fa-IR
مطالعه راه‌های همکاری ایران و آذربایجان در زمینه تجارت دیجیتال
وزیر ارتباطات خبر داد

مطالعه راه‌های همکاری ایران و آذربایجان در زمینه تجارت دیجیتال

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران با تاکید بر گسترش همکاری‌ها با آذربایجان در زمینه استارت‌آپ‌ها گفت: همتایان ایرانی و آذربایجانی در حال مطالعه راه‌های همکاری در زمینه تجارت دیجیتال هستند.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران خواستار گسترش همکاری‌ها با آذربایجان در زمینه استارت‌آپ‌ها شد. محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه نمایشگاه ۳ روزه باکوتل ۲۰۱۷ در آذربایجان گفت: معتقدم بخش خصوصی در روابط میان ایران و آذربایجان شانس رسیدن به موافقت‌نامه‌هایی در زمینه استارت‌آپ‌ها را دارد. سفارت ایران در باکو دایره ویژه‌ای در این زمینه برای تسهیل همکاری‌ها ایجاد کرده است.

او افزود، از سوی دیگر، اراده سیاسی لازم برای توسعه این نوع همکاری‌ها وجود دارد. به گفته وزیر ارتباطات ایران، همکاری‌ها میان شرکت‌های استارت‌آپ ایران و آذربایجان تا حد زیادی متکی به بازار تقاضاست.

این شرکت‌ها به‌صورت عادی در شرایطی همکاری می‌کنند که فضا برای توسعه فعالیت‌ها وجود داشته باشد. برای مثال زمینه لازم برای همکاری میان ایران و آذربایجان در حوزه‌های گردشگری و گردشگری سلامت و همچنین حمل‌ونقل و کشاورزی وجود دارد. این زمینه‌ها حوزه‌های مناسب برای ایجاد استارت‌آپ‌ها هستند که می‌تواند روابط اقتصادی بین دو کشور را تسهیل کنند.

او ضمن بیان اینکه چند استارت‌آپ ایرانی در نمایشگاه باکوتل حضور دارند افزود، همتایان ایرانی و آذربایجانی در حال مطالعه راه‌های همکاری در زمینه تجارت دیجیتال هستند.

آذری جهرمی همچنین از شرکت‌های آذربایجانی خواست تا در نمایشگاه‌های مشابهی که در ایران برگزار می‌شود شرکت کنند تا ضمن ارایه محصولات خود، شرکایی برای همکاری‌های مشترک بیابند.

وزیر ارتباطات ایران همچنین اظهار کرد: با توجه به زمینه‌های موجود برای همکاری در دنیای واقعی و امکان گسترش این همکاری‌ها به دنیای مجازی، به نظر می‌رسد که ظرفیت بین دو کشور در زمینه استارت‌آپ‌ها قابل افزایش است.