گزارش فوربس از حضور زنان ایرانی در عرصه استارت‌آپ‌ها و آی‌تی

گزارش فوربس از حضور زنان ایرانی در عرصه استارت‌آپ‌ها و آی‌تی

دوهفته‌نامه آمریکایی فوربس گزارش مفصلی از حضور زنان ایرانی در عرصه استارت‌آپ‌ها و آی‌تی منتشر کرده است. بر اساس این گزارش ۷۰ درصد از دانشجویان مهندسی و علوم ایران را زنان تشکیل می‌دهند. 
به گزارش دویچه وله، نشریه فوربس در گزارشی نوشته است که ۷۰ درصد دانشجویان مهندسی و علوم در ایران دختر هستند. همچنین در حوزه استارت‌آپ‌ها نیز اگرچه حضور زنان کمرنگ است اما آن‌ها روزبه‌روز نقش بیشتری در این حوزه ایفا می‌کنند.
بنا به این گزارش آنچه درباره حضور زنان در ایران گفته می‌شود این است که زنان در ایران دیده می‌شوند اما شنیده نمی‌شوند. یا اینکه زنان شهروند درجه‌دو محسوب می‌شوند و از حوزه‌های کارآفرینی و قدرت دور هستند اما «امی گاتمن» نویسنده این گزارش معتقد است همه این باورها اشتباه است.
او نوشته سال‌هاست که زنان در ایران شرکت‌ها و کمپانی‌های خصوصی خودشان را اداره می‌کنند، در تجارت و بازرگانی نقش دارند و در صنایع اصلی مثل نفت و گاز، عمران، معادن و به‌تازگی تکنولوژی با تعداد زیاد فارغ‌التحصیل در مدارج بالای دانشگاهی شاغل هستند.
در این گزارش به منبع آمار ۷۰ درصدی اشاره‌ای نشده اما به استناد همین آمار نتیجه گرفته‌شده که زنان ایرانی بیش‌ازپیش در صنعت رو به رشد استارت‌آپ‌ها نقش ایفا می‌کنند.
این در حالی است که «کانون کارآفرینی ایران» چندی پیش اعلام کرد درحالی‌که ۸۶ درصد صندلی‌های دانشگاه بعد از دیپلم تا اتمام مقطع دکترا به زنان اختصاص دارد، تنها ۴ درصد زنان در هر کسب‌وکاری در رده‌های مدیریت قرار می‌گیرند. بر اساس آمار این رقم در رشته‌های مرتبط با فن‌آوری اطلاعات ازجمله استارت‌آپ‌ها کاهش می‌یابد.

اولین استارت‌آپ‌های زنان
نشریه فوربس در گزارش خود از دختری ۲۰ ساله به نام «غنچه طاووسی» نام برده که اخیراً کار راه‌اندازی استارت‌آپ خودش را با نام «لِندم Lendem » آغاز کرده است.
لندم وارد گروه استارت‌آپ‌های «مک کلار McClure» خواهد شد؛ گروهی متشکل از ۵۰۰ استارت‌آپ که «مک کلار McClure» سرمایه‌گذار سرشناس سیلیکون ولی و مدیر سابق سرمایه‌گذاری فیس‌بوک آن‌ها را راه‌اندازی کرده‌اند و در کنفرانس آی‌بریج برلین هم شرکت داشت.
بر اساس پلت‌فرم لندم، دوستان، همکاران و همسایگان می‌توانند از طریق این اپ اطلاعاتشان را با یکدیگر مبادله کنند، درست مثل تلفن‌های کابلی یا دیگر راه‌های ارتباطی. وب‌سایت این اپ نیز توانایی‌هایی دارد که مک‌کلار را تحت تأثیر قرار داده، اگرچه او اعلام کرده تا زمان برداشته شدن تحریم‌ها در ایران سرمایه‌گذاری نخواهد کرد.
نشریه فوربس در ادامه گزارش مزبور از دو خواهر به نام‌های ریحانه و بهاره وحیدیان نام برده که "اولین استارت‌آپ آخرهفته برای زنان" را در تهران راه‌اندازی کرده‌اند. هدف این استارت‌آپ تشویق کارآفرینان زن برای تبادل ایده‌ها و تشکیل یک شبکه است.