازی مجوز را صادر کرد، چراکه ممکن است محتوای اضافه‌شده پس از تولید در چارچوب نظام نباشد.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای گفت: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، پرسشنامه‌ای در اختیار تولیدکننده قرار می‌دهد و زمانی که بازی در مارکت آپلود می‌شود، تولیدکننده به پرسشنامه، پاسخ‌ها را می‌دهد و بر اساس پرسشنامه، رده‌بندی سنی به آن بازی داده می‌شود؛ سپس پاسخ‌نامه را با رده‌بندی سنی شده از سوی تولیدکننده مطابقت می‌کنیم، گاهی اوقات ممکن است این رده بنی سنی را کاهش یا افزایش دهیم و حتی ممکن است آپلود آن را در مارکت متوقف کنیم و به‌طور اتوماتیک، از مارکت برداشته شود.

او بیان کرد: این پرسشنامه برای آپدیت شدن بازی‌ها انجام می‌شود یعنی اگر بازی بر اساس محتوایی تغییر کند، تولیدکننده باید پرسشنامه را مجددا پاسخ دهد و باز همان چرخه مطابقت انجام می‌شود.

کریمی قدوسی گفت: پیش‌بینی شده است تا پایان ماه آذر راهنمای انتشار بازی‌های رایانه‌ای در ایران منتشر شود تا شاخص‌ها برای بازی‌سازان معلوم باشد و بدانند که در تولید بازی باید چه مواردی را رعایت و از موضوعاتی دوری کنند. خوشبختانه تاکنون مشکلی از سوی بازی‌سازان درباره مصوبه جدید پیش نیامده است و بازی‌سازان همچون گذشته به تولید مشغول هستند.